מגזין

פוטו פרא

אופיר בלום לא ראה הופעה של הרכב או של זמרת מוכשרת, אלא של חיית במה טורפת. רשמים ממופע ההשקה של פוטוטקסיס

מאת אופיר בלום. 05-12-2010

תגיות: Phototaxis

הכניסה לתאטרון "תמונע" לוותה בשתי השתהויות. הייתה זו הפעם הראשונה שנכנסתי אל המקום בכוונה לראות הופעה והאיזור כולו נראה כאילו תוכנן במהופך ממה שאני רגיל לראות ממועדוני הופעות. כשאתה נכנס לאיזור ההופעה הבר נמצא בחלק הרחוק ממך של המועדון ואילו הבמה עצמה נמצאת ממש מימינך, כאילו מספק נתיב בריחה להרכב שיתפרע ייתר על המידה. די הגיוני בהתחשב בכך שלאחר ההופעה הייתה בי התחושה כי ראיתי הופעה לא של הרכב או של זמרת מוכשרת, אלא של חיית במה טורפת.

נוסף על ההשתהות הראשונית מהמקום עצמו, נוספה לי התמיהה על כך שהבמה באותו יום הוסתרה על ידי סדין לבן ושקוף למחצה. רק בתחילת ההופעה, כשהלהקה עלתה לבמה והחלה לנגן את Notice, הבנתי את הכוונה. Phototaxis הוא תופעה שבה אורגניזם שלם זז בהתאמה לגירוי של אור. כשהשיר הראשון בהופעה התנגן זה היה בדיוק זה. הצללית של יעל פלדינגר הופיעה, לא יעל עצמה. האפקט היפייפה נמשך עד לשיר הבא, Lamb ואז הוסר המסך הלבן והחיה שוחררה מהכלוב.

 תוך כדי ההופעה החלה להתפוגג לה דאגה קטנה שנוצרה אצלי מחרישה מאסיבית של אלבומם החדש, Pretty Ugly. מדובר באלבום שמאוד קשה לדמיין אותו בהופעה. הדאגה שלי הייתה שאין מצב בו מופע אינסטרומנטלי, גם אם כלל את האמצעים האלקטרונים של איתי צוק, יוכל להגיע לרמה של האלבום (בדרך כלל קורה ההפך). הדאגה הזאת, כאמור, התפוגגה תוך כדי שראיתי את חיות הבמה מנגנות שיר אחרי שיר, אני מניח שמי מהקהל שכבר היה בהופעה הזאת ידע שזה מה שהולך להיות והיה מגיב בגיחוך לדאגות שלי.

 זאת ההופעה הראשונה של Phototaxis שאני רואה, הפעם הראשונה שאני רואה את פלדינגר על הבמה. ולא לחינם האנלוגיה לחיית פרא היא הדבר הראשון שעולה לי לראש. הדבר בולט במיוחד דווקא בשל העבודה כי פוטוטקסיס אינה בהכרח להקה של מוזיקה אנרגטית ומקפיצה. לפלדינגר זה לא משנה, גם במהלך השירים היותר שקטים בהופעה היא קפצה מצד לצד והייתה מלאת חיים. תוסיפו לזה את הקול המחוספס שלה, איך כל שיר מבוצע עם מלוא האמוציות וקבלתם את חיית הפרא עליה אני מדבר.

 אל הווקאליסטית הפראית התווספה לכבוד המאורע גם יעל דקלבאום, חיית במה לא פחות מפלדינגר (אם כי בצורה שונה לגמרי). השתיים נתנו בין השאר ביצועים מעולים לCourge וNaked ורק השוני המהותי בין הקול הפראי של פלדינגר לקול הנוגה של דקלבאום גרם לי לרצות לראות הופעה משותפת שלמה יותר בעתיד. בסוף ההופעה פוטוטקסיס ויתרו על הירידה מהבמה לפני ההדרן ולקחו את הצ'ייסר החגיגי שלהם על הבמה, עם הקהל. הדרנים הם דבר צפוי, פוטוטקסיס הם להקה פראית, כך שבסופו של דבר יש בזה היגיון.

 

תגובות

  • XvTBAxWxWeqwzzuLrP

    Dude, right on there brtoher.

    Elly, 12-07-2011 13:21