מגזין

כחול אפל

בקרוב יוציא אורן ברזילי אלבום חדש המתעד את מאבקו בתסמונת גילאן ברה. עמי פרידמן הלך להופעה אינטימית בסלון ביתו לשמוע אותו מקרוב

מאת עמי פרידמן. 23-06-2010

תגיות: אורן ברזילי

כחול אפלצילום: aya_4

אודה ואתדווה: בשלב מסוים בחיי כמתבגר, חברי ואני תפסנו מאורן ברזילי הרוקסטאר הישראלי האולטימטיבי. אולי קצת אחרי ברי ופורטיס, אבל ללא ספק הוא היה ממוקם בחמישייה הפותחת שלנו. אלה היו צעדינו הראשונים בעולם האלכוהול ורגע לפני שהיינו מגיעים לשלב אליו מתוודה כל תיכוניסט מצוי שטרם הכיר בגבולות הקיבולת שלו, שלב ה"זה כבר לא מרגיש טוב כמו מקודם וכדאי שתתפסו מרחק", היינו מוצאים עצמנו מנתחים שירים של קספר. אני רציני לחלוטין. אני לא מדבר על "בואי דינה", או על הקאבר הארור ההוא שחרץ את דינם וקבע להם עתיד של להקת דאחקות מחורפנת על חשבון הערכה אומנותית אמיתית והתבוננות קצת יותר מעמיקה בטקסטים. באלבום השני (בחבר'ה קראנו לו אלבום הביצה, לא יודע איך אצלכם קוראים לו), שי להב ורוקסטאר ברזילי הפגינו בגרות טקסטואלית ומוזיקלית שנעדרה במינונים מסוימים מהאלבום הראשון, שנשבה בקונספציית ההומור המקבעת. אלבום הביצה הכיל כמה מהמנוני הילדות החשובים שספגתי, לא מעט רגעי פסיכדליה כחול לבן משובחת, סינטיסייזרים דארק אייטיזיים בשיא הניינטיז, סיפור מסגרת על איזו שילה אחת שלא יודעת מה העולם רוצה ממנה ומנעד לירי שהכיל, לצד אינספור רפרנסים לים, שמש, שקיעה ועוד קצת ים, כמה מהשורות היותר כואבות שנפשותינו מפוצצות ההורמונים יכלו להכיל באותה תקופה. היי, זה לא שלא איזנו את עצמנו עם מנות קצובות של סמשינג פאמפקינז, פרל ג'ם וכל היופי הזה שהניינטיז סיפקו לנו, אבל לקספרים היה מקום של כבוד בלב הנערי המתעצב שלנו.

תעשו פאסט פוורד כמעט עשור וחצי קדימה ואני יושב בסלון של אורן ברזילי. לפני רגע הוא מזג לי יין, מה שאומר שברזילי גם הזמין אותי לדרינק, ועד שההופעה תתחיל ויגיעו שאר האורחים במה שכונה "הופעת סיבוב שני לתקשורת", אני מרשה לעצמי להסתובב בסלון של אחד מאלילי נעורי המקומיים. מסקנה ראשונית: לאורן ולי יש אותו דגם של מיקרוגל. אין, זה חייב להיות גורל. סיור קצר בתפאורת הסלון, ועל הכיסאות מחכות לנו חוברות עם מילות שיריו החדשים של ברזילי, מוטבעות על קולאז' גזרי עיתונות מוזיקה בריטית. אותן, כך יספר לי ברזילי בהמשך, הכין במסגרת סדנאות יצירה שליוו את תהליך השיקום הקשה שלו מתסמונת גילאן ברה, אותה תסמונת שמביאה אותנו לסלון ביתו, עת הוא דש בחומרים שהכילו את שברי החיים שלו לפני שנתיים.

כשהוא פורט על גיטרה ומלווה בפלייבק קצבי שמספק לו לפטופ המונח על שרפרף לצידו, ברזילי לוקח אותנו למסע (סלחו לי על השימוש בקלישאת המסע המטופשת - גם אני שונא אותה) בנשפו השסועה. למי שלא בקיא בסיפורו הכואב של סולן הקספרים אסביר שתסמונת גילאן ברה היא תגובה דלקתית בה תוקפת מערכת החיסון חלקים ממערכת העצבים. מדובר במחלת ניוון שרירים שפורצת לחייך בלי הרבה אזהרות ובדרגות חומרה שונות. את ברזילי, כפי שהוא מספר בתחילת הערב, היא שיתקה בתוך ארבעה ימים בלבד (כולל את שרירי פניו, תופעה נדירה גם ביחס למחלה עצמה). מי שהתנסה במחלה הזו, ולי יש דוד שכזה, ידע לספר לכם שאתם הופכים בשניות ליצורים חסרי ישע שלומדים מחדש לדבר, ללכת, לאכול, ואלוהים, אפילו לנשום כמו שצריך. את דרכו הכואבת מלב המחלה ועד להופעה בסלון ביתו מטבל החולה לשעבר באנקדוטות קטנות על חוסר האונים שתקף אותו, דמויות משונות שהכיר במהלך השיקום ועל המקומות האפלים האלה שהנפש מסוגלת לקחת אותך בתקופות משבר. בין שיר לשיר הוא מקריא שברי זיכרונות ממחברת או מספר על תהליכי היצירה שהובילו לכתיבתו. באשר לחומרים עצמם  - תשכחו מקספר. ברזילי בגפו הוא יוצר מרשים ומפותח וכל השוואה בין החומרים החדשים שלו, חלומיים ומטרידים כאחד, ללהקת האם  תהיה מיותרת. אני רוצה לומר: אורן ברזילי הוא וואחד כותב, גם בשפה האנגלית. מוזיקלית וקונספטואלית יש בהחלט סיבה לרכוש את האלבום המשותף שלו ושל תמיר מוסקט, איש בלקן ביט בוקס, לכשיצא בעתיד הקרוב. אחד השירים בו, Dark Blue, אף פותח מופע חדש של להקת המחול בת שבע. 

בצד הפחות מוצלח, רגעי הדקלום של ברזילי פחות זורמים, על אף משקלם התוכני, ודווקא הסיפורים הקטנים שהוא מספר על רגעי חיים חולפים (חכו שתשמעו את הסיפור על טסט הרישיון אפוף האלכוהול) הם אלה שהופכים את הערב לאינטימי באמת. ברזילי מעלה את המופע מסלון ביתו והוא יכול לעשות זאת גם בסלון ביתכם אם תרצו, אחרי שהוא מסביר לי כי התעייף ממבנה ההופעה הסטנדרטית שכולנו מכירים. כשהוא מגדיר מחדש את חוקי הפרפורמנס, ברזילי לוקח את עצמו שלב אחד למעלה בהערכה שהוא מקבל כאן ומול 20 אנשים בלבד מאתגר את מושג האינטימיות כפי שהכרנו אותו עד כה.

 זה לא קליפ, אבל זאת טעימה מתוך האלבום:

תגובות

 • הוציא?

  למיטב ידעתי האלבום טרם יצא.

  יבגני, 23-06-2010 13:14

 • הגהה!!!!

  מתוודה? נשפו השסועה?

  רן, 23-06-2010 13:49

 • כתוב - "לכשיצא בעתיד הקרוב"

  סייד פרוג'קט, 23-06-2010 14:10