מגזין

תנו לו בפולק

בסוף השבוע יתקיים פסטיבל פולקלה השישי. אמתי מלר אסף כמה זכרונות, כמה ציפיות וכמה אמנים ששווה לכם לבדוק

מאת אמתי מלר. 17-06-2010

תגיות: פולקלה, דני הדר, The Raw Men Empire, חיה מילר, מיכל לוטן

תנו לו בפולקצילום: מאי קסטלנובו

שמחה וצהלה. פולקלה, פסטיבל הפולק הישראלי, חוזר בפעם השישית (מה שהופך אותו כנראה לפסטיבל האינדי הוותיק בארץ). אז מה בתכנית? מרתון הופעות קצרות של עשרים ממיטב בנינו ובנותינו כמו עוזי פיינרמן, נועה בביוף, סגול 59, דודי לוי ועוד ועוד. נשמע מעולה? בהחלט. מעבר לשמות היותר מוכרים, מציג הפסטיבל שורה ארוכה של יוצרים חדשים ועצמאיים, במטרה לחשוף אותם לקהל הרחב. אני למשל, שמעתי את יהוא ירון בפעם הראשונה בפולקלה, ומאז שמורה לו פינה חמה בליבי.

אז מאיפה תבוא הבשורה הפעם? אין לדעת, אבל הנה כמה אומנים שאני מחכה במיוחד לראות ולשמוע.

דני הדר

  

דני הדר נמצא בשטח כבר הרבה מאוד זמן. הוא הוציא כבר ארבעה דיסקים, ועוד כמה E.P's (וגם השתתף בפולקלה בגלגוליו הקודמים). הוא סוג של זאב טנא, מתובל במעט מאיר אריאל, רק קצת יותר מבודח וממולח. וכמו טנא זוכה הדר במעט מדי הכרה, בהתחשב ביצירות שלו. לטעמי באמת מדובר באחד הזמרים והיוצרים הפחות מוערכים שמסתובבים פה, וזאת בעיקר בזכות הטקסטים שהוא כותב. למרות שרוב השירים שלו עוסקים בנושאים מעט דיכאוניים, הוא עושה את זה עם הרבה חן, הומור ושנינות. השאלה היחידה מבחינתי היא עד כמה זה עובד בהופעה חיה. נחיה ונראה.

The Raw Men Empire

מתלבשים בול על פסטיבל שכותרתו "פולק". הרביעייה הזו כוללת את צביקה פרוש - שירה וגיטרה, נדב לזר - בס וקסילופון, יונתן מילר - שירה וגיטרה ואיתי קויפמן - תופים. הלהקה הוקמה די במקרה, בסלון של אחד החברים בה, ובהתאם לכך ההפקה היא ביתית לחלוטין (מה שנקרא - לואו-פיי). הם עושים מוזיקה אקוסטית רגועה עם אווירה מעט קודרת, אך נעימה. לא מזמן הם יצאו בהופעה משותפת עם נועה בביוף, שמופיעה ממש לפניהם בליין-אפ של הפסטיבל. האם אנחנו צפויים לראות שיתוף פעולה נוסף שלהם?

חיה מילר

בניגוד להרכב הקודם, חיה מילר הוא לא השם שתצפה לראות בפסטיבל פולק. התיאור הכי קצר ויעיל יהיה: שלישיית רוק (קוסטה קפלן - גיטרה ושירה, אודי בונן - בס, סתיו בן שחר - תופים) ומשהו שלטעמי מזכיר קצת את הבילויים. הרכב צעיר שרץ כבר כמעט שנתיים, ועובד על אלבום בכורה ממש בימים אלו. ראיתי אותם פעם מחממים את יהוא ירון, והיה ממש מוצלח. בהחלט מעניין יהיה לראות איך הם יתאימו את עצמם לערב הזה, שכאמור, לא ממש מתיישב עם הסגנון שלהם.

מיכל לוטן

מגיל צעיר מיכל לוטן מסומנת כפוטנציאל מוזיקאלי גדול. היא למדה בכמה וכמה מוסדות מוזיקליים ואצל מורים פרטיים, השתתפה במספר הרכבים (עלמה קלמה, שישה נגנים שמחים) והיתה שותפה בכל מיני פרויקטים מעניינים כמו תיאטרון-מוזיקלי-אלטרנטיבי באוסטרליה. בקיצור, בחורה פורייה. אומרים עליה שהמוזיקה שהיא עושה היא מעין שילוב של פולק, סול ואפילו קצת ג'אז, ושהקול שלה (שהוא באמת מקסים) מזכיר זמרות מיתולוגיות כמו נינה סימון. אני לא יודע בקשר לזה, אבל מה שבטוח- רות דולורס וייס - מאחורייך.

לסיום, עוד הרכב מצוין ומהנה, שיהיה מעניין לראות את האינטרפרטציה שלו לפולק, בלקן במחסן.

 לעוד פרטים וליין אפ מלא

תגובות

  • דני הכי טוב בהופעה

    מיטל, 17-06-2010 19:18

  • חיה

    http://www.youtube.com/watch?v=HG1MX4UUdNo

    ג'ימי, 18-06-2010 13:47