מגזין

פנויות להופעה - הונאת האמרגן

אדוה יוחנן וחן אלבק יוצאות מדי שבוע לסקר אווירה ולספוג תרבות. הפעם הן היו בערב קונספט בחסות 'הונאת האמרגן' - "קוראים לזה תרבות 2" . היה מדליק. ריספקט לקונספט

מאת אדוה יוחנן, חן אלבק. 17-12-2010

תגיות: פנויות להופעה, גון בן ארי, קוב, הונאת האמרגן, אייל שני, קוראים לזה תרבות, צ'יקי ארד

 

אחרי סערות רגשות וגשמים, בהחלט מסתפקות בחורף מקוצר , אנחנו מוותרות די בקלות על הצפייה בגמדים ארוטיים בתוכניות ריאליטי, כי הערב (רביעי) אנחנו פנויות לערב תרבותי בהחלט, פה זה לא עידן יניב, פה זה תרבות!

ב-22:00 אנחנו באברקסס בר.  "קוראים לזה תרבות 2" – זהו שמו של הערב במרכזו עומד קוב ופרויקט הצד שלו 'הונאת האמרגן'.  הערב נותנים לתרבות והאמנות הצעירה, החדשנית והבועטת את המקום הראוי לה בציבוריות הישראלית. בתוך שניות המקום מתמלא באנשים שנותנים כבוד לאלטרנטיבי. זה ערב שמשלב הופעות חיות (הונאת האמרגן ולורנה בי), ספוקן וורד (אייל שני, צ'יקי ארד, גון בן-ארי) ואומנות, הרבה אומנות. תערוכת מייצגים ותמונות שהמפוזרים בחלל הפנימי, כמו גם תערוכת וידיאו ארט ואנימציה, בחלל החיצוני או בשפת העם- החצר. 
23:30
גון בן-ארי פותח את הערב בספוקן וורד נזעם על אנשים חסרי יכולת חיבור, על אנשים חסרי זהות מוגדרת, על אנשים שזועקים "פיתחו לנו קבוצה" ומעוררים פאתטיות . ניכר כי רוח פייסבוקיסטית נחה עליו. אחרי בן-ארי, עולה נועם פרתום שעיקר הספוקן שלה הוא על זיקוקים וזיונים ועל כך שמפרקים את ת"א. בין ספוקן וורד אחד לשני, האווירה משוחררת.   
'הונאת האמרגן' עולים אל הבמה, וקוב פותח עם השיר שנושא את שמו של הערב 'קוראים לזה תרבות',  "אנחנו פה לתפילה ראשונית לגשם נורמאלי, גשם של ברכה", הוא אומר כשרעמים נשמעים ברקע,  "'קוראים  לזה תרבות'  זה שיר קינה לתרבות הישראלית", הוא ממשיך.
קוב מבקר את התרבות של ימינו, את זה שאין מקום לאלטרנטיבי, "גלגל"צ היא תחנה מסריחה" הוא מוציא קיטור ישירות למיקרופון מקרטע, אבל נראה שהבעיות הטכניות במיקרופון לא יעצרו את קוב מלהפיץ את תורתו אמונתו. "יש אומנות אדירה בארץ, יש אמנים פנטסטיים צעירים שצריכים לקבל את המקום שלהם, המוסיקה האלטרנטיבית לא מקבלת את המקום שלה", אומר קוב. 
את ערב הקונספט הזה רואה קוב כפרויקט חברתי חשוב, "זה מן קרקס של תרבות שנועד לפאר ולהלל את האומנות והתרבות העכשווית שמתרחשת בארץ, שלא מקבלת את הזרקור שמגיע לה".
הונאת האמרגן מתגברים על תקלות סאונד ועוברים לבצע שיר מחווה ללהקת 'אתניקס', "להקה שעשתה לנו את הניינטיז, אך גם חירבה לנו את הניינטיז", אומר קוב, בהחלט דרמטיות באוויר. אז מה הסיפור עם אתניקס? למה עכשיו? למה בכלל? "אני טוען שהם Abba או Bee Gees הישראליים. הם יצרו פה איזה ז'אנר והגיע הזמן לתת להם כבוד וגם באלטרנטיבי אנחנו נותנים להם כבוד", אומר קוב. 
נכון לעכשיו בוער אצל קוב הנושא החברתי, הפוליטי, הפערים החברתיים במדינה ובכלל כל מה שמעוות פה, אך הוא גם רוצה לחזור לשיר "בלי לנסות להתחכם" ועובד בימים אלו על אלבום חדש שידבר בעיקר על טקסטים אישיים, " דברים שבינו לבינה ולא דברים שבציבוריות הישראלית".
קוב ממשיך  עם "סיום מפואר בלחיצת כפתור" ו-"למה עזבת?". ומסיים עם המשפט: "אנחנו בחיים, אבל איזה מן חיים אלה, תמיד נעדיף פנטזיות על מציאות", בהחלט דברים קשים, אנחנו חושבות בלב, ונזכרות כל אחת בפנטזיה שלה, אדווה מפנטזת  על טרופית ליטר וחצי, וחן מייחלת לקולה בשקית.
הונאת האמרגן מפנה את הבמה לצ'יקי ארד ואייל שני לספוקן וורד אחרון להערב.
צ'יקי ארד בוחר לדבר על 'האגם הגדול' ואומר : "אני שוחה לבד/ שוחה על בטן/ על גב וגם על הצד/ באגם הגדול. אפשר למות מצחצוח יתר 'ממרידול' ב.." וכולם עונים לו, "באגם הגדול". בהמשך עובר ארד לשיר קצת יותר רומנטי, לדבריו. ארד אומר כי הדבר החשוב ביותר הוא השינה, וכסאות הים, והעובדים של ברגר קינג... והרשימה עוד ארוכה. אכן, מסתמנת לה רומנטיות באוויר. 
אייל שני לעומתו, עולה לבמה ובוחר להקריא לנו אס.אמ.אסים ישירות מהנייד שלו, הוא מדבר על מוות, מוות של אפרוחים קטנים ושום מילה על עגבנייה. 
על הקשר של שני לערב הזה אומר קוב: "אני חושב שהוא משורר של אוכל ומשורר בכלל, והייתה פה הזדמנות לשיתוף פעולה".
קוב החליט להציע לשני לקחת חלק בפרויקט: "הדברים הגדולים בחיים מתחילים מבקשות", ושני כמובן שמח להצטרף ולא רק בגלל העובדה שהמסעדה שלו ממש קרובה לאברקסס ולא רק בגלל שיש לשני איזה שהוא קשר למקום.
הערב נסגר סופית עם הופעה חיה נוספת של לורנה בי הרכב פוסט-רוק-אלקטרוני בהנהגת עדי אולמנסקי.
אנחנו מסכמות:  ריספקט לקונספט, יש לנו בהחלט אחלה בחלה של תרבות ואמנות כאן בארץ, מעבר לתדר הגלגל"צי ולערוץ 24. עשינו לייק. 

תגובות

  • אי אפשר לקרוא

    עריכה ? פסקאות ? אין ואין. מוגזם ??

    נטורליסטה, 17-12-2010 19:24