מגזין

אוצר מקומי 2010

שחרזאדה באיחור אופנתי. סיכום שנה מקומי עם חומרים מעטים, אך מעולים

מאת אסף קפלן. 10-01-2011

תגיות: 2010, שחרזאדה, סיכום שנה, פרווה חמה, Backnee Horn, מג'נטיק, אינגה דינגו, יוסף עידה, ליאור פרנקל, The Beholder of Fire, לירון זנגי, שלמה יידוב, We Are Ghosts

 

למרות שזה באיחור קל, כמו בכל שנה שחרזאדה מסכמת יצירה מקומית. אז מה היה לנו ב- 2010, ששונה מהסיכומים הקודמים? האמת וזה אולי יישמע לכם אבסורד, שבמדינה שיש בה כל כך הרבה מוסיקאים, היה כאן דליל יחסית לשנתיים הקודמות, לפחות בכל מה שמתרחש בזירה הפסיכדלית אינסטרומנטאלית, פרוגרסיבית ושאר ירקות שגדלים באדמת הקודש. ייתכן ובהחלט ופספסתי כמה אלבומים שנכנסים תחת המטרייה הזו, אך לאחר שהתייעצתי עם לא מעט אנשים יודעי דבר, גיליתי שאמנם כמות החומרים בידי מועטים יחסית, אבל מה שחשוב בכל הסיפור הזה זו האיכות ולא הכמות. 

 

אינגה דינגו - נזק מוחי

מסכי הרעש שבוקעים ממוחם הקודר של חברי להקת אינגה דינגו היישר לתאי המוח של מאזיניהם, מטרידים עד פחד ומענגים עד כאב. טון השירה העצבני של הסולן, דורון בוטניק (שמנגן גם על קלידים) בשילוב דיסטורשן הגיטרה, עליה פורט אורן בן דוד וכמובן קצב התוף אותו מכתיב עידו אשד, כולם יחד יוצרים סאונד פסיכדלי, רועש, הזוי, מעניין, מופרע ומפוצץ באנרגיות. 14 הקטעים המרכיבים את אלבום הבכורה שלהם, Dig Aanother Brain הוקלטו בסשן-לייב באולפני קול הקמפוס ולאחר מאסטר ועוד קצת ליטושים הם יצאו לאוויר העולם בכדי לשבש את דעתכם.


Backnee Horn - הזיה כפולה

אחד הדברים החשובים ביותר במוזיקה, הוא להמציא את עצמך מחדש מבלי להתפזר ומבלי לוותר על האמירה האומנותית. באלבום הכפול והנוכחי של בקני הורן, Backnee Horn II, אני די בטוח שגם חברי הלהקה במתכונתה המחודשת מופתעים מהיכולות שלהם להמשיך ולשרטט עולמות תוך כדי נגינה. הם מגיעים לעוצמות מוסיקליות שדורשות מהמאזין להתקדם יחד איתם לעבר מחוזות סאונד אוונגרדיים ופסיכדליים אין סופיים, שטרם התגלו על ידי אוזן אדם ומבטיחות לו Hazy Haven.

 

יוסף עידה - האש המאכלת

אופרות רוק הן לא דבר נפוץ במדינתינו הקטנה וכך גם השילוב בין מוסיקת רוק ותזמורות גדולות. ובכל זאת, יוסף עידה לא ויתר על חלומו ולאחר 25 שנות עבודה והוציא את אופרת הרוק The Beholder of Fire. תשעת הפרקים ביצירה מגוללים את סיפורו של ילד בעייתי, שבבגרותו פוגש את המקביל השמימי שלו האוחז באש. מערכת היחסים בין השניים והמאבק בין הטוב והרע, המוכר והשונה, הדרמתי והשלו, נעטפים בקונספטואליות מילולית תזמורתית ומצליחים לעורר ולסחוף את המאזין ללב ליבה של האופרה.

 

שלמה יידוב - שלווה מנוגנת

אחרי 12 שנים, שבהן לא הקליט מוציא שלמה יידוב את האלבום "מתוך השקט", המכיל 12 יצירות אינסטרומנטאליות וצבעוניות. זהו אלבום מאושר, שלם, חולם, חושב  וג'אזי. אלבום גיטרות שספוג בצלילים דרום אמריקאיים עם קריצה ל"קצת אחרת ו"צליל מכוון".  אלבום מרגיע וצלול עם מנגינות שכדאי לפתוח איתן את הבוקר ולשכב עמן לישון. וזה בעיקר אלבום יפה. 

 

Magentic - חלומות על אהבה

מג'נטיק קיימים כבר כ-7 שנים בסצנת הפרוג הקטנה בישראל ולאחר ארבע שנות עבודה מאומצות הם הקליטו את אלבום הקונספט הכפול שלהם  In The Dream, שיצא באופן עצמאי. האלבום מספר על בחור שמחפש אהבה בעולם הווירטואלי ובסופו של דבר בוחר במציאות הכואבת. האלבום נע בין הסימפוני לרוקיסטי וההומוריסטי וכמקובל בעולם הפרוג תוכלו למצוא כאן עיבודים מורכבים, טקסט נוקב וציני, כלים קלאסיים (צ'לו, חליל צד, כינור וקרן יער) קטעים אינסטרומנטאליים לא מתחנפים ובקיצור סיפור טוב.

 

We Are Ghosts - שדים משחת

קבוצה של אנשים שחלקם מוזיקאים במשרה מלאה וחלקם לא, יוצרים מוזיקה באופן חופשי לחלוטין מבלי לדעת איך זה יתחיל, לאן זה ימשיך וכיצד זה יסתיים. הכלל היחידי שמנחה אותם, הוא הקשבה ותגובה מוזיקלית מיידית. באוגוסט האחרון הם התכנסו לסשן השלישי שלהם, איתו הם עלו לראשונה על הבמה ובמשך שעתיים הם נתנו לג'אם האקספרימנטאלי-אינסטרומנטאלי להוביל אותם לעמק הרפאים וכדי שאתם תוכלו לנסות ולהבין מה בדיוק התרחש שם כדאי לכם פשוט לראות.

 

לירון זנגי - המסע שאינו נגמר

פרויקט הבכורה של לירון זנגי, Silent Thoughts כולל רעיונות, מחשבות, תהיות ותחושות שנאספו במשך 3 שנים והוקלטו בביתו. זנגי (שגם משדר כאן בתחנה), האמון על הבס, התופים, הקלידים, הגיטרות והשירה (בצירוף אחיו שניגן בכמה קטעים) בהשפעת לא מעט מוסיקה ישנה וטובה, מטווה כאן מסע מעניין, עמוק, מוכר, מזמין ומעורר הזדהות. מסע שבסופו מסתכלים לאחור ומחייכים.


ליאור פרנקל - אינטלקט משעשע 

במקרה או שלא במקרה, ה-Intellect,EP של ליאור פרנקל, סולנה של "פרווה חמה" הוקלט ברחוב פרנק זאפה 19 בברלין (שם פרנקל חי ועושה מוזיקה). רוח השטות והאומנות הזאפאית, לא פוסחת על ה"אינטלקט" של ה"פרנקל בנד" והוא ממשיך להפתיע ולהיות ייחודי בסגנונו. בשני שירים מתוך שישה הוסיף פרנקל טריגרים (מיקרופונים קטנים), שמחוברים בצד אחד לתופים ובצד השני לקופסא, המעבירה תדר למחשב שמתורגם בסופו של דבר לצליל. לאחרונה הוא החליט לפרק את ה"פרנקל בנד" ולהקים מחדש את "פרווה חמה". מפתיע? או שלא

 

האזנה למשדר סיכום של שחרזאדה 2010

 

אוצר מקומי - שחרזאדה מסכמת את 2009

 

צועד בשוליים - שחרזאדה מסכמת את 2008

 

תגובות