מגזין

בשינוי אדרת

"הגברת הראשונה" עושה רוקנרול. ועוד בעברית. יונתן ניצן היה בהופעה, שוחח עם חברי הלהקה, וגילה שיש צורות חיים גם בשוליים

מאת קול הקמפוס. 27-05-2010
בשינוי אדרת

מאת: יונתן ניצן

חמי רודנר שר פעם ש"אין רוק'נרול בעברית, אף פעם לא היה ולא יהיה". על משפט זה ניתן להתווכח אבל מה שבטוח שמתחת לפס הקול המרכזי פעולות להקות רוק רבות ומהוות אלטרנטיבה לחובבי הרוק הבועט בעברית. הרוק חי ובועט בשוליים, להקות פעולת ויוצרות גם ללא תמיכה של חברות התקליטים הגדולות אשר מפחדות לקחת סיכון ומעדיפות ללכת על בטוח.

הגברת הראשונה:חמי (שירה וגיטרות), אור ( גיטרות, קולות), אריק (באס, קולות) ואלעד (תופים), היא מאותן להקות שיוצרות רוק ישראלי בעברית ועושות את זה חזק וטוב, מבלי תמיכה של לייבל או אף גורם אחר. ברזומה של הלהקה שני סינגלים שמושמעים ברדיו, שני קליפים ואין ספור הופעות ברחבי הארץ. הלהקה מנגנת רוק גיטרות משובח, בעלת סאונד והפקה מהוקצעים. לאחרונה אף הקליטה הלהקה מיני אלבום בהפקתו של יותם בן חורין.

את הלהקה יצא לי לראות מספר פעמים. ביום שלישי עשיתי את דרכי לסאבליים בדרום תל אביב על מנת לראות את הלהקה בהופעה. ללא ספק מדובר בחבורה מגובשת שיודעת בדיוק איך לעשות את המוזיקה שהם עושים. "הגברת" ניגנה כחטיבת קצב משומנת להפליא. כל אחד מחברי הלהקה תרם את חלקו להצלחת המופע. השיר הפותח של המופע, "סימנים" , לרוב השיר הפותח בהופעות בשנה האחרונה, משתלב כמו כפפה בסדר השירים שנבחר בקפידה וסוחב את ההופעה קדימה. בהמשך הלהקה ניגנה את השיר "היא לא", שיר שבקלות היה יכול להיות בראש המצעדים. אני מניח שאם הלהקה הייתה פועלת אי שם בשנות ה- 90 זה היה קורה, אבל כל עוד מספר אומנים מהתעשייה (שאני לא אזכיר את שמם), שולטים בפלייליסטים הדרך לא תהיה קלה. לפי הבנתי משיחה עם חברי הלהקה עבודה קשה לא מפחידה אותם.

שיר נוסף שראוי לציון הוא "אמסטרדם" במקור של "נוער שוליים". השיר מקבל אינטרפרטציה חדשה ומעניינת על ידי הלהקה, ביצוע חדשני אך נאמן למקור על ידי עיבוד רוקי, מהיר ובועט. שיר זה היה הסינגל השני של הלהקה והקליפ שלו אף שודר בערוץ 24. לאחר מחצית מההופעה הלהקה ביצעה את "שיכורה", שיר שלמעשה מבוסס על סיפור אמיתי, "הסתכלות אחורה על הטוב והרע והגועל במערכת יחסים.. נקודת מבט צינית ". רוב שירי הלהקה עוסקים בנושאים אישיים, מצבים שבינו לבינה כשברקע מוזכרת בגלוי או לא בגלוי העיר הגדולה. החיים בעיר תל אביב שמשחקת תפקיד משמעותי בחיי הלהקה. "אנחנו חיים בתל אביב יוצאים למקומות רק בתל- אביב".

הסינגל הראשון של הלהקה נקרא "חי בסרט", שגם לו צולם קליפ ע"י כך שאנשים שונים צילמו את עצמם שרים חלקים מהשיר באמצעות הפלאפון. השיר הוא הלהיט של הלהקה וכרגיל היה ביצוע נפלא וסוחף שנותן את החשק לקום ולקפוץ. החיסרון היחיד בהופעה שהייתה היא שהיא נערכה באמצע השבוע וכתוצאה מכך כמות האנשים הייתה דלילה, אך עדיין הלהקה לא התרגשה מכך ובצעה את השירים בצורה שגורמת לך להרגיש במופע רוק גדול מהחיים. הלהקה לא מבזבזת את הזמן בדיבורים ומתרכזת נטו בנגינה בעלת דרייב עוצמתי ומהיר.

אני אישית  מאוד נהניתי מההופעה. לאחר הרבה זמן של חיפוש אחר להקה שעושה את זה אחרת ושלא מתפשרת על האומנות שלה, אני שמח לבשר על אחת כזאת. הלהקה מחזירה אותי אחורה בזמן לתקופה שהיו עושים רוק חזק ובעוצמה. תופים חזקים, אלעד מכה עם יד של ברזל על הסנר וביחד עם אריק מהווים חטיבת קצב מושלמת. גיטרות שמנסרות ומרעדות את הלב בניצוחם של אור וחמי וכמובן השירה של חמי ששר בסגנון עוצמתי ומחוספס שמזכיר במעט את סגנון הגראנג'. הגברת היא חלק מגל של להקות שרוצה לשנות את המצב הנוכחי של הרוק בארץ ואני מאמין שיום יבוא וזה יקרה, זה רק עניין של זמן. מצד שני יש גם משהו מיוחד שזה עדיין נעשה בשוליים, עדיין תמים ובוסרי.

 photobucket

לאחר ההופעה ישבתי עם חברי הלהקה לשיחה קצרה.

 

ספרו לי קצת על איך הכול התחיל ?

אור: "אני, אריק וחמי מכירים עוד מתקופת התיכון. לאחר מספר שנים הופענו בהופעה משותפת, אני ואלעד היינו בלהקת הגרוטאות וחמי ואריק היו בגימקס,  בעקבות נסיעה של הגיטריסט שלהם (שהיה חבר משותף שלנו) אריק וחמי ביקשו שאני אחליף אותו באחת מהופעות ולמעשה נוצר קליק מידי. היה דיבור על הקמת הרכב, קראתי לאלעד שיתופף והשאר היסטוריה."

 

מי כותב את החומר, איך נולד שיר בגברת הראשונה?

אור:  "בדרך כלל חמי או אריק מביאים לחזרה רעיון או חלק משיר (בית פזמון). בשלב השני - או שאני אשב עם אריק וחמי או לבד, בדרך כלל עם אקוסטית. אני אארגן את זה למשהו יותר שלם. בדרך כלל השיר נכתב כמשהו אישי יותר, אני הופך את זה למשהו יותר קומוניקטיבי ונותן לו את המבנה הסופי. בשלב השלישי ארבעתנו נפגשים בחדר החזרות ועובדים על העיבוד הסופי של השיר. כל אחר זורק רעיון ובסוף אלעד נותן את הליטוש הסופי, בוחר איזה חלק לשנות או להוריד, אלעד למעשה רואה את התמונה הכוללת."

 

מה התוכניות שלכם לעתיד?

אור: "להופיע המון ולהגיע לכל מי שרוצה לשמוע אותנו ולא גר בתל אביב."

אריק: "לעשות משהו מיוחד בסגנון מוזיקלי שלא עושים, בעברית."

 

מה מייחד אתכם ?

חמי: "יש סצנה חדשה, אנחנו, סטנגה , הקרקס של דולי....אנחנו מביאים משהו חדש, רוק עדכני שלא היה"

אור: "יש אנשים שחושבים שאנחנו נשמעים כמו רוק של שנות ה-90 אבל אני חושב שהעוצמה שלנו היא בעוצמה של מחר ולא של אתמול."

אריק: "אנחנו לא מתפשרים על המוזיקה שלנו."

 

אתם בקשר עם חברת תקליטים?

אור: "אנחנו לא פוסלים לייבלים או אף גוף שמתעסק במוסיקה, אך אנחנו לא בטוחים שהעתיד של המוזיקה הישראלית טמון בלייבלים."

הגברת הראשונה יופיעו ב-26/6 בלבונטין 7 יחד עם להקת סטנגה

תגובות

  • הם פשוט מדהימים !

    הלהקה הכי טובה בעולם D:

    :D, 27-05-2010 21:14