מגזין

פנויות להופעה- תעני אסתר

אדווה יוחנן וחן אלבק יוצאות מדי שבוע לגלות את העיר הגדולה ולשתף אותכם בחוויה. השבוע הן היו בהופעה של תעני אסתר- זה מה שיצא

מאת חן אלבק. 17-08-2010

תגיות: תעני אסתר, פנויות להופעה

פנויות להופעה

מאת: חן אלבק ואדווה יוחנן

  

הכניסה לרדיו EPGB תמיד נראתה כמו סצנה מתוך מותחן של סרטי סטודנטים שנה ג'. כניסה צדדית וחשוכה לבניין פינתי וחשוך גם כן ואז... מדרגות! המדרגות שמובילות אל דלת כבדה וחשודה וכשפותחים את אותה דלת נגלות לעינינו .. מדרגות! המון מדרגות!! אנחנו יורדות ויורדות ,מדדות וצולעות, עוברות עוד וילון שחור וכבד אחד ו.. עופ עופ פלופי פלופי ! אנחנו שם!

הגענו בשעות המאוחרות של הערב להופעת טרום אלבום בכורה של להקת "תעני אסתר" והשקת הבסיסט החדש יונתן יידוב, הבן של שלמה יידוב האגדי, שהחליף את הבסיסט, עומר בסן, הבן של, כן. כן, דני בסן מתיסלם. "תעני אסתר" הינה להקת פופ-רוק-אינדי-פסיכדלית שמושפעת מאריק איינשטיין, ארץ ישראל הישנה היפה והטובה ושירי ילדים. הלהקה נולדה לפני שנתיים ולכל התוהים בקשה לשמה, אומר דיויד מזרחי, סולן הלהקה: "אנחנו נותנים לקהל להחליט אם אסתר צריכה לענות או להיענות. אסתר היא סתם מישהי, זאת הייתה אמורה להיות אסתר המלכה שאנחנו מייחסים לה חשיבות רבה."הלהקה מונה חמישה חברים: דיויד מזרחי שגם מנגן במפוחית, גיטרה ועוד משהו שנשמע כמו הברווז של המקלחת. ליאור פרלה על הגיטרה החשמלית שחגג בשנות חמוס 40 שנה לקיומו. יונתן יידוב- הבסיסט, שיר רוט - המוח מאחורי השירים, ואורי זליג- המתופף הראשי (סתם כי אין עוד מתופף). על כולם מנצח המפיק המוסיקלי דן בהריר- שגם מנגן איתם באלבום החדש. 

ראשון לקבל את פנינו על הבר היה הבחור נטול השיער ומרובה הקעקועים. "מי אתן?" הוא שאל. אנחנו מקול הקמפוס ואתה? , "אני, אני משה." , ואתה מהלהקה??, "לא, אני הבעלים!". וואלה? טוב. אנחנו מחפשות את החבר'ה מהלהקה. אממממ, מעניין איך הם נראים, חשבנו לעצמנו והמשכנו ללכת. משה עשה פרצוף טיפל'ה מבואס. אולי הוא התבאס שלא באנו במיוחד בשבילו!? אולי הוא התבאס שאנחנו מעוניינות דווקא בגברים אחרים ורצוי גברים שבאים בלהקות?! אין מה לעשות משה, אלוהים נותן עגילים למי שאין לו אוזניים. התיישבנו על הבר, אחר כך על הספה, אחר כך על הכורסה וחוזר חלילה, כך שכל  ארבעה שלוקים מהבירה החלפנו מיקום, זה מעין משחק הכיסאות של האלכוהוליסטים. נחמד דווקא. אל הבר מתחילים להגיע מפרגנים ומפרגנות, חברים וחברות , גם כהן ומושון הגיעו לתת פרגון בחצאים, קודם הגיע כהן ולאחר מכן מושון.

ההופעה שאמורה הייתה להתחיל ב- 22:30 (כך לפחות לפי האיוונט), מתחילה באיחור אופנתי של חצי שעה, כיאה לאנשי ברנז'ה או לאלה השואפים להיות חלק מזה. החבר'ה נראים מרוגשים ומוכנים לקראת כייף גדול, הקהל הצטופף קדימה, וגם אנחנו מניעות ישבנים, כמעט נוגעות בסולן. דויד פותח במילים: "תעני אסתר לך, תעני אסתר לךָ, תעני אסתר לכל המשפחה", בהחלט מישהו שם רוצה להגיע אל כולם, רוצה לגעת בכולם רוצה להיות שם אצלכם בחדר, בסלון, במועדון ובמכונית.

ההופעה כללה אחד עשר שירים ביניהם שירים מוכרים יותר ,כמו: "מוח של אפרוח" (אגב, מאוד התחברנו לשיר הזה), "נהר" ו"הבחורה עם העיניים". ושירים מוכרים פחות כמו: "תני לי יד", שמדבר על הפחד למות לבד. הטקסטים שלהם, שאת רובם כותב שיר רוט, פשוטים ברובם, פשוטים ואמיתיים, בחלקם אמירות שאולי נשמעות ילדותיות וחלקם עם אמירות בוגרות יותר, שנוגעות בבטן וגורמות לך לחשוב מעבר לשיר. ניתן להצביע על שלל צבעים מבחינת מוסיקאלית, כל שיר זורק אותך למקום אחר, קולות רקע מופרעים הן של דיויד עצמו והן של החברים שמלווים אותו, מקצבים שונים, קהל שנסחף לתוך כייף מוזיקאלי. רואים שהם ממש נהנים שם על הבמה, מרוצים מעצמם, מרוצים מהקהל. "ההשפעות המוסיקאליות של הלהקה", אומר דיויד, "באות אצל כל אחד ממקום אחר וכל אחד הביא משהו אחר, ככה שזה נשמע עשיר. רוט מושפע משירי ילדים ואריק איינשטיין, זליג- מג'ז, פרלשטיין מחובר לקלאסי ויידוב, מושפע מאלטרנטיבי מנוֹיז ואני מסרף ומפסיכודליה." לרגע היה נדמה שאלביס מגיח להופעת אורח מבלי שעדכנו אותנו באיוונט. דיויד מעמיד צווארון, קופץ מהבמה ומשקשק את עכוזו בסגנון "האלביסיזם הפוסט מודרני". המחזה המרהיב הזה גורם להשתוללות הורמונלית מופרזת אצלנו, ובטעות אנחנו דורכות על אחותו הגדולה של הסולן. "אני מושפע מאלביס" אומר דיויד, "בעיקר בתנועות האגן".

תעני אסתר- שוליים או קונצנזוס ישראלי?דיויד: "מיינסטרים זו לא מילה גסה. המיינסטרים מוגדר בתוך המציאות, המציאות מגדירה את המיינסטרים ואם המציאות היא רוק-אנ-רול אז המיינסטרים הוא רוק-אנ-רול. כרגע המיינסטרים הוא די מביך אז אנחנו בעד להגדיר אותו מחדש." האלבום המלא עתיד לצאת באמצע אוקטובר ושמו בישראל יהיה  "תעני אסתר", כמה צפוי וככה רצוי. באלבום יתארחו ספי מהאחים רמירז שילווה את הלהקה בחצוצרה, יאיר סלוצקי על הטרומבון ונועם דורמבוס על הסקסופון.

תובנה ראשונה לסיכום: מלבד טקסטים שמכילים ציפורים, עופות ואפרוחים, כשחברי הלהקה אומרים שהם רוצים לעוף הם באמת מתכוונים לזה, "יש לכל חברי הלהקה חלום לפרוש כנף ולעוף כמו ציפור! לדעתי חלום על כסף זה דפוק צריך פשוט לעוף בשמים. לנסות לעוף באמת." תובנה שנייה לסיכום: החבר'ה האלה יודעים לעשות שמח. אנחנו בוחרות לתת להם "4 וחצי שפתונים" פלוס עוד "חצי שפתון" על כך שדיויד פנוי, רווק, נטול מחויבות, מוכן כשיר וכשר!אז סיכמנו על "חמישה שפתונים" לתעני אסתר (שחמישה זה הלימיט).

תעני אסתר- יש הופעה קרובה באוזן בר, תתעדכנו.

תגובות

 • סיקור מעולה!

  כמו תמיד, מצליחות להצחיק אותי כל פעם מחדש! שנון, מצחיק, פשוט תענוג...

  שרון, 17-08-2010 18:33

 • טעויות בשמות

  זה לא שי רוטר, זה שי רוט וזה לא יעל סלוצקי, זה יאיר סלוצקי

  המתקן, 17-08-2010 18:43

 • לייק :)

  מפרגנו בטירוף- אהבתי את הכתבה וגם את השיר של תעני אסתר מגניב אש!!!!!

  נטי סטי, 17-08-2010 18:52

 • חן ואדווה - נהנתי לקרוא

  מעניין, 17-08-2010 18:54

 • פפששש אהבתי את הכתיבה:)

  ליטל, 17-08-2010 19:15

 • תותחיות

  יבגני, 17-08-2010 22:08

 • נהדרות, תמשיכו

  פרלה, 18-08-2010 08:36

 • כתבה מעולה

  אפשר להצטרף בנות? :)

  תאיר, 18-08-2010 13:22

 • פשוט מעולה

  אופיר בלוז, 18-08-2010 15:02