מגזין

קליפטומניה - ספיישל מישל גונדרי

תאיר קסלר, קליפטומנית כפייתית שגדלה על ברכי ה-MTV, מביאה לכם מדי שבוע את הקליפים הכי יפים, נוגעים, טיפשיים, מצחיקים ומוזרים שהמסך שלכם ידע. והשבוע ספיישל לבמאי הצרפתי היצירתי, מישל גונדרי

מאת תאיר קסלר. 11-08-2010

תגיות: קליפים, קליפטומניה, Beck, The White Stripes, Bjork, מישל גונדרי, Björk, Gary Jules

קליפטומניה - ספיישל מישל גונדרי

  למדור יש עמוד פייסבוק חדש! הצטרפו.

הכל התחיל בשנת 1988. גונדרי היה מתופף בלהקת Qui Qui  הצרפתית והחליט לצלם להם וידיאו קליפים בתקווה שזה יעזור להם להתפרסם והוא צדק, לא לגבי הלהקה אבל לגבי עצמו. ביורק ראתה את הוידיאו קליפים שלו וביקשה ממנו לביים גם בשבילה וכך נולד הקליפ Human Behaviour. גונדרי התגלה כ"מריג' מטיריאל" והוא ביים לה במהלך השנים שבעה קליפים. גם אומנים נוספים כמו Daft Punk, The White Stripes, The Chemical Brothers, The Vines, Steriogram, Radiohead  נשארו איתו ליותר מקליפ אחד. הרי אם זה לא מקולקל, תופס את הצופה ונשאר עדכני לאורך שנים, למה להחליף את זה? מאוחר יותר גונדרי התחיל גם לביים פרסומות וסרטים אבל אנחנו פה בשביל הקליפים- Roll It...

Beck- Cell phones Dead

  

החליפות לא שמות קצוץ

גונדרי ניסה לשלב בין שנות ה40 בארה"ב והרובוטריקים. תתארו לכם שאופטימוס פריים לא עשוי מפלדה מיוחדת שנמצאת רק בחלל אלא מעץ מהגוני. ובמקום להפוך למטוס הוא הופך לדברים הרבה יותר שימושיים בחיי היום יום, כמו לדוגמא ספה של סבתא שלכם או לרדיו ישן שלוקח לו שעתיים להתחמם או לשידה. How cool is that? וכשמגיעה שעת השין וכל הרובוטריקים צריכים להתאחד וליצור רובוט אחד ענקי שבו יש את כל הכוחות של כולם הם יוצרים את בק. גאוני!

  

  

"The Denial Twist" - The White Stripes

  

ראיתי פיל מאוחר בלילה

  

כשיצא Elephant"", האלבום המשובח של הוויט סטרייפס הם הופיעו שבוע שלם בתוכנית Late Night"" עם קונאן אובראיין. החיבור היה כל כך טוב שהם פנו לגונדרי וביקשו ממנו לביים להם קליפ שבו ישתתף אובראיין. גונדרי שיחק עם אפקטים שונים של עדשות המצלמה בין אם להגדיל, להצר ולהרחיב את האובייקטים על המסך ובכלל הקליפ מצולם באותה שיטה שמצלמים תוכנית אירוח כך שהאולפן נראה הרבה יותר גדול ממה שהוא באמת. אני אישית כל פעם במיוחד מתרשמת מהיצירתיות של גונדרי בקטע שבו מבינים למה פתאום רגל ענקית דרכה על הפסנתר של ג'ק.

  

  

Björk - Army of Me

  

David after dentist

  

זה אחד הוידיאוקליפים שאני הכי אוהבת והוא תמיד בבק אוף מיי מיינד. אני לא יודעת למה התכוון המשורר כשהוא יצר אותו אבל בשבילי הוידיאוקליפ הזה משקף את הדברים שאנחנו מפחדים מהם- משאיות ענקיות שעושות הרבה רעש ומרעידות את הרחוב, רופא שיניים,להיות עשיר, מוזיאון - המקום שבו מרגישים נחותים מבחינה יצירתית ואינטלקטואלית, המוות ומה יש אחרי המוות והאהבה.

  

  

Mad World - Gary Jules 

רוקני מאחוריך

לגבי הוידיאו קליפ הזה יש לי שתי תיאוריות קונספירציה. הראשונה- שהייתי בצופים בכיתה ט' עשינו טקס קבלת עניבות הדרכה. כן, אותו טקס שמתחיל במילים "שמאל ימין שמאל". עשינו מגן דוד, צורת שבלול, את שם השכבה שלנו ואת סמל הצופים. פתאום הבחנתי בבחור צרפתי שמסתכל עלינו, מתפעל ומוחא כפיים. כעבור כמה שנים אנחנו יודעים מה קרה. התיאוריה השנייה שלי היא שאין מה לראות בטלוויזיה הצרפתית, התוכניות על הפנים בגלל שהם מתנגדים לקבל תוכן באנגלית ולכן הם צופים בערוץ שנותן להם תוכן איכותי בשפה שהם ממש לא מבינים- הערוץ הראשון. וכך גונדרי נתקל בטקס יום העצמאות הישראלי שבהר הרצל ובאל"מ (מיל') דוד רוקני והושפע ממנו רבות. תם הטור!

לטור הקודם

 

 

 

תגובות

  • מישל לשלטון!

    אני אוהב את מישל גונדריי, כל הכבוד קסלר !

    חסון, 11-08-2010 20:31

  • בהחלט אחד הגדולים

    יבגני, 11-08-2010 21:47