מגזין

עוד פם

בום פם מוסיפים לקטע הבלקני שלהם גם רוק, ג'אז של סרטי בלשים ואפילו דיסקו. התוצאה מקפיצה מתמיד, אבל טיפה ארוכה מדי. לאון פלדמן על אלבומם החדש

מאת לאון פלדמן. 06-07-2010

תגיות: אלבומים, Boom Pam

עוד פםצילום: אסף אנטמן

אתחיל בוידוי: בתור מי שגדל באייטיז, השימוש העכשווי בשירים מהתקופה גורם לי לחלחלה. לכן מאוד הופתעתי כשדווקא אחד השירים הכי מאוסים עלי מהתקופה ההיא - "אבראקדברה" של סטיב מילרז בנד (1982) - הפך לשיר הנושא של האלבום החדש של בום פם. וראו זה פלא: לחישות הכישוף עבדו, והשיר, בלחן חדש, מקבל טוויסט משובח לכיוון הבום פמי החדש, עם נגיעות של הרי הבלקן ורוח גבית של נעימות גלישה קלאסיות.

 

Alakazam, השלישי במספר של הטריו המשודרג (אורי בראונר כינרות בגיטרה ושירה, יובל "טובי" זולוטוב בטובה ואיתמר "הקיד" לוי בתופים) עדיין מסתובב במחוזות הבלקן, אבל גולש לכיוונים נוספים ומרתקים. ב"גולש" אני, כמובן, רומז לסגנון הסרף המהיר, שמאז ימי צ'רלי מגירה והאסטרוגליידס לא נשמע בישראל, וכאן הוא שוב מפציע, עם נגיעות ערביות/יווניות - סוג של מפגש פסגה בין אריס סאן, יהודה קיסר ודיק דייל.

ולא רק סרף ערבי יש פה. בשנתיים האחרונות חרשו בום פם את במות העולם וספגו השפעות רבות, ביניהם כאלה של רוק ("Light up"), ג'אז-בלשים אפל ("Harlem nocturne" הקלאסי), שילוב בלתי אפשרי של כלייזמר מזרחי וטרנטלה איטלקית ("Hamdulila"), סרף מטאלי ("Pulsa Denura" העוצמתי) ואפילו נגיעות של דיסקו ("U R Mine"). באחרון, אגב, הם אף עושים שימוש באוטו טיון - מה שבימים כתיקונם יכול להביא את הסעיף, אבל כאן בא טוב והופך את השיר לסליזי ומחרמן.  כינרות, בכלל, מתגלה פה כזמר מעולה, שמצליח להחזיק את כמות השירים המושרים (בערך מחצית מכלל הקטעים בדיסק, וחבל שאין יותר) בכבוד גדול.

אבל לא הכל מושלם בממלכת הבולגרוק של בום פם. מתוך 14 השירים באלבום, בהחלט ניתן היה להדק קצת ולנפות איזה צמד מהפחות מוצלחים - רצוי את הקטעים שמשאירים יותר מקום לצועני, כי אם כבר שינוי, אז שיהיה בגדול. חוץ מזה, כאמור, הכל מצוין. במיוחד "Malibu", הטרק המרגש שמסיים את האלבום. הטיון הזה משלב את כל המוטיבים שיש בדיסק הזה ליצירה מהודקת, שמלווה בדמיוני את הפסקול הבא של אחד מסרטי טרנטינו. הכל נמצא שם: דרמת הנשיפה, מתח המיתרים, ריגוש התופים והתפוצצות כשרון הנגינה של הטריו הזה, שמגיע לשיאו בסיום ההרואי. דיסק משובח.

פורסם במקור ברייטינג 30.06.2010

תגובות

  • בהחלט משובח, האלבום הכי טוב שלהם

    יבגני, 07-07-2010 07:23

  • אלבום מצוין

    לא בטוחה שהוא הכי טוב, אבל אולי זה בגלל שצריך להתרגל. חייבת לציין גם את השימוש מוצדק באוטוטיון :) וכמובן.. *אחלה ביקורת!*

    שלי, 08-07-2010 13:47