מגזין

פנויות להופעה - סולמה (Sulema)

אדוה יוחנן וחן אלבק יוצאות מדי שבוע לסקר אווירה. השבוע הן לא מחשבנות לא לגשם וגם לא לזלעפות, ויוצאות להופעה של 'סולמה' בתאטרון תמונע. היה תענוג של שיגעון או להיפך.

מאת אדוה יוחנן, חן אלבק. 16-01-2011

תגיות: פנויות להופעה, ג'וני, סולמה, SULEMA, אלון רוזנפלד, בן צוק, יניב שמלצר, ניקי, אודי קראוס, נעמי שמר, אורי דקל

 

ערב יום שישי, אחרי הקידוש, הוואג'ה-ערס וכל הסבריננניי, אנחנו מבינות שלבהות בקיר לבן מתקלף זה הדבר הכי פחות מענג והכי הרבה מעורר רחמים. זה הזמן להתנער מכל הפוך והגרביים ולהתנתק מתנורי הספירלה המיוזעים. ארזנו את העצלנות במזוודה אדומה, השלכנו אותה לירקון ויצאנו במלוא המרץ וכנגד כל הגשמים לסקר הופעה מ-ט-ר-י-פ-ה!  הערב אנחנו פנויות להופעה של 'סולמה' (Sulema), שמשיקים אלבום בכורה חדש חדש עם ריח של תינוק ישר מהניילונים (האלבום מהניילונים, לא התינוק!).

המיקום: תיאטרון תמונע. השעה : 23:00. נחשול אדיר של בני אנוש קונה כרטיס ודוחס עצמו אט אט אל תוך החלל שהופך צפוף וחמים, אפוף ריגושים ופרגונים, בכל זאת אלבום בכורה. ריספקט.

סולמה פועלת כבר ארבע שנים ומונה שבעה חברים (שלושה סולנים, בס, קלידים, תופים וכנרית) המגיעים מרקעים מוסיקאליים שונים. אז מה זה סולמה? "תכלס זה השם של סבתא שלי" אומר שמלצר, אחד משלושת הסולנים. "זה שם שאהבנו את המצלול שלו, זה משהו מופשט וכנראה שבגלל שאנחנו מעין  כור היתוך של כל מיני סגנונות מוסיקאליים, אז היינו צריכים משהו מופשט". 

23:30 הקהל רותח כמו ג'חנון על פלטה של שבת, שאגותיו קוראות לסולמה לעלות ולהזריק בו מנה בלתי מבוקרת של אדרנלין, אנחנו מבינות שהערב הולך להיות פה בית משוגעים. סולמה עולים ולא מרחמים, הם יורים עלינו צרורות של מילים וקולות וצלילים, ויושב לו שם אחד, קוראים אותו שמלצר וכשהוא שר ומתופף הוא עושה גם פרצופים. 

המקצב וההרמוניה המוסיקאלית בשילוב הכנרית המדליקה ההיא (ניקי), מעיף אותנו מהפאנק, אל הרוק אל הראגיי אל הפולק ובחזרה. על הטקסטים "השנונים במחלוקת" על פי הגדרתם, אומרים לנו שמלצר וג'וני "שכל אחד מביא משהו שהוא כותב עליו וחשוב לו והקסם זה שכולם מאפשרים לכולם" ובקיצור, "יש שעטנז". אנחנו, למודות תורה שכמותנו מסכימות עם ההגדרה, אכן שעטנז. סולמה בהחלט מביאים את מלוא השיגעון אל הבמה, לרגעים הם נשמעים כמו הבלקן, לרגעים כמו שלמה בר, שוטי הנבואה, שבע. הסגנון חופשי והז'אנר לא מוגדר, ההופעה בשיאה. 

הקהל באקסטזה כאילו היה מדובר בפול מון בגואה הרחוקה. הם מבצעים את השירים מהאלבום החדש שיצא היום לחנויות, 13 שירים שנאספו ועובדו במהלך השלוש שנים האחרונות. בניהם: "משוגעים", "פלאפל", "אוי אוי אוי", "DREAMERS" ו-"פוליטיקאי". הטקסטים מקוריים, הלחנים והעיבוד משותפים, אותו הם מגדירים כ-"התפוצצות של רגע".

בשלב מסוים יורד ג'וני (שירה, גיטרות וראסטות) מהבמה, מתהלך בין הקהל ומטיף באוזניו "יש אמרה שאומרת, שאם אתה יורד אל הקהל, אתה יורד אל המדבר". ג'וני מספר לנו על דור המדבר, על הדור ההוא שקם והתלונן על כך שאין לו מדינה ושאין לו תנאים, ואז הוא ממשיך ומצליף בנו מילים ומסקנות ואומר שבעצם גם לנו, לדור שלנו, די נמאס מכל מה שמתרחש פה במדינה. 

אנחנו, שצפינו בו מהצד, מסכימות עם כל הגה וגלגל שיוצא לבחור הזה מהפה. זה נכון, גם לנו, דור האייפון והפייסבוק, די נמאס מהשחיתות והביזיון וכבר מזמן הבנו שג'ונגל מבטון זה הדבר הכי פחות מגרה (גינדי, אנחנו מקוות שהמסר הועבר אליך. תודה), אז צריך לצאת ולמרוד, או לפחות לכתוב שירים ולהשמיע אותם ברבים.  ג'וני מסיים לנאום ומעביר אותנו היישר אל אחד השירים החזקים באלבום "דור המדבר". והוויב מעולה.

00:35, סולמה סוגרים את הערב בהדרן עם השיר "יש לי חג", המילים של נעמי שמר, והביצוע של סולמה חדשני, מרטיט וסוחף במיוחד . אנחנו מצטרפות לקריאת הללויה ומסכמות : אחת ההופעות השוות, אנרגיה, קסם, כישרון והרבה קצב משוגע. ביג-לייק.

הופעה הבאה של 'סולמה' ב- 20.1.11 , צוללת -צהובה בירושלים. 

'סולמה' הם: יניב שמלצר- שירה, גיטרות כלי הקשה / ג'וני - שירה , גיטרות / בן צוק- שירה, גיטרות / אלון רוזנפלד- בס / אורי דקל- קלידים וכלי הקשה / ניקי- כינור / אודי קראוס- הפקה מוסיקאלית ותופים.  


תגובות

 • ארזנו את העצלות במזוודה אדומה והשלכנו לירקון?!?!

  כמה חסרי רגישות אפשר להיות? אני בעד לשחוט פרות קדושות אבל פה זה ממש ממש לא לעניין

  רוזי, 16-01-2011 11:56

 • ממש צורם ומזעזע

  המשפט הזה פשוט הזוי.. מאיפה הבאתן אותו? הורס את כל הכתבה. תעיפו אותו בדחיפות.

  יעל, 16-01-2011 14:37

 • נכון, קצת חסר טעם הקטע הם המזוודה

  אבל אל תעשו מזה סיפור גדול.

  כנרת, 16-01-2011 17:17

 • ההופעה של סולמה

  הייתי שם, חלק מאותו קהל צפוף ולוהט כלפיד של מוסיקה מעולה. כאן נתגלתה סולמה במיטבה מוסיקה מהירה וסוחפת, מכה באזנים ולא מניחה לך לעמוד בשקט אפילו לרגע אחד. תודה להקת סולמה, תודה על הופעה מצוינת.

  רמי לוי , 16-01-2011 20:14

 • אין עליהם!!! רצו לראות! חוויה מדהימה

  נוגה, 16-01-2011 21:01

 • סולמה בירושלים!!!

  ביום חמישי סולמה מגיעים לירושלים!!! הצוללת הצהובה בשעה 22:00

  האנס, 16-01-2011 23:55

 • כתבה מעולה!

  שמישהו ירים את הכפפה ויציע לצמד הכותבות המוכשרות עבודה בתחום

  יונתן, 19-01-2011 22:11