מגזין

סרטים שרואים משם - Sex & Drugs & Rock & Roll

סרט חדש מתאר את חייו של אחד הכוהנים הגדולים של ה-Pאנק האנגלי, איאן דורי. אסף בן קרת ממליץ על ביוגרפיה מרגשת שקמה לתחייה

מאת אסף בן-קרת. 26-07-2010

תגיות: סרטים שרואים משם, קולנוע, Sex & Drugs & Rock & Roll, איאן דורי

סרטים שרואים משם - Sex & Drugs & Rock & Roll

There are several ways to avoid death.One of them is to be magnificent.

הציטוט הזה, שנשמע מגניב ורלוונטי לצעירים בלב שבינינו, ממצה את תכליתו של אחד מהכוהנים הגדולים של הPאנק האנגלי, איאן דיורי. "סקס סמים ורוק אנ רול", אחד משיריו המפורסמים מהווה גם את הסרט הראשון שעושה צדק עם הדמות הצבעונית, החשובה והבלתי שגרתית הזו. לאחר שהורגלנו בשנים האחרונות לראות ביוגרפיות קולנועיות נוסח "קונטרול" (איאן קרטיס) או "נער משום מקום" (ג'ון לנון), "סקס סמים ורוק אנ רול" מחזיר לז'אנר את הכבוד האבוד. במקום דרמה קורעת לב על מנת שנבין את נפשו המיוסרת של האמן טוב יותר, בסרט הנוכחי אמצעי הקולנוע עשירי המבע באים לידי ביטוי ומתכתבים עם סרטי מוזיקה שגרתיים פחות, דוגמת "אני לא שם" (בוב דילן) או "ולווט גולדמיין" (הביוגרפיות הבדיוניות על דיוויד בואי ואיגי פופ). מדובר בסרט שווה ביותר.

שנים רבות מאוד אני מאזין בהרבה אהבה וכבוד למוזיקה של איאן דיורי, אך מעולם לא ממש הכרתי את הסיפור הסוער שעומד מאחוריה. שיריו הגאוניים ופורצי הדרך של דיורי - מעין שירת רחוב מהולה בזימה, סקס מלוכלך, סמים, אלכוהול, פוליטיקה, אנטי ממסדיות, חופש ביטוי, גישת "לא לוקחים שבויים", פה מלא ג'ורה, אנרגיה חייתית, אהבה לשפה האנגלית בה משתמש דיורי במשחקי מילים, אסוציאציות וכפל משמעויות - כל אלו מהווים את הבסיס לסרט. במרכזו יש הופעה של דיורי עם להקתו הבלוקהדס (Blockheads) בה הוא מופיע בפני קהל עם שיריו החשובים ביותר ובאמצעותם אנו עוברים בתחנות השונות בחייו, יש לא מעט כאלו לאורך השעתיים של הסרט.

דיורי בסרט הוא איש של ניגודים: כריזמטי תמיד, גונב את ההצגה לכולם, דורש תשומת לב ותמיד בלתי מתפשר על העקרונות המאוד לא ברורים שלו. בילדותו חלה דיורי בפוליו שגרם לו לנכות פיזית ורגשית. הוא עבר בין מוסדות שונים לילדים מוגבלים, שם הרגיש נכה עוד יותר ומעולם לא השתלב. הוא זכה לעתים רחוקות אך יקרות לאהבה גדולה מאביו שהיה גיבור עבורו ועודד אותו ללמוד לשרוד בכוחות עצמו. בבגרותו הוא הפך לאיש שרצה הכל - להיות איש משפחה, נשוי ואב לשניים, אך במקביל להחזיק חברה. הוא רצה להנהיג להקה שתסכים לכל גחמותיו הרגעיות ושתקבל את דבריו בהכנעה מלאה, ללא זכות לערער. הוא רצה להיות אמן גדול אך ראה בעצמו כבדרן ולא כזמר. הוא רצה לעצמו את כל ההצלחה והתהילה, אך לא ממש ידע כיצד להתמודד איתה.

את דמותו של דיורי מגלם אנדי סירקיס ("יוקרה", "אנשי המסיבות") שעושה עבודה מופלאה. החל משפת הגוף המגושמת אך הטוטאלית, דרך סגנון החיים הפרוע, שינוי מצבי הרוח התכופים, ההבעה העשירה של הדמות, המניעים שלה, המעשים המטורפים שלה ובעיקר ההופעות האקסטרווגנטיות מול הקהל - את כל אלו סירקיס מעביר בסרט בשלמות רבה ומצליח לתת מושג מוחשי לדמות הסבוכה הזו. דיורי מוצג כאן כאיש משפחה, כאדם אוהב, אכפתי וחם. מצד שני, אנו עדים להתנהגותו הפרועה והאימפולסיבית, להתפרצויות נטולות הרסן שלו, לאופי משחית ומרושע, הדוניסטי, אנוכי ומרושע.

וויטקרוס הבמאי עושה שימוש מושכל בטכנולוגיות קליפים רבות, פלאשבקים, פילטרים, צילום ועריכה תזזיתיים על מנת להעביר את הסיפור. זה לא ממש חדש, אך זה מלהיב ויפה לעין. הסרט משופע בהמון פרטים קטנים ולכאורה טריוויאליים, אך בשעתיים הללו אנו מקבלים פרופיל לא שגרתי, עמוק מספיק ובו בעת גם מעט אניגמטי של אמן גדול שטיפס למעלה מהקרשים, חווה את טעם ההצלחה המתוק והתרסק שוב. כוכב רוק או לא, הוא מאוד אנושי. השירים של דיורי קמים לחיים מחדש, לכולם מסתבר, יש מאפיינים אוטוביוגרפיים והם משתלבים בסרט ככפפה ליד בקטעי הופעות סוחפים שמזכירים מאוד את המקור.

ישנו דגש רב ומרתק במיוחד על יחסיו של דיורי עם בנו הבכור בקסטר (ביל מילנר המצוין). אנו רואים כמה קשה לגדול  לצד אב לא ממש יציב, שהוא גם כוכב עולה, בחור מתוסבך וילד שיש לו הרבה השראה לא תמיד מהמקומות הנכונים. היחסים ההפכפכים בין איאן לבקסטר כוללים כמה מהסצנות המרגשות ביותר בסרט. ראויה מאוד לציון גם נעמי האריס שמגלמת את חברתו המאוד צעירה של דיורי ונאלצת בעל כורחה לסחוב לא מעט מטען על הגב. לזכותו של "סקס סמים ורוק אנ רול" ייאמר שגם אם הוא אינו סרט מושלם הוא עדיין סרט מוצלח מאוד, מלא טוויסטים ותהפוכות, מוזיקה משובחת, כתיבה טובה, בימוי יצירתי ובעיקר שחקן אחד אדיר שקורם אור וגידים בכהן הפאנק שהלך לעולמו כבר לפני 10 שנים. אני חושב שהוא היה מרוצה מהתוצאה.

  Sex & Drugs & Rock & Roll (בריטניה, 2010). במאי: מאט וויטקרוס, שחקנים: אנדי סירקיס, נעמי האריס, אוליביה ווילאמס, ביל מילנר, ריי ווינסטון, טובי ג'ונס ואחרים.

  

תגובות