מגזין

עבודה עברית

במסגרת פסטיבל סרטי הסטודנטים התקיים פרוייקט מיוחד בשם "לחם - עבודה". חן עטר צפה ומצא נקודות השקה בינו לבין שומר לילה, פועלים תאילנדים ומלצרית

מאת חן עטר. 13-06-2010

תגיות: סטודנטים, פסטיבל סרטי הסטודנטים

עבודה עברית

אולם סינמטק תל אביב היה מלא מפה לפה באנשים שהתקבצו לצפייה משותפת בפרויקט "לחם עבודה". הפרויקט הוקרן במסגרת הפסטיבל הבינלאומי ה - 13 לסרטי סטודנטים ומציג סדרה של כעשרים סרטים דוקומנטריים קצרים העוקבים אחרי דמויות שונות במקומות עבודתם ואת המציאות היומיומית שלהם. בדיוק באותו זמן בו שודר פרק נוסף של כוכב נולד 8, מכונת הרייטינג הקפיטליסטית המשומנת היטב בכסף, זוויות מצלמה מגוחכות וסיפורים מרגשים ומלוקקים.

שלא כהרגלי נכנסתי באיחור באמצע הסרט "שומר לילה", הסרטים הקצרים הוקרנו ברצף ואף אחד לא חיכה לי, בדומה למציאות אשר לא ממתינה והיא אסופה של סיפורים קצרים, אפיזודות חולפות של מבטים וזיכרונות. לאחר מספר דקות של התמקמות בכיסא ובסרט הבנתי שמדובר בדבר הכי מעניין שיצא לי לראות בתקופה האחרונה. הדמות הראשית בסרט הוא שומר לילה בחניון של סופרמרקט בקרבת כביש מהיר שכוח אל. למרות שלא ראיתי את הסרט מתחילתו, הרגשתי מיד תחושת הזדהות ואהדה כלפי אדם חם ואמיתי. המצלמה תיעדה את שגרת עבודתו בשעת לילה מאוחרת, ללא מניירות מיותרות.

בהמשך בשיטת סרט נע, עלה על המסך "רוח דרומית". סרט העוקב אחר קבוצת פועלים תאילנדים בקיבוץ עין יהב. תחילה חשתי חוסר נוחות, הסרט ניפץ כל דעה קדומה שהייתה לי על אותם פועלים והציג את שגרת יומם מזווית אחרת, אנושית ומפוקחת. כולנו ברמות שונות שבויים של דעות קדומות ותפיסה חברתית מסוגרת כלפי זרים. אני מודה שגם אני נפלתי לאותן דעות, אך הופתעתי לגלות קבוצת חברים שהייתי יכול לשבת איתם על כוס בירה ולדבר. הכול פתוח וגלוי. הסרט מלווה בקטעי מוזיקה תאילנדית שסיפקה תחושת קירבה. כמעט ורציתי לשיר בתאילנדית או לעבוד איתם יחד בחממת הפלפל, הרגשתי אחד מהם.

ושוב עוברים לסרט הבא כקרוסלה מהירה. הפעם "מלצרית לבינתיים" אשר מגולל את סיפורה של סטודנטית לקולנוע ושחקנית מתחילה מתל אביב. אהבות נכזבות, אודישנים חושפניים וניקוי צלחות במסעדה הם שגרת יומה. קשיי היומיום שלה שונים לחלוטין מאלו של שומר הלילה או של החברים מתאילנד. דמותה חסרת העומק לכאורה הובילה אותי למסקנה שאנחנו לא רחוקים בשגרת יומנו והקשיים שלנו דומים. פתאום ראיתי את עצמי על המסך במקומה, הרגשתי קרוב אליה. חומות הריחוק שיוצר המסך נפלו ובאותו רגע שבו חזרתי לעצמי הבנתי שלכל הדמויות בסיפורים יש משהו משותף. אני, שומר הלילה, החברים מתאילנד הנהנים לשתות בירה אחרי יום עבודה קשה והמלצרית לבינתיים השואפת להגשים את חלומה, כולנו דומים. אנחנו בני אדם החווים שגרה שונה אך הקשיים שלנו ותפיסת עולמנו דומה.

אי אפשר לעצור את הרצף, ועוברים מיד לסרט "סטודיו ורוז'". סיפור מרתק על אדם מבוגר  שהקדיש את כל חייו לאומנות הצילום, כעת עליו לחדול מאהבתו הגדולה ולסגור את החנות הקטנה לממכר תמונות בירושלים. באותו רגע ריאליסטי ומרגש מאוד נפלו פניו, אבד הניצוץ בעיניו. הסיפור ריגש אותי באופן מיוחד, בשבילו, עבודתו כצלם היא אהובתו. המעברים המהירים בין סיפורים ודמויות חיזקו את הרגשת הזמניות של החיים וערערו את האיזון הטבעי. הרגשתי כמי שיושב באולם קולנוע אפל ומסתורי המקרין סרטי פורנו ברצף וכל האנשים מסביבי מעוניינים להתענג על פנטזיה רייטינגית כשבפועל הוטחה בפניהם המציאות. התמלאתי תחושת סיפוק בסיום הצפייה בפרויקט, הבנתי דברים על עצמי ועל מנת המציאות המרוכזת שהוזרקה לבשרי.

אנחנו והדמויות המוצגות בסרטים הקצרים לא מקבלים חשיפה תקשורתית. כוכב נולד 8 ואחיותיה השורדות ששודרו במקביל, משקיטות את קולו של האדם הפשוט, מייצרות כוכבים לרגע. לדעתי, הכוכבים האמיתיים נמצאים בינינו. שומר הלילה, החברים התאילנדים, אדון ורוז' והמלצרית לבינתיים. אנו קהל שמעוניין באסקפיזם ובבידור, כי מי רוצה לראות קשיים, שגרת עבודה או סיפורים של אחרים אחרי יום מעייף. הפרויקט מציג תמונת מצב מציאותית, אמיתית ומרגשת על העבודה בישראל ועל אנשים פשוטים, הכוכבים המניעים את ישראל.

בפרויקט יש עוד מספר סרטים רב שלא עסקתי בהם, ניתן יהיה לצפות בהם בהמשך בערוץ 8 בהוט.

עוד מהפסטיבל הבין-לאומי לסרטי סטודנטים:

הדר זילברשטיין על הפרוייקט "קפה - בין דמיון למציאות"

חן עטר על ביקורו של רוג'ר קורמן בפסטיבל הסטודנטים

תגובות

 • יופי של ביקורת! עושה לי חשק לראות בעצמי

  טולטולון, 13-06-2010 18:05

 • סחטן

  אסף, 14-06-2010 09:01

 • כתבה על סרטים קצרים.

  יופי של כתבה על סרטים קצרים של הסטודנטים חן! כל הכבוד!

  סוניה, 15-06-2010 11:23