מגזין

מפגן עוצמה

הדג נחש הופיעו אתמול בהאנגר 11. גיא כהן מספר איך גם אחרי 15 שנה הם ממשיכים לשיר את האמת שלהם, ולהזיז לנו את התחת

מאת גיא כהן. 09-01-2011

תגיות: הופעה, הדג נחש, שאנן סטריט

 

צילום: יחצילום: יח"צ

אם לרמטכ"ל הבא יהיה קצת שכל, אז ביום העצמאות הקרוב של המדינה, במקום להטיס מטוסים בשמי ישראל ולזרוק כסף מהקופה הציבורית לטובת אוננות עצמית שכולנו סובלים ממנה, הוא פשוט יעלה את הדג נחש על מדי א' ויתן להם לשחזר את ההופעה שהייתה אמש בהאנגר. כי אם אצטרך לתאר מה שהתרחש אמש בהאנגר בשתי מילים, הן יהיו – מפגן עוצמה.

הדג נחש הצליחו למלא בפעם השנייה ובתוך שלושה ימים, את ההאנגר לרגל חגיגות אלבומי הזהב שקיבלו לאחרונה, "בעזרת הג'אם" ו-"6". מפגן העוצמה לאו דווקא היה האלפים שפקדו את האולם, או ההפתעה שהצליחו למכור שתי אלבומי זהב בסוף עידן הדיסקים. גם לא רשימת האורחים המרשימה וגם לא הקליפים שהוקרנו מאחריהם על גבי שלושה מסכי וידאו במשך כל הופעה ולפעמים אף האפילו על מה שהתרחש על הבמה. אלא העובדה שהם עדיין כאן איתנו. חמש עשרה שנה אחרי שהתחילו לנגן ביחד, הם ממשיכים לשיר את האמת שלהם ולהזיז לנו את התחת.

אני בטוח שכאשר הדגים ניסו לקבוע רשימת שירים להופעות היו מריבות בין החברים. עם רפטואר מלא להיטים וכל כך מעט זמן להופעה (רק שעתיים וחצי), קשה להחליט מה יכנס ומה ישאר בחוץ. אז מה עושים? ממקססים! מתחילים לשיר שיר אחד ומחברים אותו לאחר. לדוגמא:  "אני מאמין" מאלבומם האחרון חובר  ל"לזוז", שאליו נוסף הבית הנסתר  בערבית מ"בסלון של סלומון", שבכלל פתח את ההופעה, הבנתם? לא נורא , העיקר שאיש לא הפסיק לרקוד – כי כל המיקס מתחבר למסיבת קצב שלא מפסיקה במשך שעתיים וחצי.

היו בערב שני מקרים בהם המוזיקה פסקה. הפעם הראשונה היתה ביוזמתו של שאנן סטריט. הוא סיפר על מאות ילדים חולים ולא מטופלים בגלל שאין להוריהם מספיק כסף, וקרא להתחיל לפעול וליצור קשר עם אירגוני זכויות אדם שהסתובבו באולם. והמקרה השני היה כאשר מרסדס בנד עלו להתארח בהדרן. נראה כי האירוח היה מאולץ ונעשה כדי לעמוד בסטנדרטים של ההופעה הראשונה (בה התארחו שבק"ס, הגירפות ורד בנד). פרט להם שאר האירוחים היו נהדרים: פורטיס נתן ברוק עם "תלוי על הצלב" ו"את לא" ושאנן הוסיף בית מהשיר Girls של Jay-Z. רד בנד הצליחו להתעלות מעל בעיות המיקרופונים שהיו להם וסחפו את הקהל כאשר ביצעו באנגלית את "נפרדנו כך" של אבנר גדסי.

הרבה פעמיים כאשר מעריצים שמלווים להקה מסוימת מהימים הראשונים שלה, הם נזכרים בערגה בתקופה הישנה, באלבום הראשון , בוייב של הופעות, ואומרים שבעבר הם היו טובים יותר. הדג נחש היא כנראה הלהקה שראיתי מופיעה הכי הרבה פעמים. אם אנסה לראות התפתחות בין הפעם הראשונה שצפיתי בהם, בערב היפ הופ בהיינקן הבימה בשנת 2000 עם 200 ילדים לבושים בבאגיז,  לעומת אתמול עם מעל אלפים איש בקהל, אני יכול להעיד שהם רק הלכו והשתפרו.         

 

תגובות

 • תיאור מדוייק מר כהן! היה מעולה!

  באבא, 09-01-2011 16:05

 • תודות באבא

  גיאקו, 09-01-2011 17:04

 • הייתי בכמה הופעות בחיים שלי

  וזאת הייתה מטורפת!

  נהג חדש, 09-01-2011 19:26