מגזין

כן למאבק לא לאלימות

נדב לשם היה בהפגנת הסטודנטים האחרונה בתל אביב ונלחם בשוטרים רק כדי להבין שאלימות היא לא הדרך לקדם מטרות חברתיות, גם אם הן צודקות

מאת נדב לשם. 22-11-2010

תגיות: חוק האברכים, אלימות, פוליטיקה, סטודנטים

בסוף הפגנת הסטודנטים נגד חוק האברכים ביום רביעי האחרון, שהתחילה ברחבת מוזיאון תל אביב עם אורלי וגיא, עלמה זוהר, ירמי קפלן ומנחם גשייד (פוליטיקאי חרדי) ונגמרה עם 8 עצורים והרבה מכות עם שוטרים, הייתי שמח. עשינו משהו חשבתי לעצמי, גם לסטודנטים בארץ יש משהו להגיד. גם אנחנו יודעים לעשות בעיות כדי לפתור בעיות אחרות. מי שהגיע להפגין היו מתי המעט שאכפת להם מהמצב במדינה המתפוררת הזאת, המוהקינים האחרונים שהבינו שהדרך היחידה להפוך את תחושת האכזבה והכשלון של ההפגנה דלילת המפגינים היא לצאת לרחובות, עכשיו. רק אייטם חדשותי מצולם וכתוב על הפגנה אלימה יכול להציל את המחאה. זאת הייתה הרגשתי אבל יש בי בטחון מסוים שאני לא היחיד שהרגיש כך אתמול.

כילינו את זעמנו על השוטרים, על הרחובות הסובבים את מוזיאון ת"א ועל המערכת, הפגנו אלימות, ספגנו אלימות ואני חושב שכל מי שהיה שם אתמול היה מוכן לספוג אחת בשביל המטרה, וכולנו ספגנו אחת, דחיפה משוטר,מכה משוטר יס"ם, נשימה קלה או כבדה של גז מדמיע, זיעה והרבה הרבה גאווה, של מפגינים ומפגינות כאחד.  היינו גאים שנלחמנו בהם, היינו גאים שעשינו משהו למען משהו שאכפת לנו ממנו, היינו גאים שהלכנו מכות עם שוטרים. רק ככה אפשר להזיז דברים במדינה הזאת או בצרפת, או אנגליה, או סין, או וייטאנם, או ארה"ב או רומניה או אוקראינה.

בדיוק 24 שעות אחרי, אני יושב כאן וחושב שהגאווה שלנו היא אבסורדית ושגויה ביסודה. אלימות היא לא הדרך. לא צריך ללכת מכות עם אף אחד על מנת שהתקציב ישתנה, לא צריך לצעוק,לירוק,לקלל ולהרביץ כדי שגם אנחנו נקבל 1000 שקל בחודש מאיזה מגלומן שאין לו אומץ להתנגד למגלומן אחר. היצר הבלתי נלאה לפרוק עול קיים בנו ואין כר פורה יותר מהמערכת ושליחיה השוטרים, על מנת לבטא את יצר פריקת העול בצורה האפקטיבית ביותר. אך אין זאת דרכנו לפעול באלימות, זה לא בטבענו ואנחנו לא כאלה. אחד מעמיתי הרגעיים להפגנה אתמול שמע אותי משתלח בשוטרים ואמר שאלימות מבטלת את לגיטימיות המאבק, כמה שהוא צודק.

אלימות היא ממש, אבל ממש לא הפתרון להביא לשינוי אמיתי. בינתיים לא נוכל לשנות את דרכם של מנהיגי מדינת ישראל וממשלותיה בפמפום החרדים על מנת להשאר אותם מרוצים ובצד הנכון של הצבעות החוק השונות, אבל כן נוכל לשנות את דרכה של מדינת ישראל ביחס לסטודנטים. לאחר שנשנה את היחס לסטודנטים, במהרה נשנה את היחס לשאר שכבות. עלינו להפגין, עלינו לשבות, עלינו להכנס לחדרי החדשות של הערוצים השונים ולמערכות העיתון ולדרוש כתבה בעמוד הראשון עכשיו, עלינו להמשיך ולהתמיד במאבק כל הזמן עד שגם לנו יתנו מלגה חודשית של קצת יותר 1000 שקל, שזה דרך אגב שכר לימוד אוניבסיטאי פלוס קצת עודף, אבל על לנו להיות אלימים, כך לא נגיע לשום מקום.

תחושת הפורקן, האנדרלנין והשמחה שאפפה אותי אתמול השתנתה היום לתחושת אכזבה, אישית וכללית. רק אלימות יכלה להציל את ההפגנה הזאת ולתת לציבור האפאטי לדעת שהייתה מחאה אתמול. זה מה שעצוב כאן, האפאטיות והיאוש הם הבעיה של המאבק הזה והם הנושאים שמשאירים את המאבק הזה בחיים. בואו ניתן לתקשורת לדעת על המאבק וכך נוכל למתן ואף להפחית את חוסר האיכפתיות. לעניות דעתי רק מהלכים מול התקשורת והגברת המודעות אצל מי שאחראי על הפצת המידע במדינה תוכל להדגיש את צדקת המאבק ואת קיומו להביא את כל הסטודנטים להפגנות, גם אם זה אומר שהם יצטרכו להבריז מהעבודה בשביל זה. ההפגנה אתמול הגיעה בעיתונים הגדולים לעמודים 7-8 ואמצע מהדורות החדשות עם אייטמים באורך מספר שניות, נחמד אבל לא מספיק. אנחנו צריכים את העמוד הראשון, אנחנו צריכים להיות הדבר הראשון שיונית לוי אומרת בחדשות, רק ככה ולא בעזרת אלימות נוכל לשנות את האפאטיות של העם הזה לאקטיביות ותמיכה אמיתית.

בואו נהפוך את המאבק ללא אלים, בואו נשנה, בואו נצטרף ליחידת העילית של  המאבקים החברתיים שהצליחו בלי אלימות, פשוט בואו. כדי לקבל השראה צירפתי רשימה של 99 דרכים למחאה לא אלימה, שלא אני כתבתי.

http://alllies.org/blog/archives/1658

תגובות

 • רק בלאגן

  יכול לשנות משהו במדינה הזאת

  סטודנט, 22-11-2010 14:45

 • נראה שאתה ילד שהלך בשביל הצחוקים

  החבר'ה ולהרביץ לשוטרים. מיד אח"כ המורה הפנימית שבך אמרה שזה לא בסדר להתנהג באלימות ולכן אתה חוזר בך וגם כמות האנדרנלין בגופך יורדת. אלימות היא לא הפתרון בשום מצב והכתבה מעודדת לאלימות כלפי שוטרים וכלפי אזרחי החברה הישראלית. יש אלפי דרכי אחרות לפתור בעיות ללא אלימות. אני בהלם שבכלל הכתבה הזאת עלתה.

  ליליפו, 22-11-2010 19:49

 • נכון נכון נכון...

  ותודה לך שהיית שם בשביל כולנו

  ליטל, 22-11-2010 22:41