מגזין

בכל מחיר

בשעה שהצעדה למען שחרורו של גלעד שליט נמשכת עושה רושם שכל המדינה נסחפת עם הקמפיין המשפחתי. עוז ספיר בטור דעה שיוצא כנגד הקונצנזוס

מאת עוז ספיר. 05-07-2010

תגיות: פוליטיקה

בכל מחיר

בשבוע האחרון אנו עדים להתגייסות מוחצת של כלי התקשורת לקמפיין שליט. מכונת רייטינג שמאיימת לבלוע כל חלקה טובה של הגיון ודורשת מהממשלה והעם להיכנע ללא תנאי. אין מקום להשמיע דעה אחרת וכל ניסיון ביקורתי להעלות שאלות זוכה מיד להשתקה דמוקרטית בסגנון "ומה אם זה היה הבן שלך". בעיתונים, ברדיו ובטלוויזיה, כולם מנגנים את אותה המנגינה והפכו ליחצנים של מסע תעמולה בכל מחיר.הגדיל לעשות אחד העיתונים הפופולאריים במדינה וסיפק סרט צהוב יחד עם מהדורת יום שישי של העיתון. מי יכול לעמוד בפני שטיפת מוח מאסיבית שכזאת? יום-יום, שעה-שעה מזכירים את גלעד הילד ומתעלמים מכך שמדובר בחייל שנשבה במהלך פעילות צבאית. לא מעט נכתב על המשמעות של הכניעה לדרישות החוטפים, אך אבירי חופש הביטוי והשוויון מספרים שישראל כבר הסכימה לשלם מחירים מופקעים בעבר. מחירים שעלו בחייהם של עשרות אם לא מאות אזרחים. מצד אחד אי אפשר שלא להזדהות עם בני משפחת שליט. הם כמשפחה מוכנים לעשות הכול למען שחרור בנם וזה מובן וראוי. מצד שני את כל המזדהים עם מטרות הקמפיין אי אפשר להבין באמת. הרי בסופו של יום גלעד הוא הבן של ההורים שלו ולא של כולנו. זה לא מפריע למובילי הקמפיין לנפנף בסיסמאות שיווקיות, אין דרך אחרת לתאר זאת, כדי שנסכים לשלם כל מחיר. הפכו בן אדם, חייל, חטוף - לכלי משחק לכל המרבה במחיר. השימוש בשמו של שליט הפך למסחטת רגש העובדת על המכנה המשותף הנמוך ביותר שיש לנו בתור בני אדם. סבל יש בכל מקום, אבל נכון לעכשיו גלעד שליט הוא הסובל המפורסם התורן וקל מאוד להזדהות איתו. ההטפה לשלם כל מחיר ללא קשר למה יהיו התוצאות נמצאת מעבר להבנה בסיסית של המציאות. ברגישות ובנחישות גורמים לנו להרגיש אשמים על כך שגלעד עדיין בשבי ולהביע הזדהות מוחלטת עם מטרות הקמפיין.

מכל מסע התעמולה הזה נודף ריח רע של קמפיין פוליטי. הרי גלעד נמצא בשבי בעזה ולא במרתפי הקריה. בכל זאת, היעד שהציבו לעצמם מארגני הצעדה הוא כיבוש ירושלים. ההתגייסות המוחלטת של רוב כלי התקשורת למצעד האיוולת הזה מבלי לשאול שאלות קונקרטיות מציבה ערך חדש לתפקיד התקשורת בדמוקרטיה. וזו לא הפעם הראשונה שהתקשורת מועלת בתפקידה.פעם התקשורת יישרה קו עם הממשלה. כך היה עם הסכמי אוסלו וכך היה עם ההתנתקות. התוצאות ידועות. הפעם התגייסה התקשורת נגד הממשלה אבל באותה מגמה של כניעה וקוצר ראות. ההתגייסות הנוכחית לא מנסה לשמור ולו למראית עין על שימוש בכלים עיתונאיים: ביקורת, איזון ודיווח הוגן. נראה שהתקשורת נטשה באופן רשמי את תפקידה ומחויבותה והפכה לפודל של משרדי פרסום.

ואם כך הדבר אין מנוס מלהחליף משרד. כאשר לא עומדים בציפיות, הלקוח רשאי לעזוב ולעבור למשרד פרסום אחר. אנו כלקוחות נאמנים ואזרחים מן השורה חייבים להפסיק את ההשתוללות התקשורתית הזו שנעשית על חשבוננו ועל חשבון חייל ישראלי חטוף. הגיע הזמן להפסיק להגיד בכל מחיר ולהתחיל לשלם אותו. או לכל היותר להעביר ערוץ.

תגובות

 • מה אתה מזיין ת'שכל?

  הכתבה שלך חסרת תוכן לגמרי, מה אתה רוצה? להשמיע ת'דעה שלך על פארש? לא הבנתי מה הדעה שלך, על מה היא מבוססת. ואם אתה רוצה שהתקשורת תעשה משהו, תעשה את זה בעצמך, ספק לנו איזה מידע נוסף שחסר, בצניעות ולצורך העניין. את אף אחד לא מעניינת הכתיבה המנופחת שלך. שהיא לצורך עניין הכתיבה והשמעת קול בלבד, במילים אחירות שיטחית! לפחות שיטחית מול הסבל של ילד, כן ילד שנפל בשבי בגלל טמטום של מדינה שחיה על חרב בלי שום אופק חדש! אז על טמטום צריך לשלם לדעתי, ובמקרה הזה גם בשחרור רוצחים. כי זה הטמטום של כל אחד מאיתנו שאוכל את הקש היבש הזה של מלחמה יום יום!

  גלעד (לא שליט), 05-07-2010 20:45

 • מה אתה מזיין ת'שכל?

  הכתבה שלך חסרת תוכן לגמרי, מה אתה רוצה? להשמיע ת'דעה שלך על פארש? לא הבנתי מה הדעה שלך, על מה היא מבוססת. ואם אתה רוצה שהתקשורת תעשה משהו, תעשה את זה בעצמך, ספק לנו איזה מידע נוסף שחסר, בצניעות ולצורך העניין. את אף אחד לא מעניינת הכתיבה המנופחת שלך. שהיא לצורך עניין הכתיבה והשמעת קול בלבד, במילים אחירות שיטחית! לפחות שיטחית מול הסבל של ילד, כן ילד שנפל בשבי בגלל טמטום של מדינה שחיה על חרב בלי שום אופק חדש! אז על טמטום צריך לשלם לדעתי, ובמקרה הזה גם בשחרור רוצחים. כי זה הטמטום של כל אחד מאיתנו שאוכל את הקש היבש הזה של מלחמה יום יום!

  גלעד (לא שליט), 05-07-2010 20:45

 • דברים נכונים ומדוייקים

  התקשורת אמורה לעורר דיון סביב נושאים קריטיים כמו זה, ולאו דווקא לקדם את אחד הצדדים. זה נושא מורכב שהתוצאות שלו עלולות להיות הרות אסון ולכן הדיון בו חייב להיות הרבה יותר עשיר ומעמיק מגימיקים כמו סרט צהוב או תהלוכה ססגונית. ובהחלט יש כאן ניצול של כל מני גורמים פוליטיים חצופים שרוכבים על הסיפור של משפחת שליט ללא טיפת בושה, ולא רק מהאופוזיציה. הצבעת כאן על נקודה חשובה מאד.

  אביעד, 05-07-2010 21:23

 • איזה כיף לעורר דיון סלוני בנושא

  אפשר 2 סוכר בתה? בעצם תעשה לי חליטה בבקשה תודה

  גלעד, 05-07-2010 21:26

 • סתמו תפה !!!!!!!!!!!!!!!

  הבנאדם פשוט צודק!!!!! למה אינכם יכולים להבין זאת?!?! אם ילדכם היו נרצחים ע"י אותם מרצחים אשר כל משתתפי הקמפיין תומכים בשיחרורם מה אז הייתם אומרים?!אתם אשר תומכים בעיסקה בעצם תומכים ברצח עתידי של עוד יהודים ואזרחים ישראליים יקרים מפז...ועל זה אני חושב שאתם צריכים להתבייש!!! כמו שכהנא אמר : "אין בכלל בעייה של ערבים יש רק בעייה של יהודים..." ואתם הבעייה אז במילים יותר נחותות לכו תדחפו אצבע!!!

  רועי, 06-07-2010 04:17

 • תגובה למה אתה מזיין תשכל...

  תלמד לכתוב ללא שגיאות כתיב תקרא קצת היסטוריה ואז תגיב...אוויל

  רועי, 06-07-2010 04:19

 • שיר קורע לב לגלעד-הפיל הכחול אנה

  http://www.hapil.co.il/hapil/gilad.html נכון יותר מאי פעם תקשיבו תעבירו ושנזכה לראות את גלעד בביתו עם הוריו בקרוב

  טל, 06-07-2010 08:35

 • אנחנו שמחים על הדיון שהתפתח

  ונמנעים לחלוטין מצנזורה אבל מבקשים לשמור על רמה מכובדת של תרבות דיון בתגובות

  קול הקמפוס, 06-07-2010 11:52

 • תגובות

  לרועי: לא מצאתי את השגיאת כתיב. לא איכפת לי ליהיות אוויל, עדיף על מה שמכונה "תרבותי" איזה מידע היסטורי פיספסתי בדיוק פרט והסבר.. ולקול הקמפוס: תרבות דיון זה נחמד מאד. אבל קודם קול, הכותב לא סיפק בדיוק את מה שהוא מתלונן שהעיתונות לא עושה, וזה עובדות. חוץ מזה הוא כותב "מצעד איוולת" שזה נראה לי לא לעניין בכלל במקרה הזה. ומה קשור תרבות ודיון לנושא? זה נראה לי אבסורדי לשבת ולפטפט פה באופן תרבותי. זה לא תרבותי להחזיק כ"כ הרבה אסירים פלסטינים, שאני בטוח בלי לקרא עיתונים ובלי להתעניין שהמדינה מחזיקה כמה בלי הצדקה, או עם הצדקה חלקית. וזה לא תרבותי להחזיק חייל שלנו בלי לתת לצלב האדום לראות אותו. אין פה תרבות!!

  גלעד, 06-07-2010 21:21

 • גלעד

  העובדות מדברות בעד עצמן ואני לא מתכוון לנקוב במספרים או בשמות אלו שנפגעו כתוצאה מלחץ תקשורתי דומה לשלם "כל מחיר". לכל אחד יש מחיר גם אם הדבר כואב ומקומם צריך לזכור שכולנו בני אדם ונולדנו שווים. לכן הדרישה לשחרר חייל אחד תמורת אלפי אסירים ומי יודע כמה חיי אזרחים בהמשך פסולה ואווילית בעיני. שלא לומר גזענית. איך שלא מסתכלים על זה, חיים של חייל אחד בישראל שווים היום יותר מחיי האזרחים במדינה. זה תקדים מסוכן בעיני ואם לא הייתי ברור אני אחזור ואדגיש שצריך לשים לזה סוף. לא בחטיפה הבאה שתבוא. והיא תבוא. מקווה שאתבדה ומתפלל לשובו של גלעד שליט בשלום.

  עוז, 06-07-2010 22:35

 • תכלס,

  הבעיה היא כוללת של מדינה שצריכה לשלם מחיר על האיוולת שלה- והיא חוסר רצון ע ז להגיע לשלום. במקביל המדינה מורידה את ערך חיי האדם של הפלסטינים יומיום, כך שלא פלא שאנחנו נקלעים לתסבוכות כאילו- חוק קרמתי, פיסיקאלי, סימטרי, מה לא. אם היה פה מישהו עם מעוף להרחיב את הראיה אל מעבר לסבל של חייל אחד ועיסקה אחת... בנתיים , לדעתי הכתבה שלך לא מוסיפה לתהליך השלום, אלא רק מלבה את הדעתנות , ופלגנות (אם יש מילה כזו) די ל"אני חושב" "לדעתי" וכו'. בואו נתפלל ב י ח ד לשובו של גלעד בשלום כחלק משלום שיבוא על כולנו במהרה! וסליחה שדיברתי לא יפה, התעצבנתי...

  עוז, 06-07-2010 23:26

 • התבלבלתי בין השם לנושא...

  גלעד, 06-07-2010 23:28

 • יש לי כמה שאלות לכותב:

  לא לפי סדר מסוים: 1: מה הקשר ל"שיוויון" לנושא גלעד שליט? באיזה "שוויון" מדובר? 2: מצד אחד אתה טוען, ובצדק, כי גלעד שליט הוא בן של הוריו. מצד שני אתה טוען שגלעד שליט נשבה במהלך פעילות צבאית. גם כן בצדק. השאלה היא: האם אין זו חובת המדינה להשיב את השבויים והנעדרים לביתם? אני סבור שכן. באשר לשאלת המחיר, נראה לי שאשמתה של התקשורת נמצאת בכיוון שונה לגמרי: התקשורת אכן מציגה את המצב כאילו שחרור גלעד שליט יוביל לגל טרור עקוב מדם. ואני שואל: האם באמת אין מישהו בממשלה, במודיעין, בזרועות הביטחון-שחשב על האפשרות הזו? האם באמת זה המצב שהממשלה הייתה מעוניינת שיקרה? אם אכן מדובר באוזלת-יד כזו, תפקיד התקשורת הוא לחקור ולוודא שכל בית בישראל ידע וידרוש שהמצב יהיה אחרת. כנ"ל לגבי האפשרות שהלחץ הציבורי לשחרור שליט מחליש את עמדת ישראל. אין שום סיבה שהחזרת שבוי לביתו תימנע כתוצאה מלחץ בינלאומי או לחץ של ארגוני טרור. ומבחינה זו אני חושב שהתקשורת עשתה רק חצי עבודה כי הלחץ הציבורי לא כלל עד עכשיו גם את הטיעון שהחזרת שליט איננה בהכרח אמורה להוביל לגל פיגועים. יש משהו תמוה בלוגיקה בנושא.

  דני ב., 08-07-2010 01:34

 • תשובות לדני

  1. הקשר של נושא גלעד שליט לשוויון הוא פשוט מאוד. מדובר בהעמדת חייל חטוף אחד מול אלף אסירים. הכוונה הייתה להציג את הרוח המנשבת בתקשורת שמטיפה לערכים דמוקרטים ושוויון בצביעותה. זה לא שוויון - זה בזיון חיים וכבוד האדם וחירותו. 2. אני לא רק סבור אלא בטוח שעל המדינה להשיב שבויים ונעדרים לביתם. אבל לא בכל מחיר. בטח שלא תוך סיכון אזרחים, פגיעה בחוסן לאומי ורפיסות מול האויב. זו דעתי ומקווה שגם דעתו של כל מי שחפץ חיים במקום הזה. באשר לשאר עולה מדבריך כי התקשורת לא עושה מספיק למען קידום העסקה. לדעתי התקשורת עושה מעל ומעבר ואף גורמת לנזק בהיבט הלאומי. כך היה בעסקת ג'יבריל וכך היה בעסקת טננבאום. אף אחד לא לקח אחריות על התוצאות וסביר להניח כי אף אחד גם לא ייקח אחריות במקרה של מימוש התסריט בעסקה לשחרור החייל. הריטואל הזה של בריחה מאחריות מסב נזק לכולנו ואולי הגיע הזמן לשקול מחדש חיסיון עיתונאי.

  עוז, 08-07-2010 14:13

 • עוז, תודה על ההבהרה. עם זאת

  הנקודה שאיננה ברורה לי היא עדיין "בין השורות" אם תרצה: איך ייתכן שבממשלה יודעים על מצב שעתיד להתרחש ומציגים אותו לציבור בבחינת גזירת-שמיים? האם אין לכוחות הביטחון אמצעים לעקוב אחר האסירים המשוחררים? אני משוכנע שיש. כך שבסופו של דבר, גם אני וגם המתנגדים לעסקה בעצם מתומרנים ע"י המידע שמציגים או לא מציגים בפנינו. כפי שאתה רואה, עצם הדיון כאן מראה שיש למידע הזה השפעה גם על נושאים ערכיים.

  דני ב., 08-07-2010 21:03

 • חופש

  על פי הנתונים שמסרו רשויות המדינה, כלואים בישראל 9,083 אסירים ביטחוניים ( 929 בידי צה"ל ו 8,154- בידי שב"ס). 9 לשם השוואה, גודלה של כלל אוכלוסיית האסירים הוא מעט יותר מ 10.18,000- כלומר, האסירים הביטחוניים הם כמחצית ( 50% ~) מאוכלוסיית האסירים בישראל. ראוי לציין כי על פי נתוני שב"ס וצה"ל, בתחילת 2001 מנתה אוכלוסיית האסירים הביטחוניים כ 1,400- אסירים בלבד. 11 משמע, מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה גדל מספרם בשיעור של 650% (!) לפחות. את הפרטים אספתי ב: http://www.vanleer.org.il/Heb/content.asp?Id=580 מעניינת ההתנגדות שלך לעמדת הממשלה למנוע את ה ח ו פ ש לשתות אלכוהול ברחוב, לעומת הצידוד שלך בעמדת הממשלה בנושא מניעת ה ח ו פ ש מגלעד שליט. הנושא הזה כ"כ מורכב... לא? ומה אתה אומר על היחס ועל כמות האסירים הפלסטינים? אתה לא חושב שאם ישראל לא היתה מחזיקה כמות כ"כ אסטרונומית מהם, לא היינו עומדים מול עיסקאות בעייתיות כאילה?

  גלעד, 08-07-2010 21:47