מגזין

מוציא קיטור: נגמר השיעור

לאחר התייחסות בעיקר מלגלגת לז'אנר, העתיד מקדים את זמנו והוא מביא עימו שיאים חדשים ברידוד האנושות. לאחר חצי שעה של צפייה בליל חמישי, לגיל חסון נגמר סופית האוויר מתופעת הריאליטי

מאת גיל חסון. 15-08-2010

תגיות: מוציא קיטור, ריאליטי

מוציא קיטור: נגמר השיעור

אם אני חושב שמה שראיתי בליל חמישי בטלוויזיה, הוא אכן מה שראיתי, הגיע הזמן להודות: נגמרו המילים. אין ביטוי/ משפט/ אמרה כאלה או אחרים שיוכלו לתאר את התופעה, הדבר היחידי שיכול להסביר זה פשוט לשבת ולצפות. הייתכן כי נשבר שיא חדש של טראש, בוז לערכים וזלזול בצופה? ייתכן מאוד. כי תוכנית כמו "בית הספר לנימוסים", שמשודרת בערוץ yes stars טרם ראיתי בחיי. אני מדבר ברצינות. ריקי לייק, שחקנית/ קומיקאית מחוסרת עבודה, שהנחמה היחידה שמצאה היא בחברת בנות נחותות ממנה, מנחה את סדרת הריאליטי הנמוכה בתבל. בבית הספר נמצאות 14 פליטות ריאליטי הידועות לשמצה בשל התנהגותן הסוררת ומתחרות האחת בשנייה, כמו בכל ריאליטי טוב, עד שיקרה המהפך הרצוי והן תהפוכנה לגברות מנומסות. מי שתרשים הכי הרבה תוכתר ל"מלכת הנימוסים".

בשלב הטירונות אנחנו מכירים את הנפשות הפועלות: כוכבות פורנו, חשפניות, רקדניות לייט ובעיקר המון, אבל המון "תסביכי אבא". כבר על ההתחלה, ללא הקדמה או סיבה טובה, יש מכות. כן, מכות בין בנות- לא לבעלי לב חלש. יש גם ים של קללות עסיסיות, בכל המינים, הגדלים והצבעים. מי שחוטפת רוב הפרק היא כוכבת פורנו, בריטני משהו,  שנדמה כי הבנות מקנאות בה. לא להאמין, אבל פה להיות הכי טראשית ובתחתית הסולם הנשי זה כבוד ודבר מעורר יראה. חבל, כי היא דווקא עושה רושם של אישה חסודה ונעימה רוב הזמן. זה כאמור, לעומת הפרחיאדה שסביבה.

כיאה לתוכנית זולה ושאינה מתיימרת לכלום, הטונים עולים כל אימת שיש לבנות צ'אנס להתווכח וסתם להחליף מילים האחת עם השנייה. הקו האופנתי נוטה בין בורדל זול לספריה העירונית- כל הבנות מקבלות תלבושת אחידה של נערות בביה"ס פרטי. לשרלילות כמובן. המחשופים שופעים, ניתוחי אף, שפתיים וחזה הם בגדר מבחן קבלה לסדרה. אפילו אורית פוקס הייתה מרגישה שם לא כל כך בנוח.

אבל מעבר לדימוי החיצוני שיוצרי התוכנית יצאו מגדר הרגיל לשוות לבנות, ישנה בעיה רצינית למשתתפות. אלו הן באמת בנות מסכנות. שולי החברה, הפח של הפחת. חסרות המודעות, הדחויות מהתיכון, אלה שלקחו את נושא הדימוי ואידיאל היופי למחוזות כה רחוקים, שאף פנטזיה כבר לא תוכל לממש או לספק את מה שנוצר במוחם. אני באמת לא יודע מה עובר לבנות האלה בראש רוב הזמן, אבל אלו בהחלט לא מאותו זן המתמודדים הרגילים, נניח, של ריאליטי ישראלי. אבל למה ללכת כה רחוק- גם בארה"ב, ממלכת הז'אנר, טרם ירדו נמוך כמו מה שנראה כשיא החדש לצלילה בים המוות המוחי. עצם העובדה כי המתמודדות שיכורות רוב הזמן, רק תורם לי להבין עד כמה ציני העולם הזה נהיה. ניצול בני אדם במצבי קיצון כאלה, למען יצירת בידור, הוא לא פחות גרוע מעבדות. למעשה, הכסף קל יותר.

אם אתם חולי ריאליטי, התוכנית הזו עבורכם. אם אתם גברים חרמנים בטווח הגילאים, נגיד, 14- הסוף, התוכנית הזאת במיוחד עבורכם. אם אתם סולדים מהגדרות ורואים עצמכם כבני המין האנושי במאה ה-21, אנא עשו לעצמכם טובה- התוכנית הזאת לא עבורכם. אל תשתפו פעולה במקום הנמוך ביותר אליו הגענו עד כה. אומרים שאמריקה זה המקום להגשים חלומות, אבל בחמישי בלילה כל כך שמחתי שאני פה בישראל. לפחות עד ש"בית הספר לנימוסים" יגיע הנה. והוא יגיע, אין לי ספק.    

תגובות

  • אתה סתם מקטר על תוכנית חסרת חשיבות ואיזוטרית

    ללא שום סיבה הנראית לעין. את מי התוכנית הזאת בכלל מעניינת ?? יש המון נושאים חשובים שאפשר לקטר עליהם ודווקא על זה לקטר נראה לי תמוהה. לא בא לך לראות אל תראה או שיותר מזה - תתנתק מ - yes.

    טראשי ג'ניפר, 15-08-2010 14:10