מגזין

מוציא קיטור - יום קיטור האחרון

יום הכיפורים מאחורינו וזה הזמן לרשמים. טור (כמעט) ללא קיטורים. גיל חסון בטור אישי

מאת גיל חסון. 19-09-2010

תגיות: מוציא קיטור, יום כיפור

 

 

 

 

יש אנשים שלא אוהבים את היום הזה. השקט המוחלט תופס אותם לא מוכנים, שגרתם הבטוחה נקטעת. בתכלס, אני מניח שזה תלוי באיזה מצב רוח יום הכיפורים תופס אותך. נפש מסוכסכת לעולם תחפש גירויים חיצוניים, על מנת להעביר את תשומת הלב החוצה מהחרא האמיתי בפנים. פתאום, יום אחד, נעלמים כל אלה- והבנאדם גמור. שיטה יעילה להתמודד עם היום השקט בשנה היא ירידה למחתרת, נוסח שנות ה-2000. השיטה הבורגנית בד"כ כוללת התכנסות מוחלטת בבית, אטימת כל הפתחים האפשריים, ישיבה וסגידה לפרקי כל העונות של הסדרה "החמה" התורנית, "מד מן" אם אפשר, להשלמת האווירה. סרטים הם מזמן פאסה.

אותי יום כיפור תפס ביופי של תזמון. בשבוע שבוא הוגשה העבודה האחרונה שנשארה לי לתואר- החיים נראים אחרת. סוף סוף, אני יכול לנשום קצת לרווחה. אפילו לי זה נשמע קצת מוזר, אבל אין ממש על מה לקטר! ההרגשה סוחפת, אני עוד עלול להתרגל לזה. לעומת האנשים הסובלים, העברתי שעה וחצי מול הטלוויזיה בכל הסופ"ש. היום הזה הוא מבחינתי בגדר מכונת זמן- אלו 24 השעות היחידות בשנה, שבהן הציוויליזציה חוזרת אחורנית, לפני המהפכה התעשייתית. העיר כולה הופכת לכפר אחד ענק, אנשים יוצאים לצעדות ברחובות והאוויר נקי ברמה של האלפים. אין דאגה שאיזה נהג בהמה ירביץ פתאום צפירה ונסיעה באיילון על אופניים (ועוד בכיוון הנגדי) זו חוויה סוריאליסטית, על גבול המיסטית.

 

אבל קודם כל, זהו יום של קונפליקטים. אנשים מקבלים על עצמם החלטות הזויות לחלוטין של "מה כן ומה לא" לעשות בכיפור. לדוגמא, אנשים חילוניים לחלוטין, שהולכים לבית הכנסת כי "זו מסורת", אבל לא יצומו יותר מחצי שעה. הם ישמחו לענות לטלפון כשיתקשרו אליהם, אבל אם מבקשים שיורידו משהו לשתות, כי אנחנו במקרה בסביבה ומתים מצמא אחרי נסיעה ארוכה, הם יפטרו אתכם בתשובה "מה פתאום? זה לא מכובד להוציא שתייה מהבית ככה מול כולם". אני אומר, לכו קיבינימאט. נמאס מכל ההצטדקות בשקל שביום למחרת כבר לא תהיה רלוונטית. תתגבשו כבר עם עצמכם ותחליטו מי אתם ומה הקטע שלכם. אולי אז זה יישאר לקצת יותר מכמה שעות. ואולי בדיוק בגלל זה כיפור הוא יום כל כך מיוחד. יום השנה, בהא הידיעה. אם במשך יום שלם מתקיים סביבנו ההפך המוחלט, גם ההיגיון יכול לחכות למחר.

מאחל לכולם שנה טובה, ונטולת קיטורים!

תגובות

  • אחלה טור מר חסון

    העיקר סיימת עם התואר המסריח הזה

    דן, 22-09-2010 02:53