מגזין

לא לוקחים אחריות

במדינת ישראל של היום דבר לא מסוגל ללכד אותנו חברתית מלבד השנאה לזר והעיסוק במוות. אסף פרידמן בטור פסימי

מאת אסף פרידמן. 07-11-2010

תגיות: פוליטיקה

לפני מספר שבועות התחוללו מהומות והפגנות לאורכה ולרוחבה של צרפת. בין המפגינים היו גופים מאורגנים של תלמידי בתי ספר, סטודנטים, איגודים מקצועיים ואזרחים מהשורה. הם הפגינו נגד רפורמה שתפגע בתנאי הפנסיה והפרישה במדינה. אתם יכולים לחשוב על מצב בו תלמידי תיכון ישראלים, סטודנטים ואנשים מהשורה יוצאים למחות כנגד החלטת ממשלה שלא נוגעת להם אישית אלא מתוך תחושת אחריות חברתית? לא סביר בעליל.

philippe leroyerphilippe leroyer

 תסתכלו רגע על בית הנבחרים הישראלי. הליכוד והעומד בראשו שבאופן עקבי מרסקים כל זיקה בין מדיניות הממשלה וסולידריות חברתית שאיננה לאומנית – לא רק שלא זוכים לתגובה ציבורית אלא מתוגמלים במנדטים כאילו כלום לא קרה. בתקופה הקרובה עומדת רפורמה נוספת בשידור הציבורי על הפרק. רפורמה שחרף כל השיפורים שבה דואגת שאת בעלי התפקידים בשידור הציבורי הממשלה יכולה להחליף כרצונה בכל עת שתחפץ בכך. לא בדיוק תעודת כבוד לדמוקרטיה. למישהו בכלל איכפת? חוק נוסף נוגע למעמד החינמון "ישראל היום", הידוע גם כ"ביביתון". עיתון שתומך במוצהר בראש הממשלה. ברקע של המהלכים הללו ישנה עוד פעולה של נתניהו שדחה ב-45 ימים את החלפתו של יו"ר הוועדה שאחראית לחוקים הללו בכדי להספיק להעביר אותם בעזרת האיש שלו בוועדה. במדינה מתוקנת לא נותנים לדברים כאלו לעבור בשקט. בישראל מרבית האנשים אפילו לא יודעים שזה קורה.

 בואו נמשיך בסיורנו במשכן הכנסת ונסתכל רגע על מפלגת ש"ס. מדובר במפלגה סקטוריאלית ששמה לה למטרה לבדל את עצמה ואת המצביעים שלה מהחברה. בראשה עומד פאשיסט שונא זרים וחשוך, שר פנים בישראל, אדם שכשהתבקש להתייחס לגל האלימות בעיר לוד אמר שהפתרון הוא לייהד את העיר מתוך ההנחה שהעוני המחפיר, האבטלה וההזנחה לא הם הגורמים לפשיעה אלא מוצאו ודתו של האדם. אה, ויש גם את שר החוץ שלנו. מר אביגדור הנאמן. האיש שהצליח להבין יותר מכולם שבשביל לזכות בבוחרים הוא צריך לשנוא. לשנוא את הערבים, לשנוא את הדתיים, ולשנוא את החלשים. הצליח לו דווקא לא רע.

 והנה הגענו למפלגת העבודה. המפלגה שאמורה להיות הסמן של האגף הסוציאל-דמוקרטי, אגף שחותר לחלוק בצורה שוויונית יותר את מה ששיך לנו בין כולנו. למרבה הצער מדובר בגוף עלוב ומפורר שאין לו כמעט מצביעים וגם אלו שנשארו לו בטוח לא בוחרים בתושב מגדלי אקירוב שמחזיק עוזרת פיליפנית בשל התכונות החברתיות שבו. אז אם זה מה שאנחנו בוחרים לעצמנו זה כנראה מה שאנחנו רוצים. מבחינתנו אין כבר כל חשיבות למה שקורה במדינה העיקר שנוכל להמשיך ולדאוג לתחת שלנו ולעשות לביתנו.

 לפני מספר חודשים הצטרפה ישראל למועדון המכובד של ה-oecd . חברות בארגון הזה מותנת בביצוע מספר מהלכים שהארגון מציב כתנאי סף. אם הרפורמות הללו טובות או לא ואם ההצטרפות היא דבר מבורך זה נושא לדיון אחר. העניין הוא שכשמדובר בנושאים חברתיים כלכליים אף אחד לא קם וטוען שמדובר בחולשה לאומית וכניעה לתכתיבים זרים. כשאנחנו מתבקשים לבצע מהלכים ביטחוניים בשביל הסיכוי להתקדם בתהליך השלום מתעוררת כאן מהומת אלוהים כנגד ההתערבות הזרה.

 ישראל של שנת 2010 סובלת ממחסור חמור בסולידריות ומאבדן מוחלט של דרך ומטרות משותפות. כל ישראל חברים הוא באמת משפט יפה אבל בימנו אין לו כל משמעות. מערכת הרווחה בישראל היא לא פחות ממעליבה והמדינה הולכת ונסוגה מהאחריות שלה כלפי האזרחים. להכריז מעל כל במה ובכל טקס על האחדות השוררת בינינו זה טוב ויפה, אבל האמת היא שחוץ משנאה לזר והעיסוק במוות – שלנו ושל הצד השני, אין שום דבר שמחזיק אותנו ביחד. תנסו לחשוב רגע מתי בפעם האחרונה אנשים יצאו לרחובות להפגין סולידריות חוצת מחנות עם מטרה כלשהי. ולא, גלעד שליט לא נחשב. גלעד שליט הוא בתוך התחום של צבא ומוות. אפילו בסערה הציבורית הגדולה ביותר שידעה המדינה בשנים האחרונות, ההתנתקות, הרוב המוחץ של המפגינים היה מורכב ממתנחלים. אני בטח לא מלין על המקרה הספציפי הזה כיוון שאני שייך למחנה השני, אבל איפה היו כל אלו שהתנגדו למהלך אבל לא עשו דבר כי ביתם ומשפחתם לא ניזוקו. ניחשתם נכון, בבית.

 הייתי רוצה לסיים את הטור המעצבן הזה במחשבות אופטימיות או אפילו בהכרה שאם נתעשת נוכל להתחיל לקחת אחריות על המדינה שלנו. הבעיה היא שבשביל שפעולות כאלו יצאו לפועל צריכים שיהיה במה להאמין. לא במובן של עתיד טוב יותר אלא במובן של ערכים משותפים, משהו שמלכד אותנו. כמו שזה נראה כרגע זולת פחד, אימה ושנאה אין שום מועמדים. 

תגובות

 • שאלה

  "הליכוד והעומד בראשו שבאופן עקבי מרסקים כל זיקה בין מדיניות הממשלה וסולידריות חברתית שאיננה לאומנית – לא רק שלא זוכים לתגובה ציבורית אלא מתוגמלים במנדטים כאילו כלום לא קרה" - לאיזו סולידריות חברתית בדיוק אתה מתכוון? האם קיים בכלל מחנה פוליטי שנושא הלאום אינו בראש מעיניו? האמירות שלך מופשטות מדי, תוכל לפרט?

  דנטה, 07-11-2010 10:29

 • מסכים, הסיכוי שמשהו יזוז כאן נמוך מאוד

  כל עוד זה לא נוגע לנו אישית כמובן. תעיד על כך מחאת הסטודנטים בעניין חוק האברכים. מספיק להסתכל בחניות של אוניברסיטאות ומכללות בשביל להבין את האבסורד. כמה משפחות חרדיות יכולות להרשות לעצמן מכונית חדשה? כמה מהן יכולות להכין ארוחה לשבת? ובעניין אחר, אני דווקא רואה סולידריות הולכת וגוברת אך אובדן צדקת הדרך ומטרות משותפות הם אלה שהובילו למצב הנתון. אירופה עוברת בימים אלה תהליך דומה, האם גם הם פאשיסטים שונאי זרים? הרי רק לפני יומיים היה נסיון ללינץ' בסטודנטים יהודים אשר טעו בדרך ונכנסו לשכונה מלאה "צעירים" שונאי זרים. מסתבר שאף אחד לא אוהב זרים. גם לא הזרים עצמם.

  עוז, 07-11-2010 11:32

 • חיזוק דבריו (או דבריה) של עוז

  "אירופה עוברת בימים אלה תהליך דומה, האם גם הם פאשיסטים שונאי זרים?" - לזה בדיוק התכוונתי בתגובתי הקודמת. האם תיתכן אומה/מדינה/קבוצה אתנית או כל חבורה של אנשים שרוצים להגדיר את עצמם ככאלה (חבורה) בלי הלאומיות? והאם בעצם הגבול בינה לבין הלאומניות אינו דק עד כדי כך שהוא אפילו מתאדה ברגע של התלהטות יצרים פטריוטית? ובנושא חוק האברכים, האם עיניהם של הסטודנטים סומאו עד כדי כך, שהם לא מבינים שנטפלו לתקציב הזעום והמגוחך ביותר שידעה הממשלה להשליך להם לטרף כנוצרים לאריות בזירת הקולוסיאום? הרי ישנם כל כך הרבה תקציבים מפלצתיים פי כמה שהיה אפשר לקצץ בהם ולו במעט כדי להוסיף לרווחתן של אוכלוסיות חלשות (אמהות חד-הוריות, משפחות מרובות ילדים, קשישים/ניצולי שואה וכן, גם סטודנטים). לדוגמה, תקציב הביטחון. ראיתם פעם כמה אוכל נזרק לפח יום-יום בכל בסיס צבאי בארץ? רק מהיתרה המבוזבזת הזאת היה אפשר להקים עוד אוניברסיטה, וזו רק אחת הדוגמאות לבזבוז המחפיר של "מערכת הביטחון". מי יודע כמה עוד שקלים המגלומנים האלה מוציאים על התחזוקה השוטפת של נבחרינו ומוכתרינו... בקיצור, כרגיל, מצאו להם שעיר לעזאזל נוח לפרוק עליו זעם ובכך להטות את החיצים מהמטרה האמיתית - השררה.

  דנטה, 07-11-2010 16:53

 • הגיע הזמן ש"שליחי התרבות" הישראלים יביעו דעתם על ההחלטה האווילית של אונסק"ו

  לפיה קבר רחל ומערת המכפלה, כמו הר הבית, אינם נחשבים לאתרי מורשת יהודיים/ ישראלים, אלא מוסלמים (?!). אנשים כמוכם נושאי הדגל התרבותי, הערכי, השיוויוני, בשם הצדק, אינכם יכולים להביע דעה בנושא זה, רק לחזוק ולדקלם שוב ושוב עד כמה הממשלה שלנו פאשיסטית, ואנחנו גזענים וטיפשים ומה לא? הגיע הזמן לעמוד לצד הצדק והאמת, על אחת כמה וכמה שזה נוגע לתרבות (שזו הרי צור מחצבתכם), ולהביע דעה גם היא קצת חורגת מן השיגרה, כנגד השקרנים והשונאים (הפעם אונסק"ו והערבים), ובעד אלו שמה לעשות, חובשי כיפות ומחזיקים בדרך-כלל בדעות ימניות, אך הפעם, יש להודות, הם- הם הצודקים, ללא שום קשר לעמדה פוליטית, ודווקא בגלל זה, כי זה עניין מהותי הרבה יותר מוויכוח פוליטי על שטח זה או אחר. זה מרתיח את הדם, הפצת השקרים הללו, סילוף ההיסטוריה, החנופה לערבים, ויותר מכך, ש"אנשי התרבות" שלנו לא פוצים פה ולא מצפצפים על כך, אך מרשים לעצמם להחרים את בית התרבות באריאל מכיוון שהוא מחוץ לקו הירוק, שזה, הרי, ויכוח פוליטי, ולא תרבותי. זה רק מראה עד כמה ה"שמאל" הישראלי הוא צבוע, מוג-לב, עדר של כבשים מכניות. לתשומת לבכם רבותיי וגבירותיי.

  דיגדג, 07-11-2010 18:01

 • לדנטה.

  קודם כל ישנן דוגמאות למחנות פוליטיים שהלאום אינו חרוט על דגלם. אולם בהתייחס לאלו שכן הרי שלאום הוא כלי ריק, נטול משמעות שיוצקים לתוכו תוכן. איך היית מגדיר לאום? על פי טריטוריה? ומי שנולד מחוצה לה, נומר ברוסיה, הוא חלק מהלאום? אני מניח שהבנת את הנקודה. לאום הוא מינוח ריק שהחברה שמתלכדת סביבו ממלאת אותו בתכנים כאוות נפשה. הבעיה במקרה שלנו שישנה התנגשות בין ערכים - יהודי ודמוקרטי כשאת הראשון היא אפשר בכלל להגדיר. לגבי הליכוד ונתניהו - החברה הללו באופן עקבי מרסקים את מדינת הרווחה ואת האחריות של המדינה לאזרחיה - זכותם הם קיבלו לכך מנדט, אבל לזה אני מתכוון. לאום יכול להיות גם בעל ערכים של עזרה לחלש והסכמה חוקתית לחלוקה הוגנת של המשאביים הלאומיים. זה לא חייב להיות קומוניזם, אפשר גם למצוא דרך אמצעית. הכול עניין של החלטה ו... ערכים.

  פרידמן, 07-11-2010 18:40

 • לזיגזג

  אני לא מאמין שיש מישהו שמחזיק בידיו את הצדק והאמת. מי שטוען שכן אפילו קצת מפחיד אותי. לגבי החלטות אונסק"ו - למיטב ידיעתו ( וזאת בניגוד לאמונתו ) של המין האנושי אברהם אבינו, ישו מנצרת ומחומד לא באמת היו קיימים. מעולם לא הייתה כל ראיה אינטיליגנטית שתוכיח שאכן היו - בטח שלא במובנים שהם נתפסים היום, כך שלטעון על בעלות שהינה תולדה של צדק ואמת על מערת המכפלה וקבר רחל זה בגדר גיחוך בעיני שלי. זה יפה בתור מיתוסים, להתחיל להתווכך על אמיתותם זה מטומטם עד מסוכן.

  פרידמן, 07-11-2010 18:48

 • עוד גורם מאחד ומלכד

  אפשר להתאחד סביב השנאה וההלכאה העצמית , המרמור כלפי מי שעומד בראש המדינה ללא קשר מאיפה הוא ולאן הוא הולך ולא לקחת חלק אמיתי בבנייה ובגדילה(ובשמירה על) של מדינה יפהיפיה ומיוחדת. אשרינו שנולדנו בדור בו יהודי יכול ללכת בראש מורם , חבל על מי שבוחר לא לעשות כך

  ערן, 08-11-2010 10:29

 • פרידמן, אתה מפספס את הפואנטה

  למיטב ידיעתי, אף אחד לא הצליח עד כה להוכיח שישו, מוחמד ואברהם אבינו לא היו קיימים. אבל זו לא הנקודה. ישנן הוכחות שהאתרים המדוברים היו קיימים כאתרים מקודשים עבור היהודים עוד לפני שהאיסלם הומצא, לכן זה אבסורד ואף חוצפה לדרוש מהיהודים לוותר עליהם. אמונה, תרבות ומורשת אינן חייבות להיות מדעיות. זה כמו להגיד שאין ערך למקדשים בודהיסטים, לוותיקן ולכעבה במכה. אף-אחד, ואנסק"ו גם היא לא הייתה דורשת מהמוסלמים לוותר על המקומות המקודשים להם, אפילו שהם ניבנו דווקא על גבי אתרים מקודשים אחרים וזאת על-מנת למחוק ולטשטש את ההיסטוריה ואת התרבויות של עמים אחרים. מישהו באמת מאמין שמוחמד עלה לשמים במקום ההוא שנקרא "הר הבית"? תשובה: כן, המוסלמים מאמינים, אפילו שאין לזה שמץ של היגיון. למה לא לדרוש מהם לוותר על המקום הזה, ביודעין שהוא נבנה על גבי חורבות בית המקדש, שהוא מקום מקודש ליהודים? אני מנסה להצביע על כך שהעיניין מהותי עבור אלו שמנסים לעמוד לצד האמת והצדק. ושוב, בגלל שזה עניין תרבותי. התשובה שלך נשמעת לא רצינית במקרה הטוב, או מתחמקת במקרה הרע. אם אינך מסוגל לראות את מה שמנסים לעשות אוייבנו בכל דרך שמתאפשרת להם, וכאן, באמצעות סילופה של האמת, אזי אתה עיוור או כסיל. ואני מצטער לומר זאת. יבואו אנשים שייסלפו את ההיסטוריה בהצהרה ששואת היהודים לא הייתה קיימת, ואם כן הייתה, אז לא בסדר הגודל שאנו מדברים עליו, ולא רק ליהודים. אגב, ישנם כאלו, ביניהם גם היסטוריונים שטוענים כך. חובתנו היא לעמוד על זכותנו להגדיר את התרבות שלנו, ולא לוותר עליה, כי היא הדבק שמחבר ביננו לבין עצמנו, לבין העבר והעתיד שלנו. טענתך במאמר הייתה שאין דבר שיכול ללכד אותנו כחברה, שום עיקרון שנעמוד עליו ונגן עליו, ושאנחנו לא לוקחים אחריות. אך זהו זה הדבר שצריך לחבר ביננו, זה לא עניין דתי, אלא עניין לאומי, ותרבותי. ואם אתה לא מאמין בלאום, או בתרבות, נא בקש מהפלסטינים לוותר על הדרישה שלהם למדינה ולהגדרה עצמית. אני קורא לך ולשכמותך לעשות מאמץ ולשוב להתבונן על מה שקורא מתחת לאפכם, ולמחות על הדברים המקוממים הללו, שהם, ללא שמצץ של ספק, נגועים באנטישמיות ובניסיון אחד מיני רבים לנשל אותנו כעם, מתוקף זכותנו לחיות פה בשלום ובבטחה.

  זיגזג, 09-11-2010 18:31

 • פרידמן, אתה מפספס את הפואנטה

  למיטב ידיעתי, אף אחד לא הצליח עד כה להוכיח שישו, מוחמד ואברהם אבינו לא היו קיימים. אבל זו לא הנקודה. ישנן הוכחות שהאתרים המדוברים היו קיימים כאתרים מקודשים עבור היהודים עוד לפני שהאיסלם הומצא, לכן זה אבסורד ואף חוצפה לדרוש מהיהודים לוותר עליהם. אמונה, תרבות ומורשת אינן חייבות להיות מדעיות. זה כמו להגיד שאין ערך למקדשים בודהיסטים, לוותיקן ולכעבה במכה. אף-אחד, ואנסק"ו גם היא לא הייתה דורשת מהמוסלמים לוותר על המקומות המקודשים להם, אפילו שהם ניבנו דווקא על גבי אתרים מקודשים אחרים וזאת על-מנת למחוק ולטשטש את ההיסטוריה ואת התרבויות של עמים אחרים. מישהו באמת מאמין שמוחמד עלה לשמים במקום ההוא שנקרא "הר הבית"? תשובה: כן, המוסלמים מאמינים, אפילו שאין לזה שמץ של היגיון. למה לא לדרוש מהם לוותר על המקום הזה, ביודעין שהוא נבנה על גבי חורבות בית המקדש, שהוא מקום מקודש ליהודים? אני מנסה להצביע על כך שהעיניין מהותי עבור אלו שמנסים לעמוד לצד האמת והצדק. ושוב, בגלל שזה עניין תרבותי. התשובה שלך נשמעת לא רצינית במקרה הטוב, או מתחמקת במקרה הרע. אם אינך מסוגל לראות את מה שמנסים לעשות אוייבנו בכל דרך שמתאפשרת להם, וכאן, באמצעות סילופה של האמת, אזי אתה עיוור או כסיל. ואני מצטער לומר זאת. יבואו אנשים שייסלפו את ההיסטוריה בהצהרה ששואת היהודים לא הייתה קיימת, ואם כן הייתה, אז לא בסדר הגודל שאנו מדברים עליו, ולא רק ליהודים. אגב, ישנם כאלו, ביניהם גם היסטוריונים שטוענים כך. חובתנו היא לעמוד על זכותנו להגדיר את התרבות שלנו, ולא לוותר עליה, כי היא הדבק שמחבר ביננו לבין עצמנו, לבין העבר והעתיד שלנו. טענתך במאמר הייתה שאין דבר שיכול ללכד אותנו כחברה, שום עיקרון שנעמוד עליו ונגן עליו, ושאנחנו לא לוקחים אחריות. אך זהו זה הדבר שצריך לחבר ביננו, זה לא עניין דתי, אלא עניין לאומי, ותרבותי. ואם אתה לא מאמין בלאום, או בתרבות, נא בקש מהפלסטינים לוותר על הדרישה שלהם למדינה ולהגדרה עצמית. אני קורא לך ולשכמותך לעשות מאמץ ולשוב להתבונן על מה שקורא מתחת לאפכם, ולמחות על הדברים המקוממים הללו, שהם, ללא שמצץ של ספק, נגועים באנטישמיות ובניסיון אחד מיני רבים לנשל אותנו כעם, מתוקף זכותנו לחיות פה בשלום ובבטחה.

  זיגזג, 09-11-2010 18:31

 • זיגזג ידידי

  ראשית הבנתי אותך עוד בפעם הראשונה (-: שנית זה נחמד לנהל את הדיון הזה. באמת. כוונתי הייתה לכך שבכל האמור לאמונות, דתות ואלוהים אין להם דבר וחצי דבר עם האמת. יהדות, נצרות או איסלם. אמת היאמושג מעולם הוודאות, משהו שאיננו תלוי בסובייקט וניתן להוכחה. דתות מן הסתם אינן כאלו. ולכן כשהן או נושאי דבריהן טוענים לאמת זה מקומם אותי. לגבי הוודאות -אם ננבור עמוק אני ממש לא משוכנע שקבר רחל הוא אכן כזה ושיש לו משמעות. לגבי המיקום של אל עקצה בהר הבית זה מעשה נבלה כמו שבני אדם שמדברים בשם האמת נוהגים לעשות. אם תסע מצומת בית דגן לכיוון יפו תראה בצד ימין בית כנסת שהיה מסגד בעברו. זה פעולה שנועדה לטשטש את ההיסטוריה של המקום. כולם עושים את זה לא רק אנחנו זה ברור. עצם ההישענות על נראטיביים שיקריים שאי אפשר לעמוד בהם ולהרגיש אליהם שייכות היא שבסופו של דבר מפוררת חברה. גם הפלסטינאים ידרשו לכך ביום מן הימים, אנחנו פשוט בשלב מתקדם יותר. השואה בניגוד למעמד הר סיני היא עובדה שיש את היכולת לבדוק אם הייתה או לא. אני לא זקוק להאמין בה. כך שניסיון להפריכה הוא בערך כמו להפריך את כוח המשיכה. הגדרה עצמית הוא עניין אחר והוא מעולם הרוח ולא האמת. לצערי או שלא האדם מחפש לו אחת כזאת כך שלבקש מהפלסטינאים או מהישראלים להפסיק לחפש זה כנראה בלתי אפשרי. העניין הוא שנדמה לי שהמחנה המשותף שבחרנו לנו כחברה - יהודי ודמוקרטי, לא מצליח לספק את הסחורה. מה זה יהודי?. אם תענה לי על השאלה הזו אני ורבים אחרים נודה לך מאוד. אם רוצים להתלכד כחברה צריך לדעת סביב מתלכדים ולהחליט אם אני שייך או לא. אני מקווה שזה מספיק קוהרנטי. אפשר גם להמשיך במייל. תעשה צור קשר דרך האתר - אני לא מקבל מעטפות נפץ (-:

  פרידמן, 09-11-2010 19:39

 • gStxEqPBwDANLpzJJag

  LHJXAg <a href="http://kuaqtwgmypiz.com/">kuaqtwgmypiz</a>, [url=http://tlofrpvsossk.com/]tlofrpvsossk[/url], [link=http://jhlnvqckajxh.com/]jhlnvqckajxh[/link], http://kwdwxzfqikqs.com/

  zrkcxyju, 24-02-2011 20:27