מגזין

פנויות להופעה - ערן צור בתיאטרון 'תמונע'

אדוה יוחנן וחן אלבק יצאו השבוע, כמו בכל שבוע, להפנים קצת תרבות מוזיקלית. השבוע הן היו בהופעה הסולארית של ערן צור בתיאטרון 'תמונע', במסגרת פסטיבל 'אקולנוע' . היה מחשמל

מאת אדוה יוחנן, חן אלבק. 01-12-2010

תגיות: פנויות להופעה, ערן צור, אקולנוע

שבוע עמוס עבר על כוחותינו הפרסיים והקוצ'ינים באזור המרכז. חן עוברת בגבורה חתונה פרסית אורגינאלית, עם כל השירים, הגונדי, ה'קולולולוש' וה'בקרוב אצלך', ואדוה מתאקלמת ב'פלורנטינה', מתזמנת 40 דקות בדרך לעבודה ומתמרנת במקצועיות בין מועמדים פוטנציאלים לדייטים ארוכי טווח.
הערב יום שלישי (זה הזמן לקצת תרבות אינעל העולם!) ואנחנו פנויות להופעה הסולארית של ערן צור בתיאטרון 'תמונע'.

הופעה סולארית אמרנו? כן, במשך שלושה ימים הוצבו על הגג של 'תמונע' פאנלים סולאריים שצברו אנרגיה מהשמש, שאמורה להספיק בדיוק להופעה של צור, כך נאמר לנו. ההופעה של צור היא זו שחותמת את פסטיבל 'אקולנוע' - במסגרתו במשך חודש שלם הוקרנו סרטים במקומות שונים בארץ, אך במקום לחבר את המקרן לחשמל, הם נעזרו אך ורק באנרגיה סולארית.

זו לא פעם ראשונה שצור משתף פעולה עם הפרויקט האקולוגי, "פעם ראשונה הייתה לפני 3 שנים בירושלים. ומאז אני מכיר אותם והם מכירים אותי. המטרה שלהם נראית לי צודקת ונכונה ואני שמח לשתף איתם פעולה, הם אנשים טובים", הוא אומר.
לצור עצמו אין עדיין קולט סולארי בבית, "אבל אני מתכוון לשים יד על אחד", הוא מוסיף.

22:30 בתיאטרון תמונע, מכינים אותנו להופעה בישיבה. שולחנות עגולים ממוספרים. אנחנו פולשות אל שולחן מס' 3. נכון, לא קיבלנו על זה אישור אבל זה גם לא הפריע לאף אחד. אנחנו מסמנות לעצמנו וי, אחלה פלישה. זה כמו לקבל את השולחן הכי טוב בחתונה, לא רחוק מידי מהבמה, לא קרוב מידי לרמקולים והכי חשוב לא ליד השירותים.

אל המקום מגיעים עוד ועוד אנשים, אנחנו מחפשות כמה מילים שיתארו את הקהל ומחליטות שזה קהל אמיד, מבוסס משהו, נראה טוב וגם מריח כך. בין הפרצופים השונים אנחנו מזהות פרצוף אחד מוכר, קוראים אותו ישראל אהרוני. הוא מגיע במשהו שנראה כמו חליפת חלל, טוב, לא ממש חליפה, אלא מעין ז'קט כסף-אלומיניום- זוהר, בהחלט משהו שמתקשר אסוציאטיבית עם קולטי שמש סולאריים.

23:00, ההופעה מתחילה. צור עולה לבמה בז'קט שחור כשבידו כוס וודקה על בסיס וודקה (שימו לב, הכוס שרואים במערכה הראשונה, חייבת להישפך במערכה השנייה). את ההופעה פותח צור עם השיר "מורד" מאלבומו האחרון 'כל מה שאנושי' (2010) , וממשיך עם "מישהו מביט בי מלמעלה", "פרפרים" , "הג'ינס הנמוכים" ו"קרב תרנגולים" כשבסיומו בוחר צור להתעסק עם מאוורר שמונח לרגליו על הבמה ובטעות מפיל את כוס הוודקה שלו, הוא עוצר את ההופעה ומבקש סמרטוט מהברמן. "זאת אומנם הופעה סולארית", הוא אומר, "אבל זה עדיין חשמל... חשמל ומים, בעצם חשמל ווודקה" . אז אחרי שהעברנו 'ניגוב' על הבמה וחסכנו לעצמנו מוות אכזרי מהתחשמלות סולארית, אנחנו ממשיכים עם "אחת אחרי חצות" , "אני חופשי" , ו-"ערב ב' כסלו" שאותו כתב צור בכסלו כשעוד היה כאן חורף אמיתי, בו המטרייה הייתה יותר מסתם שימשייה.

כן כן, זה הקולט הסולאריכן כן, זה הקולט הסולארי

צור מבצע שירים מכל הזמנים והאלבומים, בין שיר לשיר הוא נותן הסבר קצר על השיר הבא, משתף אותנו בתובנות אישיות, מצהיר שהוא עדין ושיש לו רגשות ובעיקר מבקש מאיתנו רגעים של אינטימיות במסווה של שירה בציבור. "אני רוצה עוד רגע אינטימי איתכם, שירו איתי ביחד, זה לא שאני מחפש שירה בציבור או משהו כזה..."

ההופעה בשיאה, הגיטריסט (אוריון) קורע מיתר, כמעט ומועד, מתאפס על עצמו ושולף גיטרה חדשה, המלצרית מחליפה לו, בפעם השלישית, את מיכל הבירה שהספיק כבר לרוקן.
צור עצמו מוריד את הז'קט ונותר בחולצה לבנה, זיעה מטפטפת לו מהמשקפיים, כשהוא שר ומנגן הוא מזיז את גופו במהירות, הראש זז ימינה ושמאלה ופרצופו זועף.

כשמגיע הביצוע של "כרמלה גרוס וואגנר" האגף השמאלי בקהל מנפנף בסרעפת, הגברים מזיזים את ראשם קדימה ואחורה ושומרים על קצב אחיד, גם אהרוני משוויץ בביצועיו הווקאלים, הצמה שלו עומדת והגבות עולות ויורדות, מעלה ומטה, ומשתלבות נהדר עם קצב הבס של צור.

00:25 , אחרי 18 שירים וחזרה להדרן הערב נסגר עם "תמונה אימפרסיוניסטית" ו-"בחוץ" שהסעיר בעבר כמה אנשים. "הייתה פרשיה מהמשפט 'לילה וחושך ומאוד מזדיינים' והמילה הזאת כנראה מקפיצה לאנשים את הפיוז", אומר צור. הם כנראה לא מזדיינים מספיק, אנחנו משיבות, "נכון, האמת עליתן על הצוללת כי באמת זה ככה. פעם שרתי בספרייה של זקנים והם מאוד התרגזו עליי, ואני הבנתי אחרי זה שאולי מי שנגמרו לו חיי המין והוא שומע כזה דבר זה מרגיז אותו", אומר צור.
ואנחנו חושבות לעצמנו שאולי הם התרגזו כי הוא שר בסיפרייה, מי שר בסיפרייה?!

על רקע נגינה אחרונה של צור, מדדה מלצרית אחת, עם קוקו גבוה מידי, שעוברת משולחן לשולחן ומגישה לכולם את החשבון, ובכך מבהירה לנו חד משמעית הערב נגמר.

אנחנו מסכמות: הייתה הופעה תענוג, והשכלנו לדעת מעלונים שחולקו שם בכניסה כי מספיק 1% משטחה של מדינת ישראל בכדי לספק אנרגיה סולארית שתהווה כתחליף לחשמל לכל המדינה.  אך לא נראה לנו שהפנמנו היטב את כל הרעיון הזה של 'חשיבה ירוקה', כי בסופה של ההופעה מצאנו את עצמנו מתכחשות לדיסוננס שתקף אותנו ויצאנו לעשן סיגריה של אחרי. לא יפה מצידנו.

 

לאתר הרשמי של ערן צור
ערן צור- שירה, בס   רם אוריון- גיטרה    אוהד בן ארי פסנתר   שי ברוך- תופים

תגובות