מגזין

קול קורא מן המדבר- לא תבואו?

פסטיבל אינדינגב הרביעי מתקרב בצעדי ענק וקורא לכם להוות שוליים לדממה ולחוות חופש מוסיקלי אמיתי ואומנותי. אסף קפלן מכין את השטח

מאת אסף קפלן. 05-10-2010

תגיות: אינדי, אסף קפלן, נגב, אינדינגב, פסטיבל

 

אינני יודע האם בן גוריון ראה בעיני רוחו את אינדינגב באופן ספציפי או כל אירוע מוסיקלי אחר, פרט לריקודי הורה בזמן שהוא הגה את חזונו "להפריח את השממה". אבל אני כן יודע שלדעתי ולדעת רבים זהו אחד מאירועי המוזיקה המרכזיים והחשובים שיתקיים זו השנה הרביעית ברציפות. והתחושות המתגברות של להיות חלק מקבוצה שמפיצה רוח אומנותית וחופש יצירתי ודוחפת קדימה את המוסיקה העצמאית מתעצמות משנה לשנה.

 

העובדה שהפסטיבל גדל השנה ביום, מעידה על הצמא הגדול לשינוי תודעתי, הן מצד הקהל והן מצד המוסיקאים. שהרי בסופו של דבר, כולנו נמצאים תחת אותה קהילה גדולה ועצמאית שמזינה את עצמה. קהילה שיוצרת שלם שהוא גדול מסך חלקיו וממשיכה לצמוח (דבר שמעורר התפעלות לנוכח העובדה שבפסטיבל הראשון היו מעט להקות יחסית) ויש להמשיך למנף אותה קדימה במלוא הכוח. שכן גם הרעיון האידיאולוגי, הראשוני שעומד מאחורי הפסטיבל "ליצור עולם של חופש אמנות ומוזיקה משוחררת על רקע המדבר ולהוות שוליים רק לדממה", הולך והופך נדיר מיום ליום וצביונו מבדל אותו משלל הפסטיבלים ואירועי המוסיקה השונים. את הרושם החיובי ,האופטימיות והאמונה קיבלתי גם מכמה מוסיקאים שיצא לי להחליף איתם מילה ובגדול הם מקווים שהפסטיבל ימשיך להתקיים ולצמוח.

מידת הפופולאריות שצבר הפסטיבל, העלתה השנה לדיון את הנושא הכספי ואת השאלה האם הוא יכול להמשיך להתקיים ללא גוף מסחרי כזה או אחר. שכן פרט לקרן מיראז' שתומכת בפסטיבל מיום הקמתו, לפסטיבל אין תמיכה נוספת והגדילה הטבעית מביאה עימה קשיים כלכליים נוספים. לדברי מייסדי הפסטיבל מתן נויפלד ואסף קזודו, הם לא פוסלים את האפשרות של ספונסר על  הסף אבל מעדיפים להמשיך ולהתקיים במתכונת הנוכחית. אין לי ספק שגם השנה הפסטיבל יהיה חוויה בלתי נשכחת ואני סבור ובטוח שאם לא הייתה מושקעת בו אהבה טהורה למוסיקה לצד הרצון לתת וליצור דבר שונה ממה שאנו מכירים, אז אינדי נגב לא היה אינדי נגב. נכון, אי אפשר להתעלם מהעובדה שיחסי הכוחות של תן וקח מתקיימים גם בקהילה העצמאית של אינדי נגב והלוואי שבסופו של דבר האמנים יוכלו להרוויח יותר. אך בסופו של דבר מה שתקבלו  בפסטיבל יהיה שווה יותר מאותם 150 שקלים שתשקיעו. וזהו בדיוק אחד הנדבכים המרכזיים ליצירת אותו השלם.

כמיטב המסורת גם הפעם צפויים לנו שת"פים עסיסיים שנחרטו על דגלו של הפסטיבל החל מיום הקמתו דוגמת: הקולקטיב שיארחו את קותימאן, מיכל לוטן שתופיע יחד עם דניאלה ספקטור, אלקטרה וקוואמי, להקת Tree  שתארח את עמיר לב, חיה מילר שיופיעו עם הפשרות ועוד .כל אלה יתבלו את שלושת ימי הפסטיבל  שיקיים למעלה מ-70 הופעות שיכללו בין השאר גם השקות חגיגיות, הופעות בכורה והפתעות נוספות. כאשר את הקולאז' המוסיקלי שמורכב מפולק, בלוז, מוסיקת עולם ובעיקר רוק'נרול משובח, יקנחו בערב הראשון והשני דיג'איים שינגנו סטים אלקטרונים מגוונים לתוך הלילה.

אולי זה יישמע לכם קצת בנאלי אבל הפסטיבל הזה הוא "אנחנו" אחד גדול והוא מאפשר לכולנו להיחשף להמון מוזיקאים, לקבל, לא לצרוך, הרבה מאוד מוסיקה וליהנות במשך שלושה ימים במדבר- הכי קרוב לוודסטוק ולקיץ של אהבה. אז בואו להפריח את השממה ולצבוע את הדרום בצבעים שלכם.

.

 

פסטיבל אינדינגב הרביעי יתקיים בתאריכים 7-9.10, במצפה גבולות.

 

 

 

תגובות

  • קפלן שיכנעת אותי!

    אחלה כתבה...

    ברבלט, 05-10-2010 22:28

  • תודה ברבלט נתראה במדבר:)

    קפלן, 06-10-2010 08:52