מגזין

שוטי שוטי ספינתי

אחרי שעות של התלבטויות פתאום גילה אסף פרידמן שהוא בעצם שמח שישראל עצרה את המשט והאירוע הסתיים כפי שהסתיים

מאת אסף פרידמן. 01-06-2010

תגיות: פוליטיקה

שוטי שוטי ספינתי

שמאלני, יפה נפש, ליברל, אולי אפילו פציפיסט, כל התארים הללו בהחלט מגדירים חלקים נכבדים ממני. ואני? אני בסך הכול די מרוצה מכך שמדינת ישראל פעלה כפי שפעלה והחליטה לעצור את המשט הטורקי בדרכו לעזה הנצורה. גם במחיר של עשרה אזרחים הרוגים, ואולי דווקא בגללו.

אפשר לתקוף את הסיפור הזה מאלף זוויות. אפשר לדון בו במונחים מדיניים, צבאיים ולוגיסטיים. אפשר לחשוב שזה היה מהלך נבון וגם שלא, אפשר לדבר על הסיקור התקשורתי ועל הפטיש שלנו לכתבים צבאיים, הדמיות מחשב וצילומי אינפרה אדום, ואפשר פשוט לראות בו מנת מציאות הטופחת על פנינו, פיסת דין וחשבון קטנה, אחת מיני רבות שאנחנו כל כך אוהבים להדחיק.

לו הייתי ימני או אפילו איש מרכז הייתי נורא מתרעם ומתעצבן מאירועי המשט. בחשיבה קרה תוצאות הפעולה מזיקות לי, נוגדות כל אינטרס. ישראל יכלה הייתה, לו רצתה, להתעלם לחלוטין מהמשט. היא הייתה יכולה לכנס מסיבת עיתונאים ולהודיע כבל עם ועולם שזהו משט קיקיוני של ארגון קיקיוני ולאפשר לו להיכנס לרצועת עזה. בכך פחות או יותר היה נגמר הסיפור. את מי לעזאזל מעניינות חמש ספינות שנכנסות לעזה בשקט ובשלווה? את אף אחד שהרי אין כאן סיפור. וכך המצור נמשך, הכלבים נובחים והשיירה משייטת. היה ברור לכל שאין בספינות הללו נשק. אם היה היינו יכולים לעצור אותם בכל מחיר שנחפץ בו ללא צורך להתמודד עם כל ביקורת. אלא שעם הנהגה של בריונים שעניינה כבוד וכיבודים ישראל עשתה כל טעות אפשרית בכדי ליפול בפח ולשלם תשלום ממנו היא מנסה להתחמק בכל מחיר, תשלום של מציאות כואבת שמתפוצצת בפנים.

43  שנים ישראל נמצאת בשטחים. ההמצאות שלנו שם לקחה את הקונפליקט הערבי-ישראלי, ואת יחסי הפנים במדינת ישראל למקום אחר. מאותה נקודה והלאה אנחנו עם כובש. אפשר להתנגד לזה ואפשר לתמוך ולעודד את זה, הכול מותר זו דמוקרטיה. מה שאי אפשר לעשות זה להימנע מלתת על כך את הדין. דרך החיים של מרבית הישראלים - זולת המתנחלים שהנם המצודדים החזקים ביותר בכיבוש, משתדלת בכל כוחה להדחיק את הנעשה בשטחים ואת ההשלכות של כך. זהו תהליך טבעי של בריחה ממציאות מורכבת וכואבת המגובה במערכת פוליטית אימפוטנטית שלא מסוגלת למצוא פתרון שאיננו אלים ולכן מעדיפה למזער את המגע של הציבור עם המתרחש. לפעמים המציאות חזקה מכל  ואנחנו נחשפים לעובדות הכואבות. 43 שנים של כיבוש לא הולכות ברגל, יש להן תוצאות ויש להן מחיר שאי אפשר להימנע מלשלם אותו.

בידוד דיפלומטי, החרמת סחורות, פגיעה כלכלית, הפגנות ברחבי העולם והרתעות מהזיהוי הישראלי שלנו בחו"ל הם רק חלק קטן מהמחיר שנשלם על הפעולה האחרונה. זה יכול להגיע בקלות גם  להסלמה אלימה שתוביל לעוד שפיכות דמים, לעוד חיילים חטפים, לעוד אלימות ולארסנל בלתי נדלה של תירוצים מספקים להזנת הסכסוך האלים. אם לא עכשיו אז בטוח בפעמים הבאות. אם דאגנו להבטיח עניין אחד בכל שהתרחש כאן זה שמשטים נוספים הם רק עניין של זמן.

אז למה אני כל כך שמח? אני שמח כי בכל פעם שאנחנו נאלצים לשלם את המחיר של מעשינו אנחנו מתקרבים אל הפתרון. ההיסטוריה מוכיחה שישראל מוכנה לוויתורים ולפשרות רק כאשר היא עם הגב לקיר או לאחר סטירת לחי מצלצלת. מעל שלושים שנה החזקנו בשטחים ולא חשבנו לרגע להחזיר אותם. אילולא האינתיפאדה והפיגועים שבאו בעקבותיה, רעיונות דוגמת שתי מדינות לשני עמים היו בגדר בגידה בקרב כלל הציבור.

אז עכשיו אנחנו עומדים לשלם עוד תשלום. צריך להיות ברור לכל שלמעשים שאנחנו עושים ושנעשים בשמנו יש מחיר ללא קשר לתמיכה או הסתייגות מהמעשים. ייתכן שיהיה זה תשלום קטן יחסית אבל בכל זאת זה עוד שלב בדרך. יש לקוות שנסגור את החשבון הזה לפני שיגמר לנו כל הקרדיט אחרת עוד יעקלו לנו את הבית.

תגובות

 • סחתיין. אמיץ וחשוב

  יניב, 01-06-2010 22:15

 • פעם הבאה, במקום לטרחן 600 מילה, פשוט שים תמונה:

  ובתמונה: פעיל שלום ממשט המחאה הטורקי http://www.ynet.co.il/PicServer2/24012010/2584560 /1_s.jpg

  איזה פיהוק, 01-06-2010 22:15

 • מעולה!!! קול של שפיות בים של משוגעים

  אחרי פעולה כזאת פסיכית שנטולה כל הגיון ועלובה כל כך מבחינה טקטית, נקווה באמת שיצא מזה משהו חיובי, ואולי, זה יעזור לנו להבין שאין ברירה...ושאנחנו באמת נהיינו הרעים בכל הסיפור הזה...

  אביבי, 01-06-2010 22:37

 • אני תמיד בהלם מהפטריוטיות העיוורת של העם

  כמו מישהו ששוחה בחרא ולא מוכן להודות שהעסק מסריח. זה רק מעודד אותי לחשוב שהם יקבלו שכל רק כשישראל תהיה מוכה וחבולה. חבל.

  בוב ללא ספוג, 01-06-2010 22:58

 • מחדל נורא ואיום

  קריאה לעצור, פגז למים, פגז לחרטום ונגמר הסיפור. חבל שהחוק הזה נועד רק לאוניות לגיטימיות ולא לספינת הפיראטים ישראל.

  עוז, 01-06-2010 23:09

 • ניסחת זו בצורה מדוייקת

  הניסוח מדויק, אין ההנהגה מסוגלת ליצר פתרונות שאינם אלימים. האבסורד הוא שפעם אחר פעם הם נכשלים ובכל זאת אין הם משנים את דרכיהם. החמור הוא שהעם מיד נסחף בשצף פטריוטיות אשר מוביל לצדקנות עיוורת במקום ביקוריות והפנמת תובנות. כל הכבוד לכולנו, אנחנו נמשיך לכתוב תגובות עקרות בעוד הקברניטים של ספינת מדינת ישראל מושכים אותה למצולות...

  אתגר, 02-06-2010 00:56

 • שווה פירסום גם מחוץ לגבולות השמאל המאה וששי

  ענת, 02-06-2010 08:45

 • זה לא מעיד על חכמה גדולה מצידנו

  למה חייבים לקפח חיים כדי שנלמד ונבין שהכיבוש משחית אותנו? עלית על נקודה מעולה והיא עניין "הגב לקיר". חבל מאד שההנהגה הישראלית לא משכילה ליזום מהלך שיקדם את קץ הסכסוך בלי להגיע לעמדת נחיתות. האם באמת הלחץ העולמי בעקבות מחדל מרמרה יקרב אלינו את השלום? אני די פסימי...

  גמזו, 02-06-2010 08:56

 • מה שהכי עצוב בסיפור שלנו עם הפלסטינים

  זה שכולם יודעים איך הוא יגמר, חלק פשוט מפחדים להודות בזה. מעזה יצאנו, המצור יוסר, גם מרוב הגדה נצא, מדינה פלסטינית תקום (ונמשיך להיות מסוכסכים איתה עוד איזה 100 שנה לפחות), ירושלים תחולק, הפליטים יפוצו, רוב המתנחלים יפונו בכוח ויפוצו גם הם. השאלה היחידה והכואבת היא כמה עוד אנשים ימותו בדרך.

  יניב, 02-06-2010 11:55

 • לפחות נשארה לנו

  הלקאה עצמית במסווה של נאורות שמשקיטה קצת את המצפון ומשדרת מוסריות. בואו לא ניתן לעובדות לבלבל אותנו ונמשיך לבנות את הסיפור כפי שנראה לנו. הרי אנחנו צודקים, וזה הרבה יותר נוח ככה.

  חלילי, 02-06-2010 15:16

 • אנאלפבית עם ניסוחים של עולה חדש מקונגו

  "ההימצאות שלנו", "ההירתעות מזיהוי". שלא לדבר על זה שחלק מהמגיבים פה עוד לא עברו בכלל את הגיל, בו הם חייבים לסיים משפט עם שלושה סימני קריאה.

  קשקשן, 02-06-2010 15:51

 • אסף היקר

  יש המון המון ביקורת צודקת שאפשר להגיד על הפעולה שלנו. אבל לומר תנו להם להיכנס כי "ברור" שאין שם כלום זו ממש לא אחת מהן! ההסגר נועד למנוע ניסיון הברחת נשק שמתבצע כמעט כל יום, המשלחת סירבה להכניס סיוע הומנטרי דרך היבשה כפי שמדינת ישראל מאפשרת והמשיכה בסירובה לבדיקה של כוחות ישראל בים. במשט הזה לא היה שום נשק (רק כמה כאלה שניסו להיות שאהידים) במשט הבא עלול להיות... פציפיסט זה סבבה, בת יענה שטומנת ראשה בחול זה כבר לא משהו.

  ברודצקי, 03-06-2010 02:27

 • למה אתה כ"כ ממהר...

  לקבל את האשמה עליך? לשלם עוד תשלום? זו אולי רטוריקה מעצבנת,אבל נכונה - הרעיון של החזרת שטחים תמורת שקט (בטח לא תמורת שלום) נוסה ונכשל כישלון חרוץ. אין ספק שדרוש פיתרון דיפלומטי ויצירתי על מנת לשים קץ לסכסוך, או לפחות לתת מענה על חלק מהבעיות. עם רוב דבריך על המשט אני נוטה להסכים, גם לגבי האימפוטנטיות המתמשכת של ממשלות ישראל. זה מצער, וניכר שהציניות שלך נובעת ממקור של אכזבה ולא חלילה שמחה לאיד. מה שכן, אני לא חושב שהלקאה עצמית היא הדבר הנכון. זה פשוט עוד סינדרום של מה שאתה מכנה "הכיבוש".

  אליצור, 03-06-2010 09:14

 • אני ממליץ לכולכם לקרוא את המאמר הזה:

  http://www.gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=1168

  המשט הלא יוצלח, 03-06-2010 09:33

 • vfeaODddpNnkIOOifU

  xVVSps <a href="http://jrzkrevwfylt.com/">jrzkrevwfylt</a>, [url=http://uxvcvdylcdgy.com/]uxvcvdylcdgy[/url], [link=http://kwzvqrctgpbi.com/]kwzvqrctgpbi[/link], http://itifposhhjnu.com/

  qdflos, 25-02-2011 11:13