מגזין

החיים זה לא פיק.ניק

ביום שישי הודיעו חברי הקלקסונז והגורליז סאונד סיסטם שהם אינם מתכוונים להופיע בארץ משיקולים פוליטים. היום הצטרפו להודעה זו גם חברי להקת הפיקסיז וכך בוטל חלק נכבד מפסטיבל ההופעות הגדול של הקיץ. גיל מטוס בטור דעה על הקשר האמיתי בין אמנות ומותגים

מאת גיל מטוס. 06-06-2010

תגיות: Pixies

החיים זה לא פיק.ניקPhoto By: fbonzon

בסרט "לוגורמה", לצד מאות לוגויים של חברות מסחריות, הוצג ציור "החומה" של פינק פלויד על אחד הקירות במסעדה. זו הייתה קריצה קטנה ויפה לקשר הברור והבלתי נמנע בין אמנות ומותגים. גל הביטולים של הופעות מחו"ל מחדד את הקשר הזה ומזכיר לנו שבמקרים רבים אמנים הם מותגים. כמותגים, הם צריכים לקבל את הבחירה הנכונה ביותר, זו שתעצבן כמה שפחות ותתחנף לכמה שיותר, זו שתראה טוב יותר על המסך במלחמת הדימויים. אם אותם אמנים היו מונעים על ידי האג'נדה הפוליטית שמנמקת את הביטולים, הם היו שוללים את האפשרות להגיע לארץ מלכתחילה. ואכן, יש לא מעט אמנים שעבורם הופעה בארצנו לא באה בחשבון, רק שהם לא מגיעים לכותרות.

המשט לא אמור לשנות דבר וחצי דבר, הוא סימפטום נוסף של מדינה כובשת ומדכאת, וכל אמן עם מודעות פוליטית בסיסית למצב במזרח התיכון אמור לדעת זאת לפני שהוא משלב את ישראל בסיבוב ההופעות שלו. אך כשמדובר במותגים אי אפשר לצפות לאידיאולוגיה רציפה, הצהרתם של הפיקסיז ושאר המבטלים לא להגיע לארץ ריקה מתוכן ומשולה לעשיית  LIKE בפייסבוק, כאילו גם הם הצטרפו לקבוצה הפופולארית: "גם אנחנו אמנים עם אג'נדה פוליטית שמבטלים הופעות בישראל".

מנגד אפשר לטעון כי כמות גדולה של ביטולים תביא לחרם תרבותי שיכול להיות נשק לגיטימי ויעיל לייצר לחץ על ההנהגה מלמטה. האומנם? זו תמימות ועיוורון להאמין בטיעון הזוי שכזה. כפי שמדיניות ההסגר של ישראל שמטרתה להחליש את החמאס, רק מחזקת ומעצימה אותו, כך גם חרם תרבותי מצד אמנים מחו"ל עושה את ההיפך - נותן גלולת מרץ ללאומנות ששורצת פה. האם בעקבות ביטולם של הפיקסיז מאות צעירים עם חולצות של פרנק בלק וצ'ה גאוורה יצאו להפגין ברחובות? ברור שלא! אבל מה שאנחנו כבר רואים זה המון תגובות של טוקבקיסטים בנוסח "מי אתם פיקסיז?!? לא צריכים אתכם כאן! יש מספיק יצירה ישראלית טובה!". תוסיפו לזה את ההיפ-הופ הציוני והפשיסטי שצומח פה, חמוש בשרשראות של מגן דוד ובטקסטים מפחידים, והנה לכם דוגמא להתבצרות תרבותית.

מה כן אפשר לעשות? ניקח את הפיקסיז כדוגמא ונראה שהם יכלו לעשות הרבה דברים יפים ומקוריים. הם יכלו להצהיר שיופיעו בארץ רק אם יתאפשר להם לתת הופעה אחת חינם-אין-כסף ברצועת עזה. הם יכלו להופיע כמתוכנן ולהקדיש כמה רגעים מהמופע שלהם לתהייה על המצב, כפי שרוג'ר ווטרס עשה עם השיר Leaving Beirut בהופעה בנווה שלום. הם גם יכלו לתרום את כל הרווחים מהמופע בישראל לארגונים הומניטאריים. אפשר להמשיך ולחשוב על עוד דרכים יצירתיות דרכן אמן יכול לתעל את השפעתו וכוחו לטובת הרעיונות שבהם הוא מאמין. כמובן שאף אחת מהן אינה חסינה מפני ציפורני הציניות, אך ביטול כאקט של מחאה הוא המהלך הקל והציני ביותר שאמן יכול לבחור בו.

עלינו להפריד בין אותם אמנים שעושים שימוש ציני בכוח שברשותם, וכמו כלים רבים במשחק, גוזרים קופון קל על חשבון המצב, ולעודד את אלו שמוכנים לעמוד מאחורי האמנות והאמת הפנימית שלהם. גם אם לא תמיד נעים לנו לשמוע אותה.

תגובות

 • מילים כדורבנות...

  Alter-nate, 06-06-2010 16:56

 • תכלס...

  אני הולך להאזין לאייל גולן כאות מחאה, לפחות הוא לא עושה עלינו חרם.

  אמיר, 06-06-2010 17:15

 • אתה ללא ספק כלי התחבורה האווירי החביב עלי

  מדויק מאוד, נכון מאוד.

  אפרו, 06-06-2010 17:41

 • like

  גיאקו, 06-06-2010 17:56

 • בהחלט יא מטוס

  באבא, 06-06-2010 19:12

 • החיים בזבל

  ל"ת

  דקסטר בוכניק, 06-06-2010 22:05

 • למה ככה? אני אוהב גם פרחים וגלידת תות.

  סאבלימינל, 07-06-2010 00:16

 • יפה יפה

  אהבתי את ההשוואה בין החרם המוסיקלי עלינו לבין המצור על עזה, והתוצאות ההפוכות מהמצופה שהם מייצרים. נקודה חשובה ומוצלחת. הידד למטוס!

  רוני, 07-06-2010 00:59

 • הפיקסיז עושים הון על חשבונינו כמו פוליטקאים

  אנחנו נותנים להם את הכוח להתעשר ולהפליץ את הדעות שלהם כאילו הן חשובות. מוזיקה זה דבר חי, דבר של כאן ועכשיו, והפיקסיז הם סוסים מתים כבר זמן רב והמיחזור שלהם לא ידידותי לסביבה בכלל ללכת לראות אותם זה כמו ללכת למוזיאון הדיעות שלהם לא רלוונטיות ואמורות להעלות על שפתינו גיכוך ולא יותר

  גלעד, 07-06-2010 07:14

 • "סימפטום של מדינה כובשת ומדכאת"? הפנאטיות שלך מדהימה

  שוב אותן דיעות.. ושוב.. ושוב... ותמיד ישראל אשמה. אז מי שופט מבלי באמת לחשוב עכשיו? מעייף!

  מישהי, 07-06-2010 09:37

 • מטוס

  יפה כתבת, וחידדת כמה דברים באמת נכונים ויפים.. בעיה אחת קטנטנה בעיני- אני לא חושב שהסיבה לביטול היא מחאה אלא לחצים, איומים שהם קיבלו (לפחות כך אומרות השמועות).. ובעיקר חשש לאבד מעריצים ברחבי אירופה וביטולים של הופעות שכבר נסגרו .מראש. החשש שלהם הוא כלכלי!אחרי הכל... הם הצהירו שהם עושים את זה בשביל הכסף..ומה זה 15 אלף כרטיסים ישראלים לעומת הרבה יותר כרטיסים.. ועוד ביורו כל צעד שהם יבחרו בו- יישיךאותם תחת דעה פוליטית כזו או אחרת.. גם אם הם ממש לא באמת משתייכים אליה- יבואו- תומכים בישראל, לא יבואו- תומכים בצד השני/הם נגד ישראל. לכן- מה שקבע היה השיקול הכלכלי.. בדיוק כמו כל סיבוב ההופעות שלהם. הדבר המצער עבורינו-שבמקרה כמו של הפיקסיז.. גם הופעה שמתקיימת בשביל הכסף בלבד- מספקת לכדי הנאה של ממש

  אודיני, 07-06-2010 20:57