מגזין

אלבומים שנשכחו

יובל גורביץ' עם שני שירים מושלמים, אורלי פרל עושה ענבל פרלמוטר והפרויקט האלקטרוני של Acute. האלבומים העבריים הנשכחים של אביטל לביא

מאת אביטל לביא. 05-09-2010

תגיות: אביטל לביא, אלבומים שנשכחו, acute, יובל גורביץ', אורלי פרל, ענבל פרלמוטר

 

 

 

 

  

 

  

תעשיית המוזיקה הישראלית יכולה להיות מקום אכזרי לפעמים. כל כך הרבה אלבומים יוצאים כל שנה ואפילו לא הופכים לאייקון שוליים, אפילו לא הופכים לשם אינדי שמגניב להזכיר. לרגל ראש השנה, כותבי קול הקמפוס ו-nana10 מביאים לכם את האלבומים הכי טובים שהם מכירים - וכמעט אף אחד אחר לא.

    photobucket

יובל גורביץ' - עורב - 2006

גורביץ' ידוע כתלמיד הרע של המוזיקה הישראלית העצמאית. ככזה שתמיד מלין על ההתנהלות המפלה ועל ברוני התעשייה שלא נתנו לו את הצ'אנס שרצה. ובדומה מאוד לאופי המאתגר שלו אל מול התעשייה, גם הקול שלו קשה, צורם, והליריקה שלו בוטה וחסרת תחכום. אפילו ההבעה שיש לו בפנים בדרך כלל זעופה. כל אלו הן סיבות לכך שלא קל להתחבר אל יובל גורביץ'. אבל בשני האלבומים שהוציא יש שיר אחד מושלם; כזה שלא הבנתם איך מישהו לא עשה קודם. כזה שהיחס שלו בין מיתרי גיטרה קשוחים לבין מלים נוגעות ללב הוא ללא רבב. כזה שגם מרתק אתכם, וגם קל לכם מאוד לאהוב מיד. באלבום הראשון השיר המדובר הוא "מיותרת". ובאלבום השני שלו, "עורב", הכוונה היא לשיר הנושא.

  עטיפת made as you wish  

  

Acute - Made as You Wish - 2004          

אנדריי שניידר התחיל את הדרך שלו בלייבל הירושלמי "פאקט רקורדס", שלאחר שנסגר העביר את הקטלוג שלו ל"אודיו-קולאז'" ו"אק-דק", ולאחר מכן ל"פיתקית". Acute, פרויקט אלקטרוני ניסיוני של שניידר שעשוי ממה שנקרא בזמנו "גליץ'" והיה לז'אנר הכי מדובר / נלעג / עם הייפ סביבו, השאיר אחריו תקליט קטן וצנוע. תקליט שאותי לימד להאזין בצורה אחרת לסאונד מתכתי, ולהפריד את הקושי שבו מהמלודיה והרוך.

  עטיפת "לילות בלי מלים"  

 

ענבל פרלמוטר ואורלי פרל - לילות בלי מלים - 1998

כולנו חכמים היום אל מול הרוק הישראלי של שנות התשעים, ויודעים בדיוק איך אפשר היה להפיק אחרת את כל הבלגאן שהתרחש בתל אביב בין 1990 ל-1995, ועם זאת, לא תהיה שוב יצירה כל כך הרמונית ויפה בשפה העברית. אחרי שענבל פרלמוטר הלכה לעולמה קיבלנו את האלבום "הקלטות אחרונות", שהשיר מתוכו "לילות בלי מלים", שבוצע על ידי אורלי פרל (עוד הייפ קצרצר שנזנח בקלות), הוא האהוב עלי מאלבום הצוואה הזה. אולי בגלל זיכרונות של מוזיקה מהתקופה, ואולי בגלל הדרך שבה הסתיימו הדברים (גם של הרוק הישראלי וגם של התאונה המצערת של פרלמוטר), ובטוח שבגלל שהוא פשוט שיר יפהפה.

כתבה זו התפרסמה באתר נענע10

 

תגובות

  • העלאת שירים

    איפה אפשרי לשמוע את השירים שנשכחו? האם ניתן להעלות אותם כאן באתר? תודה

    מיכה, 05-09-2010 17:47

  • מטעמי זכויות יוצרים אין זה אפשרי

    חלק מהשירים והאלבומים אפשר למצוא בחנויות המוזיקה השונות אחרים בוודאי מסתובבים ברשת

    קול הקמפוס, 05-09-2010 18:36