מגזין

מי הרג את חנות התקליטים שלי?

סניף טאוור רקורדס שנסגר הוא רק אחד מתוך אלפים שנעלמו. חולית בלאו ראתה סרט שמצא לסיפור סוף אופטימי

מאת חולית בלאו. 13-01-2011

תגיות: דוקומנטרי, טאוור רקורדס, !I need that record

 

זה אולי ישמע לכם מוזר, אבל כשאני הייתי בתיכון, הכיף הגדול ביותר שלי ושל חבריי היה להבריז משיעורים וללכת לקנות תקליטים. באותה התקופה, חנות התקליטים המיתולוגית "חור בשחור" הייתה לי סוג של בית שני, מקום בו יכולתי להתנתק מקשיי גיל ההתבגרות ולברוח למקום שכולו לד זפלין וג'אניס ג'ופלין.

למרות שהרוב המכריע של הדור שלי מעולם לא נכנס לחנות תקליטים אמיתית, וחלקו אפילו לא זכה לדעת איכות של ויניל מהי, בכל פעם שהייתי פוסעת לתוך "החור בשחור", הייתי מרגישה לפתע שאני לא לבד. בתוך כותלי החנות היה ברור לכל חסידיה שאנו נאחזים באהבתנו המשותפת לתקליט "הגדול והמגושם" על פני קובץ MP3  שאת גודלו וצורתו האמיתית לא נבין לעולם, ויהי מה. סוף סוף הרגשתי שיש עוד מישהו בעולם שמבין את ההתרגשות הלא רציונאלית שהייתה משתלטת עליי ברגע מציאת תקליט נדיר ומיוחד. 

כל משתתפי הסרט התיעודי !I need that record וביניהם ראשי חברות תקליטי האינדי, האמנים, בעליי חנויות התקליטים האלטרנטיביות והקונים בהן מתארים את אותה התחושה בדיוק. חנות התקליטים מהווה עבורם בית חם ואוהב, מקום שבו קהילת אוהבי המוזיקה היא הסיבה האמיתית שהם חוזרים לחנות שוב ושוב. עד כדי כך, שהחברויות והקשרים שנוצרים בחנויות הן אלה שמתוארות כדבר החשוב ביותר בחוויה, אפילו על פני אקט רכישת התקליטים עצמם.

הטוויסט העצוב והמעצבן בכל הסיפור הזה הוא, שלמרות תפקידן המהותי וחשיבותן של חנויות התקליטים בחיי אנשים רבים, הן עדיין לא מצליחות לשרוד בכלכלה האמריקאית הדורסנית. כך יצא, שיותר מ-3000 חנויות תקליטים אלטרנטיביות נסגרו בארה"ב על פני העשור האחרון. יוצר הסרט, ברנדון טולר, יצא לחקור מדוע ולמה העולם המקסים הזה הולך ומתפורר. דרך עיניהם של בעלי חנויות התקליטים שנמצאותעל סף סגירה, טולר מציג בפנינו את מצבה העגום של התרבות בארה"ב, ובעולם כולו, ואת הניכור והתיעוש שחדר ולכל אספקט בחיים של כולנו. הסרט חושף בפנינו ללא פחד את המניעים הכלכליים שמסתתרים מאחוריי כל צעד בתעשיית המוזיקה, ובכך מציג את הסתירה המהותית בין תשוקתם האמיתית של אוהבי המוזיקה לאיכות ומשמעות, לבין האינטרסים השטחיים של מנהלי חברות התקליטים הגדולות.

 

 

גם בישראל המצב דומה. מבלי שממש שמנו לב, בשבועות האחרונים נסגר לו לאיטו הסניף המיתולוגי של "טאוור רקורדס" במגדל האופרה בתל אביב. הסניף, שהיה הראשון מבין סניפי הרשת שנפתח בישראל, דועך באיטיות כבר מספר שנים וכנראה שהרשת החליטה לצמצם נזקים ולסגור את הבסטה. סגירת הסניף, ששימש כמקום מפלט לאוהבי המוזיקה מאז שנפתח ב-1994 מסמלת את השינויים שעוברים על עולם המוזיקה. סופם בכך שלאודיופיל (חובב המוזיקה) הישראלי אין ממש לאן לפנות כשהוא רוצה לקנות תקליטים. ההיכחדות האיטית של החנויות האלה מותירות אותנו ללא ברירה אלא לפנות לרכישת מוזיקה באינטרנט, בו הכל קר ומנוכר. הקהילה, שהייתה עולם ומלואו עבור האנשים הללו, הופכת להיות ווירטואלית במקרה הטוב, או פשוט נעלמת, במקרה הרע.

טולר בוחר להעביר לנו את העובדות העגומות הללו בדרך מקסימה ומשעשעת, עם שילוב נכון של קטעי אנימציה מצחיקים ופסקול מדהים שמלווה את המסע המוזיקלי שמתואר בסרט. אך למרות הכל, לאורך כל הצפייה בסרט העצוב הזה לא באמת הצלחתי להבין איך ולמה מצליחה להתקיים התופעה המתוארת בו. אז נכון שבימינו כל תעשיית המוזיקה מושתתת אך ורק על כסף, ושמי שמנהל אותה הם בכלל רואי חשבון ואנשי עסקים שביניהם לבין אמנות ויצירתיות תהום עמוקה; וברור לי שזאת המוזיקה שהתקלקלה ושזאת החברה שלנו שהפכה מבודדת ומנוכרת, אבל בכל זאת, מה הקטע? אולי זאת אני שיוצאת דופן בכל הסיפור הזה, אבל פשוט בא לי לנער את כל הנוגעים בדבר עד שהם יבינו שלפעמים ללכת מהר קדימה בעצם מחזיר אותנו אחורה בהרבה מובנים.

למרות שהוא מספר סיפור דיי מדכא, יוצר הסרט בוחר לחתום אותו דווקא באווירה חיובית. בסופו של יום, למרות כל הקשיים ושיברון הלב, בעלי החנויות שמוצגים בסרט מצליחים איכשהו להישאר אופטימיים בצורה מדהימה. כנגד כל הסיכויים הם ממשיכים להיאחז באהבה שלהם למוזיקה, ואינם מוכנים להתפשר ולהתמסחר. כנראה שהמסר האמיתי של הסרט הוא שצריך תמיד להמשיך ולנסות לעשות את מה שאוהבים באמת, גם אם זוהי לא בהכרח הדרך הקלה ביותר. 

 

תגובות

 • כתבה נהדרת!!!!

  נושא נהדר!! מאוד נגע לליבי!! והאמת שגם ראיתי את הסרט והוא מעולה חולית בלאו עלי והצליחי

  ג'ון, 15-01-2011 15:41

 • so true

  וואו... סו טרו.... היינו מבלים שעות בטאוור רקורדס הזה :) כתבה נהדרת וכתיבה נהדרת!~@

  miks, 15-01-2011 20:14

 • סרט חובה

  כל הכבוד על ההמלצה! מדובר בסרט חובה לכל הגילאים והדורות.. אלו שיזדהוו.. ואלו ישלמדו איך דברים יתנהלו אל תתביישו להזיל דמעה

  אודיני, 20-01-2011 22:02

 • שיט! כמה שגיאות ... מהתחלה

  כל הכבוד על ההמלצה! מדובר בסרט חובה לכל הגילאים והדורות.. אלו שהזדהו.. ואלו שילמדו איך דברים התנהלו. אל תתביישו להזיל דמעה!

  אודיני, 20-01-2011 22:04