מגזין

קומיקס. לא לילדים בלבד

ספיידרמן מטפס לכם על העצבים? סופרמן נראה לכם שפוט של לואיס ליין? נמאס לכם לשמוע את בטמן מתבכיין על טראומות הילדות שלו? יש פתרון!

מאת עודד יואל. 19-01-2011

תגיות: קומיקס, Graphic Novels

 

TransmetropolitanTransmetropolitan

בשנים האחרונות ראינו אינפלציה רצינית בתחום גיבורי העל. בקולנוע נראה שהז'אנר הזה החליף את המדע-הבדיוני כחביב החנונים. נראה לי שאנו מתקרבים לסף המיאוס, אם לא עברנו אותו כבר עם כל המשהו-man האלה. יש איזשהו שלב בחיים, בו לראות גברים שריריים מקפצים ברחבי העיר בטייטס מרגיש קצת... בואו נגיד שזה לא מוסיף נקודות לגבריות. ואפילו אם הצלחתם לעבור את המשוכה הזאת, רבאק! החבר'ה האלה לא שמעו על אקדחים. אפילו לי היה גלילון בזמנו ואני לא ניסיתי להציל את העולם.

ובכל זאת למדיום הקומיקס יש פוטנציאל עצום. הוא נמצא בנקודת האמצע בין ספר לסרט, בו גוררים את הדימיון המוגבל שלנו, דור היוטיוב, עד הקצה. מספקים לו ציורים וטקסט ונותנים לו דחיפה קטנה שיפרוש כנפיים וישלים לבד את הפערים. בצורה הזאת, הכותב הצייר והקורא, יוצרים יחד עולם חי ודינמי. יש המון ספרי קומיקס מצוינים נטולי סופר-הירוז שפונים בדרך כלל לקהל מבוגר (ואני לא מתכוון למנגות יפניות על נערות בית ספר שובבות ותמנונים). הם נקראים Graphic Novels, נובלות גרפיות, תאור המעיד על העומק שיש למדיום להציע וגם על רוחב היריעה. יש סיפורים רבים המתפרשים על פני 100 חוברות ויותר, בקו עלילה ארוך וממכר. למי שמתעניין בבידור קצת שונה וחופשי יחסית משיקולי צנזורה, וגם למי שמעריך דיאלוגים שנונים ואמנות מרהיבה הנה כמה מהבולטים בתחום.


Transmetropolitan

בעתיד הרחוק לא תהיה מלחמה שתשמיד הכל. הכל יישאר אותו דבר רק יהיה יותר קיצוני. הקומיקס הזה הוא סיפורו של כתב-חוקר המפלס דרכו דרך עולם סופר טכנולוגי, צרכני, מציצני ובעיקר צבעוני. לפעמים זו פרודיה מצחיקה על העולם שלנו, כמו ביריד הדתות החדשות. לפעמים סאטירה נוקבת, כמו כשמפשירים אנשים שהוקפאו במאה העשרים רק כדי שיקרסו מול עומס האינפורמציה. בפני המהומה הזאת ניצב ספיידר ג'רוזלם. ספיידר הוא נציג העיתונות הכתובה שחושף שחיתויות במציאות שבה מחברים מצלמות לזבובים ופוליטיקאים נבחרים על פי רוחב החיוך שלהם.
למי? אוהבי מד"ב ותלמידים לתקשורת.

כתב חוקר בעולם סופר טכנולוגיכתב חוקר בעולם סופר טכנולוגי

לאתר הרשמי

Tank Girl

מהאיש שהביא לכם את הגורילאז (הציורים, לא המוסיקה), זה הקומיקס שבנה אותו. טנקגירל המרדנית חיה במדבר האוסטרלי של עתיד שומם, יחד עם חברה הקנגורו המדבר וטנק גדול. כמו הגורילאז גם כאן יהיה מצחיק ובעיקר הרבה בלגאן. לפעמים הדף מלא בכל כך הרבה קשקושים שלוקח כמה דקות טובות להבין את כל הבדיחות השרוטות של ג'יימי היולט.
למי? למי שאוהב את הגורילאז (הציורים, לא המוסיקה, אבל את זה כבר אמרנו) ולסטלנים.

כמו הגורילאז, רק שרוטה לגמריכמו הגורילאז, רק שרוטה לגמרי

לאתר הרשמי

100 Bullets

לסוכן גרייבז יש משחק: הוא מציע לאנשים אקדח עם 100 כדורים, חסינות מלאה והזדמנות להרוג את האיש שהרס להם את החיים, האם הם ינצלו את ההצעה? זו נקודת מוצא לסיפור על ארגון פשע סודי ששולט בעולם כבר כמה מאות טובות וארגון המתנקשים שבוגד בהם. כל הסודות והשקרים נחשפים על פני 100 חוברות.
למי? למי שאוהב אקשן מתח ותאוריות קונספירציה.

כל הסודות והשקרים נחשפיםכל הסודות והשקרים נחשפים

לאתר הרשמי

Sandman

הסאנדמן הוא איש החלומות והממלכה שלו היא המקום שאתם מבקרים בו כשאתם הולכים לישון. האפוס המטאפיזי הזה מתרחש במרחב החלומות שבו הכל אפשרי. לפעמים זה פנטזיות אוטופיות. בדרך כלל זה סיוטים חשוכים. האומנות בקומיקס מגבה את הפחד שזוחל בעמוד השדרה כשהופכים לאט  את הדף. בנוסף, הקומיקס מתעסק באחיו של הברנש, קרי: מוות, תשוקה, פחד וכו', לכולם יחסים סבוכים לא פחות מהאלים באולימפוס.
למי? לרציניים בלבד. 

אפוס מטאפיזי בעולם החלומותאפוס מטאפיזי בעולם החלומות

סאנדמן באתר היוצר

Preacher

לכומר ג'סי קסטר יש בעיה. הבן הממזר של מלאך ושדה החליטו להשתכן לו בתוך הגוף. בן הכלאיים גם מגלה לו את הסוד הכמוס ביקום: אלוהים נטש את ממלכת השמיים ויצא לנופש איפשהו בעולם. אז ג'סי, שהוא גבר גבר אגב, יוצא לחפש את אלוהים ולדרוש ממנו הסבר בשם האנושות. הוא לא יוצא למסע לבד, יש לו את חברתו הרוצחת השכירה וערפד אירי בן 150 ועוד דבר, יש לו את הכוח לגרום לאנשים לעשות בדיוק את מה שהוא אומר להם. כשהוא אומר: “Go fuck yourself” המונח מקבל משמעות חדשה. הקומיקס הזה מתנגח בדת בתוספת חלק מהסצנות הכי בוטות שראיתם אי פעם.
למי? אתיאיסטים או דתיים ממורמרים ואנשים שאוהבים הרבה קללות ואלימות.

מסע מוטרף לחיפוש אלוהיםמסע מוטרף לחיפוש אלוהים

לאתר המעריצים

DMZ

במציאות דמיונית יש מלחמת אזרחים בארה"ב. מנהטן היא המקום שבו הכוחות של שני הצדדים ניהלו קרב קשה. עכשיו ה-DMZ הוא האזור המפורז. מטי הוא כתב שנוחת במנהטן ומנסה להסתגל למצב החדש שבו כנופיות שולטות בכל חלק של העיר וטיל יכול ליפול לך על הראש בכל רגע. היופי של הקומיקס הזה הוא ייצוג האנשים הפשוטים במלחמה והחיים שמתעקשים להמשיך בין כל המוות שמסביב.
למי? למי שחי באזור לוחמה, ז"א לכל המזרח התיכון.

מלחמה. אתם מכירים את הסיפורמלחמה. אתם מכירים את הסיפור

לדף של DMZ באתר IGN

אלו דוגמאות לספרי קומיקס מלב התעשייה, יש גם המון קומיקס אינדי ממש טוב ומנגה יפנית שזה עולם אחר ושרוט בפני עצמו.

אז רוצו לחנות הקומיקס הקרובה אליכם ותקנו חוברת או אפילו אוגדן (שזה ספר שמאגד בערך 15 חוברות לכרך אחד).

תגובות

 • יפה אבל מה עם אלן וורנר?

  V for Vendetta & Watchmen

  אמיר, 19-01-2011 14:49

 • אתה בטח מתכוון לאלן מור

  אלן מור, מפורצי הדרך של ה-Graphic Novels, עזר להגדיר את איך שהז'אנר נראה היום. לא כתבתי עליו כי הוא כבר די מוכר ונעשו סרטים לפי הספרים שהזכרת. העדפתי לכתוב על יוצרים מוכשרים אבל פחות מוכרים.

  עודד, 19-01-2011 20:01

 • צודק, התבלבלתי עם מישהו אחר

  הסרטים אמנם מוכרים, אבל הספרים שלו הם פורצי דרך. בכל זאת כיף לקרוא, תודה על הסקירה

  אמיר, 19-01-2011 21:46

 • כל ספר מאת Gaiman, Moore

  וגם Miller למי שמתעניין במסורת של דמויות DC

  קומיקון, 20-01-2011 10:38

 • אחלה אחי... אני מחפש הרבה פעמים קומיקס טוב

  אבל לא מוצא את מה שכתבת עליו.....תודה אין משהו ישראלי ששוה המלצה?

  נדב, 20-01-2011 20:49

 • קומיקס ישראלי

  יש כמה קומיקסים ישראלים טובים, טנטופוביה, למשל. לצערי, אני לא מכיר סדרה ישראלית מתמשכת טובה כמו אלו של ורטיגו ודי.סי. אם למישהו יש המלצה הוא מוזמן להוסיף תגובה. בכל מקרה הנה קישור לרשימת קומיקס ישראלי של החנות "קומיקס וירקות": http://www.cnv.co.il/isracomics.htm

  עודד, 21-01-2011 15:30

 • יופי של כתבה

  חלילי, 28-01-2011 12:13

 • כתבה מצויינת, גיליתי מלא דברים חדשים ומעניינים...

  אדום, 21-02-2011 10:47