מגזין

הדאב-סטפ יוצא החוצה

נדב לשם סוקר את ההסטוריה המוזיקלית של מסיבות הטבע ומנסה לחזות מה תהיה האופנה הבאה שתרקיד את עולם הטראנס

מאת נדב לשם. 21-12-2010

תגיות: טראנס, דאבסטפ, נדב לשם

כל מי ששמע טרק של אינפקדט משרום או סקאזי בגל"גלצ או בחתונה אקראית ידע להגיד לכם שהטראנס כבר מזמן יצא מהמחתרת. כבר כמה שנים טובות מסיבות הטראנס אינן נחלתם הבלעדית של יוצאי הודו, או של מי שמחפש להקשיב ו\או לבלות באופן אחר, פתוח יותר, עם תפיסת עולם שאינה מתיישבת עם זאת של הזרם המרכזי. אם בעבר מסיבת טראנס הנערכת תחת כיפת השמיים שכללה מעל 1000 אנשים נחשבה להצלחה מטאורית ודובר עליה חודשים רבים לאחר מכן, הרי שהיום זה סטנדרט ולעיתים רבות פחות מהכמות הזאת נחשבת לכישלון, הן כלכלי והן למוניטין של המארגנים.

בום פסטיבל, 2006. פורטוגלבום פסטיבל, 2006. פורטוגל

 כמו בתחומים רבים, אולי בעצם כל התחומים, כל תת-תרבות שהופכת לעובדה קיימת וחלק מהיום יום התרבותי, מושפעת מאופנות וטרנדים, מדיבורים חמים שלוהטים היום ומתקררים עד כדי קיפאון מחר. כל זרזיף שהופך לזרם חברתי, ישר מייצר בשוליו תתי זרמים שמסתייגים מתהליך המסחור של הזרם ממנו גדלו ושאליו אהבו להשתייך, בניגוד לכל השאר הזרמים שהם חלק מהמיינסטרים. ההקדמה הארוכה הזאת באה להגיד שסביב הטראנס יש כבר סצנה שלמה ובתוך הסצנה הזאת יש סצנות קטנות שמתנגדות לסצנה המרכזית. מה שהופך את הסצנה למרכזית היא המוסיקה שמאפיינת אותה באותה תקופה, המוסיקה הזאת משתנה כל כמה שנים, היא מושפעת מאופנות וטרנדים חברתיים וכמו כל אופנה, אורך החיים שלה קצר.

כשהכל התחיל, מסוף שנות ה-80 ועד אמצע-סוף שנות ה-90 זה היה גואה טראנס, טהור ומלודי, מהיר וקיצבי, היום קוראים לזה נוסטלגיה. לאחר מכן הפול און תפס את מקומה של הגואה. כמובן שיש הרבה מה להגיד על כל ז'אנר ומאפייניו, אבל בקצרה פול און זה טרנאס מהיר וחזק, לרוב באזור ה145 BPM , עם הרבה עצירות ומלודיות שרצות בלופ, זה מה שאסטריקס ינגן במועדוני מיינסטרים שהחליטו לעשות ערב טראנס.

מסיבה בגואה 1991מסיבת טראנס בגואה 1991

לאחר מכן הגיעו הדארק והפול און-דארק. מעין פיתוח פסיכודלי של הפול שמאופיין, איך לא, בצלילים אפלים, BPM  הרבה יותר גבוה, (148-160 בהערכה גסה), המון סמפולים מסרטי אימה ובייס ליין עמוק וכבד שיגרום לכם לישון עם עין אחת פקוחה. במקביל לדארק, הפרוגרסיב טראנס פיתח רגליים והתחיל ללכת. פרוגרסיב טראנס הוא טראנס קליל יותר ורחב ידיים, עם BPM נמוך יחסית, באיזור ה133-139 עם צלילים נעימים יותר יחסית לפול און ולדארק. מצד שני יש בו פחות חזרות ועומס על האוזן. אופנת הפרוגרסיב והדארק ממש כמו הקורדרוי לא האריכה ימים .

הדרך שבה אפשר לדעת שמוסיקה מסוימת מאיימת להשתלט על ראשות הסצנה ולצעוק את ההצהרה האופנתית שלה היא השעה והתדירות בה היא מנוגנת באירועים הגדולים. בתחילה היא מנוגנת בשעות הראשונות של המסיבה, בזמנים המתים יחסית, בתקופה הזו של הלילה שהמוני החוגגים הישראלים מדירים את רגליהם ממנה וגם אלה שבאו מרימים גבה לנוכח המוסיקה. לאחר מכן היא עוברת לשעות שלפני הזריחה, הזמן המיוחד הזה שהיום, ואיתו גם המסיבה קורמים עור וגידים. בשלב הזה של מחזור החיים האופנתי הקהל כבר מתחיל לקבל ואפילו קצת לאהוב את מה שהוא שומע. כשהאופנה האלקטרונית מגיעה לשיאה, היא מושמעת לאחר הזריחה ועד תום המסיבה, כשהשמש קופחת והיום כבר נכנס לנעליו הגדולות. כאן כבר הקהל אומר תודה לדי.ג'יי ומכיר כל טרק וטרק.

 

 

  

 

 

 

 

מוסיקת הטראנס שלאחר היציאה מאור הזרקורים היא עניין של אופנה וכמו כל אופנה, טבעה הוא לחלוף. האופנה הכי עדכנית בשנתיים האחרונות היא כלל לא ז'אנר טראנסיטי אלא טכנו ומינימל טכנו, שאם לומר את האמת אני לא יודע בדיוק מה ההבדל ביניהם. הירידה הדראסטית בBPM, ל125-131, ירידה שמביאה את דאסטי קיד לנגן בטבע, היא רק תוצר לוואי של התהליך שעוברת החברה, מקולקטיביזם לאינדיבידואליזם, ממוסיקת גואה שבטית ומלודית שגורמת לך לרקוד כאילו אף אחד לא צופה בך, למוסיקה מכנית ומונוטונית שגורמת לך להתלבש יפה ולהזיז את הישבן בקצב הדרוש. יש בזה הרבה יתרונות לצד הרבה חסרונות, עליהם ניתן להתווכח, אבל מה שבטוח הוא שהאופנה הזאת תחלוף גם היא.

אז מה יחליף את הטכנו? מה יתן את הטון אתם שואלים? ובכן אני לא נביא, וגם לא ממש מתיימר להיות אחד כזה, אבל לדעתי הצנועה והלא נחשבת הדאב סטפ הוא הדבר הבא שיזיז את חלקות האדמה המצהיבות של ארץ הקודש. למרות שכיום הדאב סטפ מושמע במועדונים שונים וקהל היעד שלו הוא לרוב חיילים ומטה, הוא מתחיל להיות מושמע בשעות הראשונות של מסיבות הטבע בחודשים האחרונים ומתחיל לתפוס תאוצה בשיח המתנהל סביב יוצרי המוסיקה ומארגני המסיבות. גם כיום החוגגים שהקדימו ונתקלו בצלילי דאב סטפ מרימים גבה, אבל כמו כל אופנה, אט אט גם הדאב סטפ יחדור ללב תרבות הטראנס ויהפך למרכזה. אגב אופנות וטראנס, בדומה לוינטאג' והרטרו שבולט בתחום הביגוד, כך גם הגואה הטראנס הותיק זוכה לעדנה מחודשת ואמני גואה שכבר תלו את האוזניות חזרו להרעיד רחבות. 

דאב סטפ 

 

 

 

תגובות

 • אחלה דאבסטפ

  מחורר ת'שכל. וישראלי! http://www.youtube.com/watch?v=1BrRAgTidgU

  יש מוזיקה בישראל, 21-12-2010 21:31

 • אחלה כתבה

  אחלה כתבה ישר כוח :)

  שנקיר אמיתי, 22-12-2010 00:18

 • dub step???

  oldies but goldies, 22-12-2010 08:48

 • כן dub step

  זה הדבר הבא

  דאב סטפ, 22-12-2010 13:36

 • כתבה מצוינת !!

  טלי, 22-12-2010 16:28

 • מה עם מוזיקה פינית?

  ליה, 23-12-2010 09:05

 • מוזיקה פינית אף פעם לא הייתה ממש באופנה

  לשמחתה שך המוזיקה ושל מי שאוהב אותה. חוץ מאלטיה וטקסס פאגוט אין אומנים שמביאים למסיבות הגדולות

  נדב, 23-12-2010 14:09

 • רק לא דאב סטפ

  לא מספיק שזה הרס לגמרי את המסיבות דראם אנד בייס / ג'אנגל - עכשיו אתה אומר שהחרא הזה בא להרוס גם את המסיבות טבע ? אבוי עדיף כבר לחזור לצ'ארלסטון

  איכס-דאב סטפ... בעעע, 25-12-2010 12:45

 • עבר הווה עתיד במוזיקה האלקטרונית

  אחלה כתבת סיקור

  אחד שיודע..., 05-05-2011 10:59