מגזין

אלבומים שנשכחו

הצ'רצ'ילים, עוזי והסגנונות, האריות ועוד אלבומי להקות קצב שהיו יכולים להיות נוסטלגיים אם לא היו נדירים מדי - האלבומים הישראלים הנשכחים של אסף קפלן

מאת אסף קפלן. 06-09-2010

תגיות: אלבומים שנשכחו, zingale, Atmosphera, הצ'רצ'ילים, עוזי והסגנונות, האריות

 

 

 

 

תעשיית המוזיקה הישראלית יכולה להיות מקום אכזרי לפעמים. כל כך הרבה אלבומים יוצאים כל שנה ואפילו לא הופכים לאייקון שוליים, אפילו לא הופכים לשם אינדי שמגניב להזכיר. לרגל ראש השנה, כותבי קול הקמפוס ו-nana10 מביאים לכם את האלבומים הכי טובים שהם מכירים - שלא זכו להכרה המגיעה להם.

זינגלה - "Peace"

ישנם אלבומים שעוטפים אותך בצליל משכר החל מהרצועה הראשונה ועד לסוף התקליט. במקרה של זינגלה, הצלילים האינסטרומנטליים ששולטים ברוב האלבום, משמשים כמסך עשן אנטי מלחמתי ובו זמנית מעיפים את המאזין אחורה בזמן, לימים יפים יותר. ובמובן הזה הנדירות של האלבום לא טמונה רק בעובדה שקשה מאוד להשיגו היום, אלא גם בכך שנדיר לשמוע בימינו סאונד כזה. ניצוצות הפסיכדליה, ציור העטיפה ובה היפי לבוש מדי זית, העונד סמלי שלום ומחזיק בפה סיגריה מגולגלת, האתנחתא של הכינור המיילל, השניות שרצות לאחור (שהן למעשה קטע מהשיר "הכל יהיה בסדר" שמופיע כבונוס בהוצאות מאוחרות).

כל אלו נשזרים לכדי מסע טהור, מעט תמים ובעיקר מלא תקווה שהמוסיקה בכוחה לשנות. מלכתחילה, האלבום אמור היה לצאת בחו"ל בליווי מסע הופעות, אך התקוות נמוגו ובסופו של דבר יצא האלבום בישראל וכשל מסחרית. חוסר ההצלחה גרם לזינגלה לשנות כיוון והם הקליטו שלושה שירים בעברית - אותם ניתן למצוא בהוצאה המחודשת של האלבום.

 

Atmosphera - Lady of Shalott

סביר להניח שרובכם מעולם לא שמעתם על האלבום הנדיר הזה (בלתי ניתן להשיגו היום) שזכה לכבוד הראוי 25 שנים לאחר שהוקלט. ארבעת היצירות הפרוגרסיביות המשובחות שאורכן עולה על 51 דקות, הוקלטו בין 1975 ל-1977 ונגנזו ממש לפני צאת התקליט. המוסיקה שיצרו חברי אטמוספרה אינה נשמעה ישראלית כלל וכלל, ואימוץ סממני הרוק המתקדם (שבינתיים שיאו הלך ודעך), לצד ההתעלמות מהסצנה המקומית דאז מעיד על אומץ.

למרות גילם הצעיר, חברי הלהקה הפגינו יכולות ווירטואוזיות גבוהות ומרשימות עם קטעים ארוכים (הם היו הראשונים שהעזו להקליט קטעים של 16:30 דקות), הלחינו טקסטים של שייקספיר ושל המשורר לורד טריסון ועטו על עצמם גלימות בהופעות. בסופו של דבר ולאחר הרבה עבודה מאומצת, יצא האלבום במהדורה כפולה ומיוחדת ב-2002.

הצ'רצ'ילים - "Jericho"

 

הצ'רצ'ילים ללא ספק הקדימו את זמנם בישראל. הם חיממו את דיפ פרפל, הופיעו במופע משותף עם התזמורת הפילהרמונית (ליתר דיוק - מחשש שמנויי התזמורת יבטלו את המינויים שלהם הם ניגנו בנפרד), והצליחו להקליט את אלבום הקצב הישראלי הראשון בזמן אמת (דבר לא פשוט בשנים ההן). למרות זאת, הם לא זכו להכרה שהגיעה להם והחליטו לנסות את מזלם בלונדון - שם הקליטו שני אלבומים ושינוו את שמם ל- "Jericho Jones" שאחר כך התקצר ל- jericho.

האלבום השלישי והאחרון שנקרא "Jericho" מתרחק מהקצב ומהפופ, מערבב היטב בין המוטיבים המזרחיים והמערביים, ומגיש למאזין קטעים ארוכים ומעולים עם ניחוח פסיכדלי וסימפוני וסאונד מכסח מהיר וכבד יותר. במידה ולא שמעתם מעודכם על האלבום, זה בגלל שהן התקליט והן הדיסק יצאו רק בחו"ל, אז אם אתם מוכנים לרוקנ'רול משובח זה, האלבום בשבילכם. רק קחו בחשבון שתצטרכו להתאמץ בכדי להשיגו.

עוזי והסגנונות - "Friend"

יחד עם הצ'רצ'לים, עוזי והסגנונות היו להקת הקצב היחידה שהצליחה להקליט אלבום, הודות לאייב אורצ'וור וטוני פרייס  מלהקת Revolver  הבריטית, שהגיעו להופיע בישראל ולאחר מכן הצטרפו לחברים הישראליים. הרוק'נרול-ביט-פופ שיצרו עוזי והסגנונות היה מהוקצע ומהודק עם ווקאלס נהדר וכריזמתי של עוזי פוקס וניחוח בריטי מלא בנשמה. לאחר שהקליטו כמה סינגלים בישראל, נסעה הלהקה לבריטניה שם זכו להצלחה יחסית והצליחו למכור עשרות אלפי עותקים בחו"ל. אך הניסיון להשיג חוזה הקלטות בחו"ל כשל ועל סף פירוק, יצרה הלהקה את הלהיט "Friend", שהוביל ליצירת אלבום שלם באנגלית - שאת רובו המכריע כתבו אורצ'וור ופרייס.

האריות - "The Lions of Judea"

להקה נוספת ומצליחה מאוד שפעלה בסצנת הקצב התוססת לצד הצ'ר'צרלים ועוזי והסגנונות היו האריות. אך בניגוד לחבריהם לסצנה הם לא הצליחו להפיק אלבום מעולם. האריות הוקמו ע"י האחים חיים ושוקי אלגרנטי באמצע שנות ה-60 והלהקה שיתפה פעולה עם נגנים רבים מלהקות קצב אחרות, הקליטו שירים בעברית ובאנגלית ואיך לא - נסעו לביקור בממלכה המאוחדת.

הקצב של האריות (שהמשיכו להתגלגל במשך השנים בהרכבים שונים), הוא בעיקר שמח, קליט ומרקיד והוא מאגד בתוכו פופ טוב, ביט ישראלי אותנטי, משפטים משעשעים ברוח התקופה דוגמת "את מעשנת סיגריות וכל חייך בדיסקוטק עם החיפושיות או עם האריות" ושלל שירי אהבה קצרים ומתוקים.

כתבה זו פורסמה באתר נענע10

תגובות