מגזין

עוצרים את העיר, לא רוצה לרדת

ערב סגירת מועדון הברזילי, אופיר בלום מנסה להבין למה לא מפסיקים להאט עיר ללא הפסקה. טור הספד לחיי לילה שאין להם תחליף

מאת אופיר בלום. 20-08-2010

תגיות: ברזילי, אופיר בלום

עוצרים את העיר, לא רוצה לרדתתמונות: אילני בירן

הנקודות למחשבה שעולות מסגירת מועדון הברזילי הן כל כך רבות שאם הייתי שופך כאן את כל אשר על ליבי מכל הזוויות, הגלגל בעכבר שלכם היה מכריז על שביתה. מבחינה נקודתית, מדובר בסגירה של מועדון נוסף לשם הייתם מגיעים לא רק בגלל הקהל או בגלל האלכוהול (עם כל הכבוד) אלא בגלל המוזיקה שהייתה במקום והאורחים המיוחדים שהגיעו לשם כדי לתת לכם רגעים מיוחדים. הכוונה שלי בטור הזה היא לא להספיד את הברזילי באופן נקודתי, אנשים קרובים ממני למקום יכולים לעשות את זה. הכוונה שלי היא להספיד, או אולי להכין את ההספד, לקראת מות חיי הלילה של אלו שרוצים לבלות.

הסגירה המתקרבת של מועדון "הברזילי" באה בסמיכות מבהילה לסגירת מועדון "הבלוק" הצעיר ממנו. אמת, שני המקומות נסגרים בשל סיבות שונות. אך צירוף המקרים לא יכול שלא לגרום להרמת גבה. שני המקומות הם במרחק הליכה אחד מהשני, במהלך השנים הן "הבלוק" והן "הברזילי" הביאו פחות או יותר את אותו קהל עם פחות או יותר אותו סגנון מוזיקלי, בהבדלים קלים, אבל החשוב מכל הוא - שניהם נלחמו לא מעט מול חוקים דרקוניים ואטימות הן של המשטרה והן של עיריית תל אביב.

אפשר להגיד שהכתובת הייתה על הקיר כבר מתחילת השנה, או ליתר דיוק מרגע לידתה. בערב הסילבסטר נסגרו "הברזילי" ו"הבלוק" ביחד עם עוד שלל פאבים אחרים ל30 יום בגלל עברות על חוקים שונים של עישון וצפיפות. את עיקרון העישון אני עוד יכול להבין. היי, בתור לא מעשן בעצמי לא היה מזיק לו היה לי פחות עשן בעיניים. אבל צפיפות? החוק כיום מתיר איש על כל מטר רבוע, ואתם לא צריכים אותי כדי לראות לאן זה הולך. אין ולא יהיה לעולם מקום שבו החוק הזה יכול להיאכף ולהישאר פתוח יותר ממספר חודשים. יתרה מכך, זאת מדיניות של איפה ואיפה. באותו אזור של ברזילי והבלוק יש דאנס ברים מלוא החופן וכאשר התבצעה דקירה באחד מהם נסגר המקום ל...15 יום. כלומר, על פי ההיגיון של משטרת ישראל הדם שנשפך על רצפת מועדון אחד שווה ערך לאפר שנופל על רצפת מועדון אחר.

המקלות האלה בגלגלים לא הפסיקו לרגע עד לכתיבת שורות אלו, הם כנראה לא יפסיקו גם כעת ונשאלת השאלה מה גורם לכל זה? איזה אינטרס יש לעירייה לחסל את חיי הלילה של עצמה? האם זה אמור להיות אמצעי לחינוך? לא תצאו=לא תשתו/תעשנו וכפועל יוצא מזה (בעיניהם של הרשויות) לא תאנסותרצחו? אני רוצה להאמין שלא, בעיקר כי אני מאמין שהיגיון עקום עד כדי כך קיים רק בסרטים שבהם באגס באני מככב. תרשו לי לחסל את האמצעי הזה אם באמת בכך מדובר - פתרונות מהירים לבעיית האלימות לא יהיו כאן ולעולם כנראה לא יהיו. זה מורכב מידי מכדי שחוק כזה או אחר ישנה משהו לבדו, מדובר בבעיה חברתית שלא תשתנה גם אם לא יהיה לי צפוף בזמן שאני רוקד ולא יהיה לי עשן בשיער. אלא שכמו תמיד, פתרונות ארוכי טווח זה לא אנחנו. הבעיה צריכה להפטר כאן ועכשיו ומהר ומיד וזה לא משנה אם זה פתרון שרק יגרום לבעיה חריפה הרבה יותר, נכון?

בין אם מדובר בהפגנת שרירים מצ'ואיסטית של המשטרה ובין אם מדובר בניסיון לחינוך תרבותי בצורה מעוותת. הרי שהתוצאה היא זהה גם מחוץ לתל אביב. הבלוק כבר סגור, הברזילי והסיטי הול (בחיפה) בדרך וגם לבאס בירושלים כבר היו צרות לפני מספר חודשים. אמת שאלה לא המקומות היחידים שסובלים ויחד איתם נראה שהPowers That Be החליטו מה שהחליטו על סמך שכרון כוח או אינטרסים שלא ידועים לי. התוצאה היא אותה תוצאה. מה שהכי נורא מבחינתי, ואני יודע שזה לא הוגן להגיד אבל זה נכון, שאני לא סתם כותב כתוצאה מסגירה של עוד מועדון, אני כותב כתוצאה מסגירה של מקום שהיה מרכז למוזיקה ותרבות שבמהלך שש השנים האחרונות עשה הרבה יותר מכל דאנס בר בשקל שבו האלכוהול הוא ללא כסף והמוזיקה היא ללא חשיבות.

כל המקומות שהזכרתי בתחילת הפסקה הקודמת מהווים מוקד של תרבות מוזיקלית במובן כלשהו, ואי לכך סגירתם (או סגירתם הפוטנציאלית) מעציבה אותי על אחת כמה וכמה. במהלך השנתיים האחרונות הן "הברזילי" והן "הבלוק" היו מרכזיים מאוד בחיי הלילה שלי, וסגירתם מסמנת שני מקומות פחות לצאת אליהם. תוסיפו לזה ששני המקומות האלה לא הולכים להתחלף במועדון אקראי אחר שכן הייתה סיבה שהלכתי דווקא לשם ולא למקומות אחרים, וזה לא היה האלכוהול ולא הבחורות. כדי להוסיף על הכול קחו עוד נתון - אני איני תל אביבי. ובכל זאת תל אביב היא המקום היחיד שבו המוזיקה שאני אוהב לשמוע מושמעת במסיבות או בפאבים כאלה ואחרים. אני משוכנע שאני לא היחיד שבמצב שעוד ייווצר יישאר בלי אופציה אמיתית לבלות בתחום תל אביב, אבל גם בלי אופציה אמיתית לבלות בשום מקום אחר.

את מספר המקומות בתל אביב כיום שיכולים והיו רוצים לארח אמנים כמו דיפלו או די.ג'יי ואדים (לא בחירה אקראית, הראשון היה בברזילי בביקורו האחרון, השני היה בבלוק) ולקבל קהל שחולה על כל צליל שלהם אפשר כיום לספור עד יד אחת קטועת אצבעות. מה יקרה כאשר "קומפורט 13" יסגר? נשאר עם אפס מקומות ריאלים למסיבות שקטנות מידי להאנגר 11 אבל גדולות מידי ללבונטין 7. מי יודע, אולי גם עליו יעוטו הניצים ובסופו של דבר, כמו שמישהו אמר כמה ימים אחרי הידיעה על הברזילי, תמיד תהיה לנו את "הפלקה".

תגובות

 • מסכים!

  המחוג, 20-08-2010 14:25

 • צודק, שכן

  העירייה והמשטרה מנסות לאכוף כל חוק דרקוני או לא שיש בספר על מנת לטרפד מקומות בילוי שסומנו על ידן כ-"בעייתיים" ולו רק כדי להכניס לעצמם עוד קצת כסף מקנסות/פקחים. מישהו מהקוראים הצביע למפלגת הצעירים? אתם מרגישים במקרה שהמצפון החברתי שגרם לכם להצביע הפך אותכם עוד פעם לפראיירים של מערך שיווק מוצלח אך כוזב? ודרך אגב, מי זה הדי ג'יי בתמונה? נראה סבבה! אבל זאת בשמלה האדומה יותר מעניינת.

  בלטמן, 20-08-2010 16:56

 • כל כך אמיתי

  נכון עצוב וצודק כל כך! מה שצפוי שיקרה הוא שישאר נמל תל אביב עם כל מה שנובע מכך וכך גם תחוסל הסצנה המחתרתית בתל אביב!

  דניאל, 21-08-2010 11:11