מגזין

אלבומים שנשכחו

במסגרת פרויקט אלבומים שנשכחו חוזרת גלית גרינר לבית אמה ומוצאת שם את צלילי הכרם, ציון גולן, זהר ארגוב, ג'ו עמר ועוד הפתעות חמוצות- מתוקות

מאת גלית גרינר . 27-09-2010

תגיות: אלבומים, פרויקט מיוחד, גלית גרינר, אלבומים שנשכחו, צלילי הכרם, ציון גולן, זהר ארגוב, ג'ו עמר

 

אני מייחסת המון משמעות למילים. כשנתבקשתי לכתוב על אלבומים ישראלים שנשכחו, תחושת הבטן הראשונה שלי הייתה לנסוע לבת ים, לבית של אמא שלי, ולפשפש בקסטות שלה. אמא הייתה הולכת לתחנה המרכזית הישנה, לוקיישן שהייתה פוקדת על בסיס שבועי כשהייתה נוסעת לבקר את סבא וסבתא שלי באשקלון. לוקיישן שנוסף בהמשך היה שוק הכרמל. מדהים לחשוב איך היומיום שלנו מייצר כל כך הרבה מפגשים עם מוסיקה, מוסיקה שקשורה לנקודות הכי טבעיות ושגרתיות שלנו, כדי לקבל אוויר ושמחה.

 

אמא גדלה באשקלון ועברה לעיר הגדולה כבר כשהייתה בת 17. מדי שבוע, עוד לפני נישואיה לאבי, הייתה חוזרת לאשקלון. התחנה המרכזית הישנה הייתה באופן פיזי וסמלי מקום שמחבר אותה לבחירה עצמאית לשוב הביתה, כמובן תמיד עם אופציה לחזור למרכז.

בתור ילדה, שמעתי המון מוסיקה בבית בשעות היום. אני זוכרת שכמעט תמיד הייתה מוסיקה, ותמיד חיוך של אמא שמתלווה אליה. חלק מהקלטות נאבדו במהלך הדרך והושלמו על ידה אח"כ בשנות ה- 90'.

מצאתי שם כל מיני דברים, בחרתי את הצלילים שמשכו אותי בתור ילדה, שכשאני שומעת אותם היום עולים יחד חיוך גדול ותחושת מתיקות וגם דמעות, תחושת געגוע לא ברורה. רציתי לבחור הקלטות שהיוו מבחינתי בסיס חשוב למוסיקה שאני שומעת היום, דרכם תוכלו להכיר אותי יותר.

בזוכרי ימים ימימה...

1. צלילי הכרם- בזכרי ימים ימימה וצלילי הכרם (1975)

חברי ההרכב, דקלון הגדול, משה בן משה גיטריסט מחונן, בהמשך הצטרפו יהודה קיסר, האיש והגיטרה, שיחד עם בן משה יצרו את הצליל של הגיטרה המזרחית וחיים משה הענק.

אריזת פלסטיק של קלטת כפולה למי שזוכר, שעליה כתוב: "שני אלבומים מקוריים על שתי קלטות, 32 להיטי זהב, ההקלטות המקוריות".

קלטת שמאחדת את שני האלבומים הראשונים של צלילי הכרם, בזכרי ימים ימימה וצלילי הכרם. חיבור מדהים של מוסיקה וקצב שעשו פעם ושאף פעם לא נמאסת וטקסטים מדהימים בעברית ובתימנית. שירה עוצמתית שנוגעת ישר בבטן ובלב, מסרים של אהבה, שבת, מחאה חברתית, שמחה, יומיום, פיוט הכל שזור יחד בכל שיר ושיר בצורה כל כך טבעית, אמונה ויומיום יחד, מוסיקה שמבטאת בצורה הטבעית ביותר את החופש והגדולה שביהדות המסורתית.

 

2. ציון גולן- אבוס עיינק- קלטת העשור בשירה התימנית (1990)

את הקלטת הזו ראיתי לראשונה בבית של סבתא שלי, היא הוקלטה באולפן "צליל גולן" שבאשקלון. היום היא בבת ים, מזכרת יקרה ביותר. 8 שירים בתימנית. אני מודה שאני לא ממש מבינה את המילים, ואני משערת שאת רוב המילים גם סבתא שלי ואמא שלי לא מבינות, כי הן לא תימניות. היופי הוא שהחיבור למוסיקה מגיע ממקום אחר, המוסיקה מעבירה משהו מוכר ומחבר, נשמה, תפילה, שמחה, כאב, קצב, וזה מספיק. זה לא מאיים על המקום התרבותי שלהן, להיפך.

 

3. זוהר ארגוב- המלך הנצחי מבחינתי, הזמר האהוב ביותר על אימי ללא ספק, דמות שינקה המון מדקלון, צלילי הכרם, חיים משה וכמובן ציון גולן. אין מה להרחיב כאן כי זוהר לא נשכח ולא יישכח במובן המוסיקאלי. מה שכן חשוב שלא יישכח זה המורכבות שהמוסיקה שלו חיברה בכל מילה וצליל, מורכבות של זהות, כאב ותקווה, מורכבות שאמנים היום בחלקם שוכחים אותה.

אני רוצה להכיר לכם ביצוע מדהים שעשה זוהר. כמו שכתבתי על ציון גולן שהצליח לחבר בשירה התימנית גם יהודים שהגיעו מתרבויות ערביות אחרות, אז לזוהר יש ביצוע מדהים לשיר במרוקאית, מתוך האלבום "בן בלי בית" שיצא בשנת 94'. הביצוע הזה של זוהר מדהים ובמובן מסוים מבקש לחבר בין יהדות האסלאם, בעיקר בין יהדות צפון אפריקה לתימן, שנוצרה כאן בארץ.

 

 

4. ג'ו עמר- להיטי זהב-

את ג'ו עמר, זכרו לברכה, לא זכור לי שהכרתי כל כך מהבית, אמי שמעה אותו אבל הוא לא היה מהקבועים, נחשפתי אליו יותר לעומק בשנים האחרונות וכשאני שומעת אותו היום הוא משאיר אצלי את אותה הרגשה של שמחה ועצב, טבע החיים. יש לו קול תמים ומוגן, הוא מספר לי דרך השירה שלו שהמוסיקה שמרה עליו, הגנה עליו ועטפה אותו בשכבה שסיננה אכזבה מכך שלא ממש עיכלו אותו פה בארץ, שהוא הקדים את זמנו. שכבת מגן שזוכים לה מעטי מעטים, שכבה עם זיכרון קצר מאוד, ללא ממקום של הדחקה או הכחשה, אלא ממקום שבוחר לא להתפכח למרות הידיעה, להמשיך ולשמור על האמת הזו, המתיקות הזו, שנותנות הרבה יותר כוח.

 

5. בבודדת....

קטעים שאני מאוד אוהבת, מלאים בנשמה ובגרוב 

1. אל תקרא לי שחור- סולם יעקב- קטע Fאנק עוצמתי, שירת סול- גוספל, טקסט להיט, מומלץ בחום.

2. שלישיית התאומים- הסתלקי רות- הגרסא הישראלית המוציינת ל-Hit The Road Jack של Ray Charles.

3. אריק לביא- לא גומר את החודש- קטע גרובי ביותר, שנון ומצחיק, יש כמה יוצאים מן הכלל שנות ה- 80' .

4. רן אלירן ולהקת הזוהר השביעי- התעמלות בוקר- העבודה המשותפת של רן אלירן עם זוהר לוי ולהקת הזוהר השביעי בשנת 69', הקטע הזה לא מופיע בתקליט המשותף שהוציאו.

5. אחרית הימים- התעמלות בוקר- זוהר לוי, הקים את אחרית הימים והוציא את הקטע שם בגרסא מצוינת מלאת גיטרות ותופים.

6. דני בן ישראל- Dawn With Hash- רוק, בלוז ופסיכדליה בישראל של שנות ה- 70'.

7. תיקי דיין וצוות לול- חמוץ חמוץ- קטע מתוק ביותר, מצחיק ומקפיץ. 

 

לכל כתבות "אלבומים שנשכחו"

 

תגובות