מגזין

בגרוב של קוב

עו"ד קוב ממשיך לפרק את התרבות שלנו לגורמים, רק שב"הונאת האמרגן" הוא עושה את זה עם ביטים של דאבסטפ. לאון פלדמן על האלבום החדש

מאת לאון פלדמן. 27-06-2010

תגיות: אלבומים, קוב, הונאת האמרגן

בגרוב של קוב

בואו נדלג ישר על שתי השורות בהן הכתב מתפעל מכך שקוב הוא גם עו"ד וגם זמר (נטחן הנושא, חליק) ונתרכז ביצירה החדשה של היוצר הג'ינג'י החביב הזה: האי.פי הונאת האמרגן, שיוצא השבוע. היצירה היא קצרה, מרוכזת, אקלקטית, חריפה ולהגיד עליה חביבה יהיה מעליב. יש פה מחאה חברתית שמתערבבת עם רומנטיקה ועם פרצי רוח שטות, שנוחתים על מקצבים שבורים ותדרים עמוקים, היישר מערבי הדאב סטפ השכונתיים בברלין ובפלורנטין. יש פה ביטים חדים, באסים זועמים, הפקה מלוטשת שעוטפת טקסטים שנונים, יחד עם הגישה האלקטרונית שאליה התחבר קוב בעזרת שני המפיקים/דיג'ייז שאיתם עבד על האי פי הזה (נדב כץ, טל טרייביש ואלידע רימון). הדיסק הזה גורם לתנודות בראש, לתגובות בחלקי האגן ולעוד אפקטים נוירוכירורגיים שקורים כשמכניסים את התדרים במקומות הנכונים במיקס. באיזורים מסוימים בדיסק הקצר הזה (חמישה שירים בסך הכל) זה אפילו טיפה מטריד את האוזן, מעין כאב נעים כזה, כמו גירוד שלא בא שיפסיק.

למרבה הפלא, דווקא המקצב השבור והלא רוקי בעליל נותן למילים של קוב, עטופות האפקטורה, תחושה של אמת מוחלטת. קוב באמת מבקר את הסביבה שלו, בשיר הראשון ("קוראים לזה תרבות") ובשיר האחרון ("כבול בגאווה") נשבר לו מכל הצביעות שיש פה, מהעלק סלבריטאיות, מהרייטינג, מהטרנדיות המאוסה שיש בכמה מקומות בתל אביב (מישהו אמר קנטינה?) ובכלל מתרבות השקר שרבים כל כך שבויים בה. בקיצור, קוב לא רק מנסה להמציא את עצמו מחדש על ידי ההפקה המיוחדת, אלא גם לתת לנו קצת שיעורי בית וחוברות צביעה לקיץ.

נכון שלא הכל זורם חלק, ובדיסק של חמישה שירים בלבד אפשר היה למשל לוותר על הקאבר, אבל קוב אוהב לכסות. בשני האלבומים הראשונים שלו הוא שינה את הצורה לקלאסיקות "אבניבי" של יזהר כהן ו"שינויי מזג האוויר" של שלמה ארצי. הכל חלק מתוכנית החומש של קוב לפרק את התרבות שלנו לגורמים, לביטים מרוסקים, לחלקי משפטים, לאקורדים בודדים, לבסים ולסימפולים, כדי שנרקוד את זה החוצה, נפרוק את הזעם ברחבה. כי אם כבר לבד (ועם כל ביטולי ההופעות מחו"ל, זה מה שקורה פה) אז שיהיה בתנועה, ועדיף לצלילי דאבסטפ עצבני.

 

פורסם במקור ברייטינג 23.06.2010

תגובות

  • וואקה וואקה

    ווילי וונקה, 28-06-2010 00:33

  • מגניב

    איזה מגניב, 28-06-2010 13:22