מגזין

פנויות להופעה- איגי דיין & ירמי קפלן

אדווה יוחנן וחן אלבק יוצאות בכל שבוע לבלות ולחוות את העיר הגדולה. הפעם הן ישבו ב'קפה ביאליק' להופעה של איגי דיין שמארח את ירמי קפלן, ובלי בדיחות על מתופפים. היה תענוג

מאת אדוה יוחנן, חן אלבק. 14-11-2010

תגיות: פנויות להופעה, משינה, איגי דיין, ירמי קפלן, קפה ביאליק

 

בשעה טובה ומוצלחה (יום ג') אדווה הקוצ'ינית מצאה דירה מדליקה בעיירה הציורית פלורנטין, בואך הרצל. בהחלט בשורה טובה לפתוח איתה את אמצע השבוע. חן בהתרגשות שיא והרבה 'קולולולוש' כבר זוממת על מסיבת פיג'מות בלי פיג'מות, על חנוכת בית בלי חנוכיות ועל הרבה צ'ייסרים של וודקה זולה מהמכולת של ברכה! בקיצור יהיה כייף. אחרי שמיצינו יום שלם של התלהבות 'פקצאית' אופיינית, אנחנו מעבירות דף בלוח השנה החדש שקיבלנו כל אחת מחברת הביטוח שלה, ומוצאות שבדיוק הערב (יום ד 10.11.10) אנחנו פנויות  להופעה של איגי דיין ('משינה') שמארח את ירמי קפלן בקפה ביאליק.

איגי דיין לשעבר 'המתופף והתספורת' של 'משינה', משדרג את עצמו לדרגת זמר פלוס גיטרה, מינוס תספורת. הערב נפתח ב 22:30, בקפה ביאליק מכינים אותנו להופעה אינטימית, קרובה- קרובה, מעמעמים אורות ומכסים אותנו בוילון בורדו כבד ואטום שחוצץ בינינו, יושבי הקפה, לבין שאר ת"א והעולם החיצון. דיין מודיע, כי הערב המופע מוקלט "אז תרעישו במקומות הנכונים!", ואנחנו, כמו תרמית האישה השמנה שמצהירה שהיא מלאה "במקומות הנכונים", מבחינתנו כל המקומות נכונים!

ההופעה נפתחת עם השירים "בסדר", "ריקה" (שהזריקה), "מחשבה", "רע כשזה בא" ו"חשוך בכביש" כשבפזמון שלו שר דיין : אמר לי איש זקן/ למה הוא התכוון/ אולי רק לנגן/ בדיוק את מה שאתה מרגיש/ כשחשוך בכביש. כן, דיין כותב, מלחין ושר חומרים חדשים ומקוריים, כאלה שמשקפים את מה שהוא מרגיש, את החיים, החוויות הרצונות והאכזבות ,אך אין לו כל כוונה להוציא אלבום נוסף.  

את האלבום הראשון והיחידי שלו הוא הוציא ב-91'   (כשחן הייתה אז בת 8 ואדווה בת 6, והדברים היחידים שהעסיקו אותנו באותה תקופה היו הבדידים ו'בלי סודות').  "כן, תקליט שחור עם חור", אומר דיין, "תמיד קשה לי להיזכר איך הוא נקרא, כי אני רציתי לקרוא לו 'נחשול ענק של לבטים', אך חברת התקליטים חשבה שזה ילך הרבה יותר טוב אם נקרא לו 'משהו ממך'.. אבל זה לא עבד". 

אז הצלחה מסחררת לא הייתה, 19 שנים חלפו מאז והוא מעדיף לפעול ככה, ללא אלבום, ממשיך רק בקונספט של הופעות חיות , "הופעה זה רגע שעובר, וכל האנשים שותפים לאותו רגע, יש להם מעין רישום מאותו רגע ואתה לא יכול לשפוט את זה שוב ולהקשיב לזה שוב כמו בתקליט", הוא אומר.
מלבד שירים מקוריים , הוא מבצע  גם קאברים לשירים של אחרים, "WHEN DOVES CRY" של פרינס זוכה לגירסה אקוסטית יפיפייה, וגם טים באקלי מקבל אותה בקאבר ל "SONG TO THE SIREN" , עם מבטא ישראלי משו.

הערב מתקדם, ואנחנו שהתיישבנו בקצה הבר (לא מבחירה, פשוט לא היה מקום אחר פנוי) זוכות לראות את דיין מרחוק, ואם לדייק, אז אנחנו נשענות על הבר ורואות את פרצופו ברווח שנפער בין בקבוק 'ברייזר', שמונח ומזיע להנאתו על הבר, לבין כוס גדולה של קשיות שחורות, שהניח הברמן מבעוד מועד. נכון, קצת מסתירים לנו, אבל עדיין אפשר לראות אותו בברור, הוא עוצם עיניים בזמן שהוא שר והוא גם מזיז את הראש תוך כדי ניגון , אבל לא חזק מידי, הוא כבר לא מתופף.

כשירמי קפלן עולה לבמה , הם מתלוצצים על העבר המשותף שלהם. "גם ירמי מתופף כמוני", אומר דיין , "אני לא מתופף כמוך, אני מתופף יותר טוב" משיב קפלן. ההכרות בין השניים התרחשה לפני המון זמן, כשקפלן היה בלהקתו של 'רמי קליינשטיין ולהקתו', וזה היה ממש מזמן, עוד לפני שהמצח של קליינשטיין נסוג לאחור. דיין וקפלן ,שניהם מתופפים שמאוד רצו לשיר, שניהם עברו לקדמת הבמה. "למדתי לחבב את המתופף שאני וגם את הזמר ובשבילי אלה שתי דרכים להביע משהו", אומר דיין, "כמתופף אני מרגיש שהסמכות שלי היא לטעון מוסיקה של בנאדם אחר, לטעון אותה במתח הנכון, לייצר את הדרמה . כשאני שר זה ממקום אחר". הם מבצעים ביחד את "כמה את יפה" , "עוד יהיה לך", "בן המלך מאוהב" , "מודדת" ועוד.

אין ספק שדיין נהנה מאוד הערב, הקהל מאוד מפרגן, מאוד מוחא כפיים, מאוד שורק ומאוד מאחל לו מזל טוב ליום הולדתו שממשמש ובא (14.11). את ההופעה הוא סוגר עם תודה שבאתם ואתם נראים טוב הערב, ומבצע לנו את "עם הספר" ועוד שיר שכתב סמיר שוקרי (ההוא עם הכינור) "רונה" (רונה שלי רונה..) ! בהחלט אחד הביצועים המדליקים, גרסה אקוסטית להתעלף.  והאמת שאין זכר לסלסול המזרחי, רונה של איגי ככל הנראה גרה בשנקין ושותה בקפה תמר, ורונה של שוקרי נשארה הערב בבית, לקפל כביסה ולטפל בילדים.

בכל אופן אנחנו נהנינו עד מאוד, עשינו רעש במקומות הנכונים, והצטרפנו כמו כולם לפזמון. היה תענוג.

אנחנו מסכמות: לכל מי שהרים גבה כששמע שאנחנו הולכות להופעה ושאל: "איגי דיין?! הוא שר?!",  אז כן, איגי דיין אקס-משינה, שר ביג-טיים. ואל תחכו לאלבום ואל תבזבזו את זמנכם בחיפוש שירים שלו ביוטיוב, פשוט תבואו להופעה. לייק!

 

הופעה הבאה ב-2.12  ב- 'עשן הזמן' , ב"ש  

תגובות

  • בואכה, לא בואך

    נו, 16-11-2010 20:41