מגזין

הבטחה שלא קוימה

אמתי מלר היה בהופעה המשותפת של מארק לאנגן ואיזובל קמפבל וחזה בשתי אושיות מוזיקליות גדולות שפשוט לא תקשרו ביניהן

מאת אמתי מלר. 15-12-2010

תגיות: Mark Lanegan, Isobel Campbell

זאת הפעם הראשונה שאני מגיע למועדון ה"בארבי" אחרי שהורחב. מה זה הורחב? יותר מהכפיל את גודלו. אמנם חלל חדש נפער לו לצד הבמה, רק שהוא נמצא בזווית ובמרחק כזה שלא ברור לי עד כמה אפשר לראות משם הופעה. בכל אופן, ההרחבה הזאת מאפשרת לדחוס למקום עוד כמה מאות אנשים, וזה אכן מה שהיה אתמול, בדגש על אלמנט הדחיסה.

תמונות: טל אטרקציתמונות: טל אטרקצי

בדרך כלל בהופעות אני משתדל להיות די קרוב לבמה, ב"בארבי" הנקודה המועדפת עלי היא המדרגה שבין המפלס התחתון לעליון (בהנחה שכל מי שקורא את השורות האלה היה שם לפחות פעם אחת בחייו ויודע על מה אני מדבר. למי שלא היה - סמכו עלי, יש מדרגה). הפעם, בגלל שלא הגעתי מוקדם, והאזור כבר היה די מלא, החלטתי להישאר מעט מאחור. לא ברור אם זה בגלל שהמקום היה גדוש באנשים או שככה זה תמיד, אבל ההחלטה התבררה כלא נבונה במיוחד. הריחוק מהבמה, והצפיפות הבעייתית דרשו ממני מאבק בלתי פוסק בניסיון לראות משהו שהוא יותר מהקרקפת של מארק לנגן או הרגל של הבסיסט. יכול להיות שמכרו קצת יותר מדי כרטיסים להופעה הזאת?

כאמור, את המחצית הראשונה של ההופעה העברתי בניסיונות נואשים להגניב איזה מבט לבמה, עד שהחבורה שעמדה לפני התפנתה מהאזור בעקבות תקרית מצערת כלשהי (לא קשור אלי, נשבע). אז כשסוף סוף יכולתי לראות את כל חברי ההרכב בו זמנית, יכולתי גם להתרכז במופע עצמו.

אחרי שלמדתם מהן זוויות הצפייה המועדפות עלי, הגיע הזמן לציין גם, שלרוב אני הולך רק להופעות של אמנים שאני מכיר ואוהב, כאלו שאני יודע מה פחות או יותר אני הולך לקבל מהם. במקרה הזה אני לא בקיא במיוחד בפועלם של השניים (למעט העבר של קמפבל בהרכב המצוין בל וסבסטיאן), אבל הרעיון של שילוב הקולות הכל כך שונים שלהם נראה לי קוסם למדי. בפועל זה לא כל כך עבד לי. הקול העבה והעמוק של לנגן העפיל פעמים רבות על העדינות והשבריריות של קמפבל, עד שלפעמים זה הרגיש כאילו היא רק זמרת הליווי שלו. המוזיקה שלהם מאוד רכה ונעימה, אבל בזה זה פחות או יותר נגמר. רק שירים בודדים הצליחו לבלוט מעל השאר, וליצור אצלי עניין מיוחד. כנראה שהמוזיקה הזו דורשת גם סבלנות שלא הייתה לי אתמול, ואני חייב להודות שבאיזשהו שלב התחלתי להשתעמם. מזל שהשירים האחרונים היו קצת יותר, איך לומר, מעוררים.

תמונות: טל אטרקציתמונות: טל אטרקצי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אומנם מבחינה מוזיקלית זה עניין של על טעם וריח, אבל אני בספק אם מישהו לא יסכים עם הקביעה שאחד הדברים הכי חשובים בהופעה חיה, שיכולים לעשות את ההבדל בין הופעה טובה להופעה מצוינת, הוא האינטראקציה והכימיה של האומן עם הקהל. אתמול זה פשוט לא היה קיים. מהרגע שבו הם עלו לבמה, ועד הרגע שירדו ממנה, הם פשוט ניגנו שיר אחרי שיר בלי הפסקה, בלי להגיד מילה אחת לקהל (מה ביקשנו? כולה איזה "גוד איבנינג תל-אביב" קטן), או אפילו אחד לשני. לי זה הרגיש מאוד מכאני, רק כמה נפנופי ידיים וקידות תודה. חוץ מזה כלום, הם לא יוצרים קשר עם הקהל שבא לראות אותם. מה שכן, בסוף ההדרן נשאר על הבמה אחד מחברי הלהקה, הגיטריסט אם אינני טועה, שהודה לקהל בשם הלהקה כולה, והכריז בחגיגיות שמארק ואיזובל יישארו לחלק חתימות למעריצים. מוזר.
אחרי אתמול אני יכול להגיד שאיזובל קמפבל ומארק לנגן הם לא צמד שאקח איתי הלאה. אם לנסות ולסכם את הערב, אז יצאתי מאוכזב מהופעה של שתי אושיות מוזיקליות, שהבטיחה לא מעט, ולראיה גם משכה כמות נכבדת מאוד של צופים, אבל קיימה הרבה פחות.

 

תמונות: טל אטרקציתמונות: טל אטרקצי

 

תגובות

 • כל ממזר מלך

  וכל ליצן נהיה לי מבקר. צפוף לי, מסתירים לי, מרגיש לי, משעמם לי, אושיות שמושיות - יאללה יא קוטר אם אתה לא יודע מראש לאן אתה הולך אל תבוא.

  מארק, 15-12-2010 15:56

 • זו לא ביקורת הופעה

  אמנם מבקרים אוהבים לכתוב בגוף ראשון, אבל כמה גוף ראשון? כמה עומס ב"אני אני אני"? אין פה מילה על המוזיקה, על השואו, על השירים, על הביצועים, קצת היסטוריה, קצת אינפורמציה. אפשר לסכם באהבתי לא אהבתי, נהניתי או לא, אבל הפרטים הטכניים השוליים של מה סיפור החים שעבר עליך עד לרגע ההופעה תופסים את כל המקום של הביקורת. אנשים שקוראים ביקורות מוזיקה, גם אם היו וגם אם לא, רוצים לדעת על ההופעה עצמה, לא על המסביב שלה. ולא על התוספות האישיות הלא רלונטיות. סתם, עצה, להבא. אני פשוט היתי שם , וקיוויתי למצוא בטקסט קצת יותר...

  נקלר, 15-12-2010 16:16

 • קוטר?

  היי אמיתי, תראה- איזה סמרטוט כינה אותך "הקוטר"! אם הוא רק היה יודע מי הקוטר ברדיו הזה... האמת-לא הייתי בהופעה וגם לא ממש עניין אותי, אבל...לעולם לעולם אל תחסוך בביקורת ואל תנסה לייפייף את הדברים. אותו הדבר קרה לי בהופעה של דיג'יי שאדו (לטעמי לפחות)- הבנאדם פשוט לא הרים אותי. הייתה קקה של הופעה, אבל למרות זאת קראתי ביקורות משוחדות של כל מיני סטלנים "מביני מוזיקה" שטענו שזאת הייתה ההופעה הכי טובה בארץ. אז אל תקשיב לאף אחד ואם צריך לקטר אז תקטר. אני איתך

  חסון, 17-12-2010 17:04

 • יופי של תמונות.

  כל הכבוד טל!

  אליצור, 18-12-2010 16:03

 • מה הקטע שלכם?

  הבן אדם מזווית הראיה שלו, לא מסכימים - אין בעיה אבל לא צריך ללכלך על הכותב שנתן מזמנו כדי לראות את ההופעה ולכתוב עליה. במיוחד מפריעים לי האנשים מהרדיו שיוצאים ביציאות שלא מעניינות לאף אחד את התחת. לא אהבתם את הכתיבה אז תמשיכו הלאה ואל תפגעו באף אחד. מי את שתתני לו הנחיות איך לכתוב ביקורת??? אגב, חסון איך אתה אומר את זה על ההופעה של שאדו???

  אלפנט, 21-12-2010 13:24