מגזין

מזרח תיכון חדש

לרגע אחד, בראש השנה, היה מורגש החיבור המושלם בין המזרח למערב. חן ינוביץ חזרה מההופעה של דיקלה בלבונטין 7, עם מסקנה אחת: דיקלה תביא את השלום

מאת חן ינוביץ'. 12-09-2010

תגיות: חן ינוביץ', הופעות חיות, דיקלה

מזרח תיכון חדשיעל מאירי / יחצ

האקלים הים תיכוני, שעות העבודה המאוחרות ושעת שקיעת השמש אחראים להרגלי הצריכה התרבותית שלנו ושעות הבילוי המאוחרות שלנו. ההופעה של דיקלה כמה שהוגדר "מיני פסטיבל        עולם" תוכננה לשעה 23:00 והחלה קצת לפני חצות. איחור לגיטימי, שכן אפילו במיוזיקלס של לונדון לא מתחילים בזמן. תתפלאו. כך או כך זה לא שינה את מצב העירנות הירוד שלי. לא את העובדה שהזלתי דמעה שלוש פעמים במהלך ההופעה. לא תרם גם מופע החימום של הזמרת היפנית מקיקו סקוראי, שעלתה לבמה בגפה עם מניפה ופצחה בשירה יפנית עירומה ואיתנה שגרמה לקהל הישראלי לנסות ולהתגבר (ולהיכשל) על היצר הרע שלו - ולנסות להיות קשוב ומכבד לנוכח תרבות חדשה. יש לה אומץ לדיקלה. יש לה אומץ לאפשר מופע חימום כזה קצת לפני חצות הליל, כי מה זה משנה? ברגע שהנינג'ה האמיתית תעלה לבמה כל החושים יתחדדו, האולם יתמלא בחום והאנרגיות יגיעו לכדי פיצוץ. היכונו למזרח תיכון חדש.

 

 

אני חולה על המוזיקה של דיקלה. שרופה עליה, מכורה לה, מתרגשת מהקול שלה, כשהיא שרה אני מרגישה את המזרח תיכון שלי, את המקום הפיזי והרוחני שלי בעולם. הקהל של דיקלה חולה עליה, מכור לה, שבוי למוצא פיה, לתיאטרליות, לאמת הבימתית שלה גם אם היא לעתים מוגזמת. אין איזורים אפורים בהופעתה, רק שחור ולבן. זו לא הייתה הופעה מושלמת. היא הייתה קצרה מדי, הרעב היה גדול מדי. קצת אחרי תחילת ההופעה חם לדיקלה ובצדק. עם מוזיקה כמו שהיא עושה איך לא יהיה לה חם? אז היא מבקשת ווינטלטור. אחר כך היא מספרת שהיא חיה על תדר כפול האם להיות עם גומי או עם שיער פזור? היא מחליטה לתת עוד צ'אנס לפזור ואני מחליטה לתת עוד צ'אנס לזה שעומד מאחורי ונוגע בי עם הכרס מדי פעם.

 

 

יש לה אומץ לדיקלה ויודעת הצדיקה את נפש בהמתה. סדר השירים בהופעה לא בוחל בלהיט כזה או אחר כי הקהל של דיקלה בא לראות את דיקלה. היה שם את עולם, תראי, געגועים, אהבה מוזיקה ובוקר טוב מאלבומים קודמים. היה את  מנגינות, מזל, עפיפונים, רומנטיקה (שהיא שכחה את המילים), וחולת אהבה מהאלבום החדש "ארלוזורוב 38". הייתה גרסה ל- I put a spell on you ועוד שני שירים בשפה הערבית. והיה שם קהל שהרגיש כמו בקיסריה וזעק את המילים מהלב עד קומת הבר של הלבונטין. והיתה דיקלה. סקסית, מיוזעת, עוצמתית, מכשפת.

 

בגלישה באינטרנט תמצאו את המייספייס של דיקלה או את האתר הרשמי שלה לא מעודכנים. זה לא מפריע לה ליצור את המוזיקה עם השילוב הכי מחדש, מרענן ועדכני שנוצר כאן בשנים האחרונות. עם קול שמעלה אסוציאציות של שירת מסגד קצת מחתרתית קצת מסורתית קצת אותנטית. עם טקסט אישי, נשי של הכאן ועכשיו.  ללא ספק הדיוה של הרוק העברי-ערבי. המזרח תיכון חדש כבר כאן וארלוזורוב 38 הוא מתנת חג שלי, לעצמי, לשנה החדשה.

 

 

 

דיקלה במופע מיוחד. 9 ספטמבר, לבונטין 7, ת"א

שאול בסר – קלידים/ רן לוי – הבאס/ יניב צברי - תופים / תומר מוקד - גיטרות

 

תגובות

  • גרמת לי לתחושת פספוס

    ואוו.. עם כזו תגובה, ללא ספק אלך להתנסות בעצמי!

    דנה, 12-09-2010 11:34

  • דיקלה - אתמול 9 אוקטובר 2010 הופעה בזאפה

    פעם ראשונה סוף סוף הייתי בהופעה שלה היא מחשמלת גם על הבמה וגם מחוצה לה. הרגשץתי איך הקול שלה נכנס לי לורידים כמה שהיא מרגשת. עכשיו הדיסק החדש שלה מתנגן אצלי בלופ.

    Dori, 10-10-2010 10:41