מגזין

תבטלו, לא אכפת לנו

אחרי עוד ביטול של הופעה בישראל, נשאלת השאלה למי בכלל אכפת והאם החרם התרבותי עובד?

מאת סער גמזו. 17-01-2011

תגיות: תרבות, פוליטיקה, חרם

 

ונסה פאראדי ביטלה בשבת את הגעתה לישראל. אז ביטלה, אז מה? הארגונים הפרו-פלסטינים שלחצו עליה (וכנראה גם איימו בצורה משכנעת מספיק) הצליחו והוסיפו עוד לבנה קטנה וחיוורת לחרם התרבותי על ישראל. מי שעוד מאמין שהחרם הזה יצליח להניע את פירורי השמאל הישראלי לפעולה, הוא אדם אופטימי מאד ומציאותי הרבה פחות. האמנים שמבטלים את הביקור בארץ הקודש לא עושים זאת מתוך מודעות פוליטית מפותחת, או זיקה רגשית לסבלם של הפלסטינים. הם פשוט מ-פ-ח-ד-י-ם! על הקריירה שלהם, על בני המשפחה שלהם, על חייהם שלהם. דווקא הם, אנשי הרוח והתרבות, הופכים להיות קורבנות של הפחדה ואיומים. לשיטה הזו, של השלטת מרות וכפיית דעות באמצעות שימוש בכוח ואיומים, קוראים טרור. גם אם היא מופעלת על ידי ארגונים שוחרי שלום.

הביטול של פאראדי לא מכה גלים ולא מרגש במיוחד את הקהל הישראלי. אנחנו, שיועדנו להיות אור לגויים, מאבדים את התחושה. אפשר לקרוא לזה סתגלנות וקשיות רוח, אבל זה חמור הרבה מעבר לכך. אנחנו פשוט אדישים. הודעות הביטול של האמנים הופכות להיות כמו ידיעות על מעורבות פלילית של נבחרי ציבור, או הכרזה על עלייה לא ריאלית במחיר המים/ דלק/ חשמל/ שכירות. חלקים הולכים וגדלים בעם לא מאפשרים לכאלה דברים להטריד את שגרת יומם. יש להם צרות גדולות יותר להתמודד איתן. אם הגזירה מצליחה לחדור את מסך האדישות הם פשוט מפטירים "ואם אני אצעק ואצא לרחוב, מה זה יעזור?". למדנו לחיות עם כותרות קבועות על היתקלויות בגבול, תאונות דרכים קטלניות, איומים איראניים, טילים עם טווח משופר, שחיתות שלטונית, היעדר מוחלט של הנהגה ממשית, כלכלה מדשדשת, פערים חברתיים אסטרונומיים וגינויים מצד העולם. עם כזו הפגזה, קשה להתרגש מביטול כזה או אחר. קשה הרבה יותר להאמין שהוא יניע מישהו לפעול וללחוץ על הממשלה לשינוי הסטטוס קוו.

כשהפיקסיז ביטלו את הגעתם לארץ עוד האמנו שמדובר באמירה פוליטית, שיש משהו הומני מאחורי הדברים והם משוכנעים שבכוחה של המוזיקה (או במקרה הזה, החרשתה של המוזיקה) לייצר שינוי פוליטי. היום אנחנו יודעים שאיומים מפורשים גורמים להם לשגר הודעות ביטול בהולות, ולפעמים גם חסרות היגיון מינימלי. היום, הגעה להופעה בישראל היא כבר לא בחירתם החופשית של האמנים. הכוח, ההפחדה והאיומים מנצחים גם פה.

באופן הזה מתבהרת תמונה מדאיגה למדי. אמנים נמצאים תחת הפחדה ואיומים, הגופים הלוחצים מפעילים טרור לכל דבר ועניין כדי לקדם את המטרה שלהם, עולם התרבות, שגם כך שעון על כרעי תרנגולת, סופג הפסדים גדולים, והמטרה מפוספסת לחלוטין. שוחרי התרבות הישראלים מסרבים לשתף פעולה עם המודל שעיצבו הארגונים שאחראים לביטולים, ומפגינים אדישות מוחלטת. מי יעלה לירושלים למחות על תפריט מוזיקלי דל, כשלידו נמקים מקור ומהזנחה הוריו של חייל שנמצא כבר שנים בשבי החמאס? מי יצעק בקול גדול על גזל חיי הרוח כשקשה מדי לקיים אפילו חיי חומר בסיסיים? 

 

 

תגובות

 • תרבות על ערש דווי

  איציק הבת, 17-01-2011 12:05

 • פארדי לא ביטלה בגלל לחץ פוליטי

  פשוט בדיוק היה לה תור לשיננית

  פלורי, 17-01-2011 13:43

 • ונסה מי?

  השאלה הבאמת מעניינת היא של מי היה הרעיון המופרך להביא לפה את הפרחה הזאת??? ולמה?!

  ז'אקוטק, 17-01-2011 14:36

 • הרשה לי להביע חוסר הסכמה

  סער, לבד לכעס מריר שידעת להביע באופן רהוט, הטור חסר במספר מרכיבים חיוניים: ראשית מניין לך שהאמנים נתונים להפחדה ואיומים? ושנית, מניין לך שהחרם התרבותי לא מניע מיני אנשים (לצערי, לא אותך כנראה )לחשוב, בעצם למה הוא מתרחש? לדאבוני, דעותייך מבוססות על סטריאוטיפים שחוקים ומסוכנים לפיהם ארגונים פרו-פלסטינים לא יודעים ואינם מנסים להפעיל לחץ שאינו כוחני, ובמילים אחרות, "רק כוח הם מבינים." עוד, אתה לגמרי מפספס את הפוטנציאל של חרמים כלשהם להביא לכך שממשלת ישראל באשר תהיה תאלץ לשנות דרכיה. אני מקווה שאתה לא באמת, עדיין, מאמין שהיא תשנה דרכיה מרצונה הטוב, נכון? הרי זוהי נאיביות. אם לישראל מותר לשים זין אחד גדול על החוק הבינלאומי, על מדינות שכנות במזרח התיכון, ועל אנשים חסרי זכויות, הרי שליחידים בעולם מותר להביע את מורת רוחם, ולמנוע מתושביה פריווילגיות שילד פלסטיני מעולם לא יכול לחלום עליהם.

  שירלי, 18-01-2011 01:40

 • למי אכפת מהחרם? למי שכותב עליו כנראה, ולמי שקורא את דבריו

  ועל מי הוא משפיע? על אותם גופים הפעילים באתר הזה, שפרסם כבר כמה וכמה גילויי דעת בעניין החרם. עם כל הכבוד למלל כאן, שרוב דיעותיו נכתבו כאן באתר בעבר - בכל פעם שמישהו מבטל, כותבים על החרם בכל התקשורת. ועוד פעם מדברים על ה-BDS. גם כאן. ואנשים לומדים להכיר אותו, לעיתים לשמוע גם למה הוא מתרחש - למשל דרך לקרוא את אותו המכתב שנשלח לונסה פראדי והטיעונים הנמצאים בתוכו הקוראים לתמוך בחרם. כמו הפגנה, או כל פעולה פוליטית, מטרת החרם היא לא לחולל שינוי בן לילה תוך ביטול של הופעה אחת. המטרה שלו היא להגיע להסכמה נרחבת בין אומנים רבים בעולם שמדיניות ישראל כלפי העם הפלסטיני איננה לגיטימית כבר הרבה מאוד זמן, שלהופיע בישראל הוא לקדם נורמליזציה של מדיניות הממשלה כלפי העם הפלסטיני ולעומת זאת - חרם גורף יבודד את ישראל ויפעיל על הממשלה לחץ. ככה זה עבד עם 'סן סיטי' בדרום אפריקה שבתקופת האפרטהייד. וככה זה עובד גם פה.

  תומכת בחרם, חתומה על המכתב לונסה פראדי, 18-01-2011 02:51

 • שאלה לזו שתומכת בחרם

  בתגובתך את חוזרת ואומרת יותר מפעם "מדיניות ישראל כלפי העם הפלסטיני". האם את בקיאה בפרטי פרטיה של אותה מדיניות שאינה לרוחך? האם את מודעת לכך שלצד השני (לפחות לראשי אותו צד) יש מדיניות משלו, שלך ולי אין מושג וחצי מושג אודות טבעה האמיתי? ובמה פשעו אותם קומץ מעריצים (אני מעריך שזהו אכן קומץ) שבסך הכל רצו לחוות שעתיים בלי שייאלצו לתרץ את עצמם ואת עצם קיומם לשאר העולם? האם הצורך הזה אינו עולה בך ולו לשבריר רגע בכל יום מימייך?

  אדם, 18-01-2011 19:20

 • נ.ב לשאלה לזו שתומכת בחרם

  ואגב, לצאת ולהצהיר שאת תומכת בשינוי משמעותי מהיסוד בהתנהגותה של ממשלה כלפי צד זה או אחר כשאת בסך הכל חותמת על מכתב שמחרים אומה שלמה - סוג של צביעות. וגם כסת"ח. חבל.

  אדם, 18-01-2011 19:36

 • לזאת שתומכת בחרם

  מצצי זין יא שמאלנית מאפנהההה

  יוני, 18-01-2011 21:01

 • לזאת שתומכת בחרם

  תחזירי ת'כסף יא עוכרת ישראל!

  מוחרמת, 18-01-2011 21:09

 • נו באמת, איזה חוסר רצינות. דוגמה לפסאודו-פובליציזם בגרוש.

  "היום אנחנו יודעים שאיומים מפורשים גורמים להם לשגר הודעות ביטול בהולות, ולפעמים גם חסרות היגיון מינימלי." - מאיפה הבאת את הקביעה הזו?! אתה הרי אינך יכול לבסס אותה, אז באיזו זכות אתה כותב אותה? ובמקום כאילו לא להתבכיין אבל בעצם כן להתבכיין כמו הקוזאק הנגזל, כדאי שתדע שטרור זה מה שישראל עושה בשטחים כבר 43 שנה, לא זה שלקחו לך את הפיקסיז. אבל ברור מכתיבתך שהדבר האחרון שמעניין אותך זה מה שקורה בשטחים. אז תמשיך לחיות בכאילו-דמוקרטיה שלך ולבכות רק כשהזיזו לך את הקממבר בין הקפה לקרואסון, ותעזוב אותנו בשקט.

  נעם, 18-01-2011 21:22

 • שאלה לנעם

  כשאתה אומר "ותעזוב אותנו בשקט", למי בדיוק אתה מתכוון ב"אותנו"?

  אדם, 18-01-2011 23:32

 • BuyCjJAFdbGXN

  Just what the dcootr ordered, thankity you!

  Patty, 21-08-2011 16:00