מגזין

הסיפור שמאחורי השיר - J.views

קרן רובין מציגה: סיפור אחד, אמן אחד, שיר אחד. והפעם יונתן דגן מ-J.viewz על ההבדלים בין ניו-יורק, לוס אנג'לס ותל אביב בשיר "This City Means No love"

מאת קרן רובין. 27-05-2010

תגיות: J Viewz

הסיפור שמאחורי השיר - J.viewsתמונות: יחצ

מתי כתבת את השיר? "לפני ארבע שנים בערך. נסעתי לארה"ב לפני שידעתי שאעבור לשם. לפני שנסעתי היה לי פה אולפן והיה לי 'אובר דואז' ממוזיקה. נסעתי כדי לקחת הפסקה, לגלות מקצוע אחר שאולי יתאים לי. הייתי בניו-יורק ואז בלוס אנג'לס ודברים התחילו להיכתב דווקא מהמקום הזה, של הרצון לעזוב את התחום. המוזיקה נוצרה מתוך אהבה למוזיקה".

מה עשית שם? "הייתי שם עם שי רביב והייתה לנו להקה שנקראה ויולט ויז'ן, ועבדנו על האלבום השלישי שלנו. קנינו פונטיאק ב-600 דולר ונסעתי איתו לסאנסט בולוורד, שזה הכי אל-איי: שמש מושלמת, עצי דקל מסודרים בנאציות, בקו ישר מדהים, אנשים יפהפיים במשקפי שמש. הכל מעורר השתאות. ברדיו התנגן שיר בלוז מהפיפטיז ואני עם חלון פתוח וחם. כושי זקן מסאות' קרוליינה שר בכאב, איש קשה יום והיה פער עצום בין מה שאל-איי מוכרת לבין השיר שהיה ברדיו ובין מה שהעיר מספקת". איזה פער? "אנשים שם נורא מרוחקים, הכל מבחוץ נראה מושלם אבל את לא מתקשרת עם אף אחד. כולם שם מסתובבים רק במכוניות ממקום למקום, אין קשר ביניהם ברחובות. באותו רגע הכאב בשיר היה הדבר הכי אמיתי שהיה לי בתקופה ההיא. התחלתי לשיר איתו וחשבתי שהוא אומר 'דיס סיטי מין נו לוב', מין שגיאת גרמר של כושים עתיקים ונהייתי בעצמי סיסטר, נהייתי  damn right, והתחלתי להכות על הצד של האוטו, וכל האל-איי הזאת. זה היה מומנט חזק".

  

אז מה משמעות המשפט הזה? "השגיאה הזו הופכת אותו לשיר בלוזי מבחינת הכתיבה הרבה יותר מאשר להגיד את המשפט הזה נכון".

 

הגעת אחרי הנסיעה הזו הביתה והיתה לך מוזה לכתוב? "כן. הגעתי לדירה בלוס אנג'לס. התנחלתי אז אצל ארז מאינפקטד משרום, הקלטנו את האלבום של ויולט ויז'ן. התיישבתי וכתבתי".  

מה הקשר ל-April went by? "נורא ציפיתי שההחלטות שלי ייעשו באפריל, הרגשתי שיש ווייב קוסמי שמשהו אמור להסתדר ואחרי אפריל אני אדע".  

החלטות באיזה עניין? "רציתי לדעת אם אני עומד להישאר במוזיקה או לא. לפני שנסעתי התחילה לי מערכת יחסים".  

בארץ? "כן בצורה נורא מפתיעה. את יודעת איך זה, הצ'אקרה נפתחת וכל העולם מחייך. התחילה אהבה מעניינת ואיך שהיא התחילה נסעתי והייתי חודשיים בניו-יורק ולא ידעתי אם זה יהיה רציני. והבחורה ההיא שהייתה נורא אמיצה באה לאל-איי, קפצה למים, ואמרתי שזה לא משנה לי, איפה שהאישה - שם הבית, היא גרמה לי להרגיש בבית".

Tired of walking ,of moving, הסבר.  "זו הייתה תקופה של לארוז דברים. הבית שלי היה מזוודה נפתחת. זה היה שיר אהבה-שנאה לטיולים, לאל-איי, למצוא ולא למצוא את הבית או לאבד אותו. בנועה הסולנית שלנו יש משהו נורא מאמא, סיסטר, שיר שמאגד אנשים יחד דרך הכאב והגרוב. נסעתי לארץ, הבחורה נסעה אחרי חצי עולם אז אמרתי שאסע אחריה ונהיה פה חודש, אבל אז הציעו לי להפיק אלבום ובסוף נתקעתי פה שנתיים".  

אחרי שאמרת שאתה עובר לניו-יורק. "כן, אחרי שהחלטתי כבר לעבור לשם. בשנתיים האלה כל פעם היו לי עבודות. בסטודיו בארץ סיימתי לכתוב את המילים של השיר".  

הוא שכב שנתיים? "כן, הוא הוקלט בניו-יורק בסוף, עם הבית והתיקים המונחים על הרצפה. זו הייתה סגירת המעגל הכי גדולה שהייתה לי".  

את השבוע שבו סיימת את השיר אתה יכול להגדיר כמצב של מוזה? "לא זה מצב של החלטה".  

לא השראה? "הכרתי בעצמי בתור מישהו שיוצר עם דד ליין. הקלטתי לפני שבוע עם הזמרת של מובי ודד ליינים גורמים לי לשבת ולכתוב. אולי בגלל זה ההודים מטיפים למשמעת עם עצמך כי החופש מוציא אותך ממשמעת. יש לי מקום שאני יוצר, המוזה מושיבה אותי לכתוב כשצריך ואני מושיב אותה לפעמים ואומר לה, גברת, בואי". "היה איזה במאי שדיברתי איתו כשהתלבטתי אם להתחיל את האלבום הזה, אמרתי שאני מבולבל והוא אמר לי: 'תיצור מתוך בלבול, תפנק את המאזינים שלך בשיר מבולבל. אתה עצוב? תן שיר עצוב, תעבוד'. חזרתי הביתה והתחלתי לעבוד על האלבום. אני כל-כך אסיר תודה, הוא אמר לי לסתום את הפה ולעשות את השיר המבולבל שלי".

אז מוזה זו המצאה של עצלנים? "אני לא יודע, אני מאמין שמשהו שנוחת עליך בזמן מסוים. צריך לעבוד בכיף, יש להכיר בזה שיש לך כשרון ולא ממקום של אגו. התפקיד שלי זה לסתום ולעשות מוזיקה. זה הרגיש מאד נכון".

 

מה הכוונה ב-Non way? "יש פילוסוף בשם מארק אאוג' שתבע את המושג נון פלייס. הוא מדבר על מקומות שאין להם ערך היסטורי - 'בין מקומות' כמו שדה תעופה, סביבה מלאכותית שמכילה אוויר ממוחזר, וזו האווירה שהביאה אותי לזה. מטוס זה הנון פלייס, חבר חד פעמי, בתקופה ההיא יצרתי המון חברויות חד פעמיות בטיסות".

לא שמרת איתם על קשר? "הייתה בחורה אחת מהטיסות האלה ששמרתי איתה על קשר, לרוב לא".

מה הכוונה באורות הפלורסנט? יש משמעות מטאפורית? "זה האור הכי נפוץ בנון פלייס. יש אנשים עם דה פרסונליזציה, אנשים שלא יודעים מי הם בתקופות מסוימות ואחד הטריגרים של המחלה זה אור פלורנסט. אני יכול להבין, שאתה לא פה ולא שם ואין לך הזדהות. מבחינתי לבוא ליום הורים בשעה שש אחרי הצהריים זה הפלורסנט הזה".

מה המורות היו אומרות להורים שלך? "אני לא ממש יודע. התרכזתי בכמה מגעיל בית הספר אחרי הצהריים".

מה נשאר בך מאל-איי? "אני מתגעגע אליה, בא לי להיות שם".

אבל אתה מתאר שם ניכור מאד גדול. "עכשיו אני נורא בניו-יורק. זה שאני ונועה סגרנו את השיר בניו-יורק זו הייתה הפתיחה של האלבום, סגרתי פרק וכאן המזג אוויר של אל-איי הרבה פעמים קורץ לי. אבל אני לא נוסע לשם, לא הייתי שם מאז".

תסביר את הקטע בפזמון - מהי החדירה הזו לוורידים? "את יכולה להיות בקלות חלק מאל-איי, גם אם היא לא מכילה אהבה. אתה בסופו של דבר לא מכיל אהבה, אתה מאמץ חלקים מהעיר. באל-איי היא זרמה אצלי ואצל האנשים שחיים בה, היא ממש החלה לפעום בי".

איך אתה מרגיש כעיר בתל אביב? "בתל אביב יש הרבה אהבה, זה הדבר הראשון שיש בישראל, רגשות לטוב ולרע".

 

This City Means No love/ מילים: יונתן דגן

April went by still wasting my time saving all i have for you you make me feel home you make me feel right you make me feel, I guess Staring at the walls, packing all I have sending my goodbyes again (some things never change) Ooh, 'cause - this city means no love And it's finding its ways inside my vains Ooh, 'cause - this city means no love Creeping and crawling, creeping and crawling I could feel it starting to get old I guess I was supposed to know that it'll feel so alone Tired of walking, tired of moving, trying to hold on to things that i'm losing everything's turning round again and i'm sitting on my way in non-place getting to know a disposable friend Florescent light - so I almost forgot things can feel alright Ooh, 'cause - this city means no love And it's finding its ways inside my vains Ooh, 'cause - this city means no love Creeping and crawling, creeping and crawling

J.Viewz יופיעו הערב (חמישי, 27 במאי) במועדון הבארבי בתל אביב.

 

טור זה פורסם באתר NRG מעריבלכתבות נוספות של קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לטור הקודם: הסיפור שמאחורי השיר - קרמל אפל פופ 

תגובות