מגזין

51 אחוז מהעתיד כבר כאן

לקראת הופעת ההשקה של אלבומם החדש של 51% "זהו", גיא כהן ניסה לברר מה מצפה לקהל בהופעה האינטראקטיבית הראשונה בישראל

מאת גיא כהן. 01-06-2010

תגיות: 51%

51 אחוז מהעתיד כבר כאן

 

51% הרכב היפ הופ אלטרנטיבי הוציא לאחרונה אלבום שני בשם "זהו". ההרכב לא דומה לשום דבר אחר בנוף המוזיקלי הישראלי בכלל ובהיפ הופ המקומי בפרט. פרט לסגנון הכתיבה האישי המאפיין את שירי האלבום וההפקה האלקטרונית הייחודית להם, הם גם משווקים את עצמם בצורה שונה. את האלבום הראשון "עוברים לגור לכם באוזן" הם חילקו חינם לכל מי שהגיע להופעה ואת האלבום השני הכולל חוברת עם תצלומים ומילים לכל השירים הם מחלקים להורדה בחינם. חוץ מזה פוזרו מספר פוסטרים אינטראקטיבים הכוללים דיסקים הניתנים חינם עבור  אנשים שלא מורידים באינטרנט.

נראה כי ההרכב דואג להתאים את עצמו לרוח התקופה, בה מקומה של חברת התקליטים הולך ונדחק החוצה. פרט לשיווק ייחודי הוא גם מפיק, כותב ומקליט, מעצב ומפיץ לבדו את החומרים שלו. כנסו לאתר ולבלוג שלהם ותראו עיצוב ייחודי, ציורים, קטעי וידאו, יומן ואף בוטלג שלם הניתן להורדה בחינם: האלבום הראשון, השני ואת אוסף השירים שלא יצאו בצורה רשמית "שירים מהבוידם".

 

ביום רביעי הקרוב בסאבליים  יש הופעת השקעה לאלבום החדש וכמו כל דבר שחמישים ואחד עושים גם זה יהיה בצורה קצת שונה. מדובר בהופעה אינטראקטיבית שבה הקהל לוקח חלק פעיל, אתם שואלים למה? אבי אשכנזי, חבר בהרכב מסביר: "זה נולד מצורך שלנו לקבל פידבקים, בעצם אנחנו מצאנו את עצמנו שואלים אחד את השני: מה השיר הכי טוב שהלך בהופעה, איך היה, עוד הרבה שאלות של להבין איך אפשר לעשות את ההופעה יותר טובה. הגענו למסקנה שכמה שיש לנו יותר תקשורת עם הקהל במהלך ההופעה, כך ההופעה יותר טובה, ובסופו של דבר ככה הקהל יותר נהנה."

התפיסה הזאת רווחת גם בהופעות אחרות של חמישים ואחד, ישנן הופעות שבהם הם נותנים לקהל לבחור את השירים שינוגנו במהלך ההופעה לפני ההופעה בפורומים, פייסבוק וכו'. הפעם התפיסה הזאת מגיעה לידי פיצוץ והקהל הולך לקחת חלק ולהשפיע בזמן ההופעה על קטעי וידאו ועוד. אבי מסביר איך זה הולך לעבוד: "אני אתן את הדוגמא הכי פשוטה, יש את המצלמה הזו שאתה מגיע לבית ואז האור מאיר עליך. אז משהו כזה רק הרבה יותר מתוחכם שעובד על אינפרא אדום ואז אני לא צריך בעצם אור בשביל לזהות את האנשים. זה אור מסוג אחר שלא נראה לעין האנושית ואני יכול גם בחושך מוחלט לזהות את התנועה של האנשים ולתת לזה להשפיע על הוידאו.

 חוץ מזה גם הולך להיות שיר שהמוזיקה של השיר נעשית על-ידי הקהל. אנחנו מצלמים את הקהל בוידיאו לפני שההופעה מתחילה ואז במהלך ההופעה אנחנו הולכים לייב להפעיל קטעים ממה שצילמנו וממש לעשות מזה ביט כאילו עם סאמפלר. נניח לדגום מישהו אומר מילה מסוימת ולדגום מישהו עושה צליל מסוים ולהפוך את זה ממש לשיר שגם הקהל יוכל להשתתף בו ולהיות איתנו."

 

יש עוד דברים שהקהל משתתף בהם?

 אבי: "בטח, יש עוד דברים. כל בנאדם שיזמין משקה מקבל יחד עם זה שיר לפלאפון. לקהל הולך להיות גם מצלמות, הוא הולך לצלם יחד איתנו את ההופעה ואז להחזיר לנו את המצלמות. ויש עוד המון המון המון הפעלות. המטרה של ההופעה הזאת זה להפעיל את הקהל ולגרום לקהל להרגיש כמעט כל שלב של ההופעה - חלק אינטגרלי."

חוץ מהפעלות קהל מה עוד יהיה בהופעה?

 

"אנחנו הולכים לבצע שלוש-עשרה מתוך הארבע-עשרה השירים שיש באלבום. השיר היחיד שאנחנו לא מבצעים זה "מה הלאה?". חוץ מזה אנחנו הולכים לארח זמרת ומספר ראפרים ואת צ'ה (חבר לשעבר בהרכב ג.כ)."  

מי הזמרת?

"לזמרת קוראים עדי בריימן. מבחינתנו זה בעיקר שיש לנו את ה-DJ - DJ PIPE - שהכנו גם במיוחד בשבילו סקראצ'ים ודברים שהוא יכול לעשות, לעבוד עם סאמפלר. יש לנו VJ, עמית זכאי, שהוא זה שיתקלט את כל הסרטונים והדברים שאני עשיתי. ממש נוצר צוות, אתה יודע, הצוות התפעולי שבדרך כלל לא מגיע איתך להופעה, במיוחד כשאתה להקה קטנה. זה לא שאנחנו ריטה או משהו שיש לנו צוות הפקה קבוע. זה כאילו עיקר ההשקעה כאן."

51% יופיעו ביום רביעי ה-02/06 בשעה 21:00 בסאבליים. תל אביב

תגובות

  • אנשים! רוצו לראות

    חסה, 02-06-2010 14:44