מגזין

מוזיקה מתחזקת - אודי דוידי

נדב לשם ממשיך לסקור מוזיקה עצמאית עם כיפה על הראש. הפעם הזרקור מופנה לבסט סלר של המגזר - אודי דוידי

מאת נדב לשם. 29-06-2010

תגיות: מוזיקה מתחזקת, אודי דוידי

מוזיקה מתחזקת - אודי דוידי

כשסיפרתי לאנשים על הפרויקט, ועל הלהקות שעסקתי בהן, לא ציפיתי שיכירו את ה"מדרגות" ואת "א גרויסע מציאה", אבל את אודי דוידי לא היה לי ספק שיכירו. הרי מדובר באומן שהגיע למרומי הפלייליסט של גלגל"צ, נכתבה עליו כתבת שער במוסף סוף השבוע של ידיעות אחרונות, היוצר הזה הגיע ללב ליבו של האמ-אמא של המיינסטרים. לצערי, התגובות הקרירות שקיבלתי, מלוות באותיות א"הוי כמו "אה?" והבעות פליאה קצרות כמו "מי?" גרמו לי להבין שגם הבסט סלר של המגזר הדתי לא זוכה הכרה, אפילו הכרה מינימלית, במגזר החילוני.

בימים אלו הוא יוצא לסיבוב הופעות עם אלבומו הרביעי, "רוחות טובות". האלבום מכר 10,000 עותקים בשבוע. כן, אתם קוראים נכון ומוזמנים לבדוק את המידע הזה. פורטיס, נינט ושלומי סרנגה ביחד לא מוכרים 10,000 עותקים בשבוע. כמובן שאתם מוזמנים לבדוק גם את זה.  אי אפשר להתכחש לעובדה שבמוסיקה שלו, לצד עיסוק באדמה וביחסים שבין אדם לחברו, יש גם עיסוק ישיר באלוהים, דת ושכינה.  עיסוק שאולי יפחיד מאזין חילוני הדוק, אבל מצד שני,  מביטה בחלון שמככב בגלגל"צ, שיר שממש מתאים לתחנה המיני צבאית, הוא שיר יפה,  חסר זהות דתית לחלוטין והוא לא היחיד מבית דוידי, שאגב מחבר את שיריו יחד עם אישתו לילך. 

אז למה זה בעצם? מה מונע מאמן יהודי דתי לפרוץ, במקום להשתחל לאט לאט לקהלים רק יהודים ולהפך? איך זה שרק לעיתים רחוקות אמנים טובים נהנים מפירות הפלייליסט וההכרה? אפשר לטעון את אותה טענה על לעל להקה, חילונית ודתית כאחד. לא חסרות להקות חילוניות, אפילו להקות מעולות, שעדיין לא הוכיחו את עצמם, אבל מצד שני, אף אחד מהלהקות או הזמרים הצעירים הללו לא מכרו 30,000 עותקים עד היום, שעשרת אלפים מתוכם בשבוע הראשון לצאת האלבום.

אודי דוידי מיוצג בחברת "הינדיק הפקות", חברה העוסקת בעיבוד והפצה של מוזיקה דתית לקהל חילוני. הינדיק זה תרנגול הודו בסלנג יהודי, וחזון החברה נשען על מעשייה שמגוללת את סיפורו של בן של מלך שחשב את עצמו להינדיק שכזה. ניהלתי ראיון עם חיים חזין, מנכ"ל ומייסד החברה, לגבי מוסיקה, דת, קהל חילוני, חזון והפצה. עליי לציין שחזין הפתיע אותי ברמת המסירות והאמונה שלו, אני והוא רואים את הדברים בעין אחרת .

"אתם מנסים לפנות לקהל חילוני?" אני פותח בשאלה ישירה. חזין לא נבהל ועונה לי באותה הישירות: " אנחנו קודם כל פונים לקהל חילוני, החזון שלנו הוא קירוב בין לבבות".  לדעת חזין הפריצה של דוידי לקהל החילוני התחילה בהשמעה של "מביטה בחלון" בתוכניתו של שלמה ארצי בגלי צה"ל. "אני לא יודע איך הוא (ארצי) הגיע אליו בכלל, אבל אודי אמר לי שאם שלמה ארצי השמיע אותו, אז למה לא לשאוף יותר רחוק". לא יכולתי שלא להתאפק ולשאול על האינטרס הכלכלי בפנייה לקהל החילוני. " בעידן של צריבות יש לחברת דיסקים אינטרס כלכלי?" מגחך חזין, " אישתי אומרת לי לעזוב את העסק הזה כל יום".  אז איך זה יכול להיות שאף אחד מהחברים שלי או סתם אנשים ששאלתי לא מכירים את השם אודי דוידי, אני שואל ,חזין בטוח בעצמו ובחזונו " הם מכירים את השיר אבל לא את השם, זה תהליך ארוך של חדירה לשוק. זה נמצא בתת מודע שלהם."

אם נודה באמת ונבדוק את העובדות דוידי אכן עשה מהלך קרוס מגזרי מוצלח וקיבל הכרה מסוימת בתרבות הישראלית, זאת כמובן בהשוואה לאמנים דתיים אחרים, שקולם מעולם לא נשמע באוזניים חפויות מכיפה על הראש.  אני שואל אם הוא לא מפחד שדוידי  יהפוך לדוס מחמד ואחר כך ישכח.  "בן אדם כמו דוידי, שלא מסתיר את היותו מתנחל מיישוב מעון, לא מסתיר את עיסוקו כרועה צאן, הוא לא מנסה להתחמק מזה ואף גאה בזה. אפילו שהיחצנ"ית שלו לא מתה על זה, גם כשהוא מופיע במעוזי שמאל כמו קיבוצים".

חזין טוען שהעובדה שדוידי כן מושמע בגלגל"צ ורשת ג', שלוח ההופעות שלו מפוצץ לחודשיים הקרובים, ושהאלבום שהנוכחי שלו חגג את התואר אלבום  זהב בשבוע שעבר ברידינג 3, היא  גם בגלל "שהפעם הקהל הצליח לראות את האנושיות ואת הבן אדם שמאחורי הכיפה". ובאמת מדובר פה בבן אדם משכמו ומעלה.  יש לו ילד עיוור בן 14 שהרופאים לא נתנו לו סיכוי לעבור את השבוע ה-27 בהיריון, הוא לוחם לשעבר בסיירת מטכ"ל שהציל במו ידיו עשרות תלמידי ישיבה מפיגוע טרור, רועה צאן שמחובר לאדמה וכותב את שיריו הנוגים יחד עם אשתו. בחור כזה שכל אמא יהודיה הייתה שמחה לראות מתחת לחופה עם הבת שלה, אולי גם עם הבן שלה.

בנימה אישית, דוידי הבן אדם, כמו דוידי האמן הוא לא דמות של מורד או לוחם חופש, לא דמות של רוקר או מוסיקאי פורץ גבולות. לא בדיוק הלחם והחמאה שקוראי האתר ומאזיני והתחנה אוכלים ושומעים לארוחת בוקר, אבל בראייה יותר רחבה, לפחות מעולמי הצר, דוידי מייצג משהו מאוד חיובי ונכון, צנוע ושליו, שאפשר להתחבר אליו. אולי בגלל זה המנכ"ל שלו כל כך מאמין בו ואולי בגלל זה, דווקא הוא יפרוץ קדימה, בנחישות ורגישות, בלי לעבור ברימון בדרך,  ויהיה שווה ערך מבחינה מסחרית לאריק ברמן, או לפחות לאיזה כוכב נולד כלשהו.

לטור הקודם: מוזיקה מתחזקת - א גרוייסע מציאה

תגובות

 • טור מגניב

  יופי!

  מסר, 29-06-2010 23:55

 • שאלוהים יעזור לי

  חילוני, 30-06-2010 11:10

 • לא יודעת מי זה נדב לשם אבל כל הכבוד לו על הפרגון לאודי דוידי

  Like!

  קרועה 2, 01-07-2010 19:11