מגזין

שמח בבלקן

לערב אחד תל אביב הפכה לבלגרד. יואב נאמן החליט לחגוג ערב צועני עם הופעות של "מארש דונדורמה" ו"בלקן במחסן"

מאת יואב נאמן. 11-05-2010

תגיות: מארש דונדורמה, בלקן במחסן

שמח בבלקן

החלטתי לחגוג ערב בלקני. הכוונה לא הייתה לראות שוב את הסרט "חתול שחור, חתול לבן" ולהתפעל מאורח החיים הצועני, אלא לאכול מוסקה עם גבינות (פיצה עם חצילים בתל-אביב), לשתות בירות זולות (גולדסטאר), ללכת לשתי הופעות בלקניות אסליות (ישראלי, אבל אסלי) ולרקוד עד אור הבוקר . תל אביב היא בלגרד ליום אחד.

אין ספק שישראל נמצאת כעת בשיא הטרנד הצועני. זה קרה קצת אחרי שנחשפתי למוזיקה הצוענית לראשונה, לפני כמה שנים, כאשר ראיתי את "שעת הצוענים" של קוסטריצה והתלהבתי מהפסקול, מהשמחה ומהאווירה. מעט לאחר מכן גוראן ברגוביץ' הגיע לארץ וגיליתי את מה שהופתעתי, אך שמחתי לגלות- אלפי אנשים רוקדים, בוכים וקופצים לצלילים האלה. צלילים כיפיים אחוזי תזזית, שמזכירים כליזמרים יהודים וגורמים לכולם לעוף. המוזיקה הבלקנית לא איחרה להפוך מאוחר יותר לקונסנזוס בישראל. הבלקן ביט בוקס הפכו ללהיט, חדרו לכל מסיבה והכי חשוב, לכל סלולר שמצלצל בתכיפות וגורם לכל הסובבים אותו לרקוד בצורה מוזרה.

התחלנו את הערב עם התזמורת "מארש דונדורמה" ב"אוזן השלישית" מעט אחרי תשע. הם משיקים בימים אלה את האלבום החדש שלהם - "שכונה" (במילעל).  כאשר הגעתי למקום לא הצלחתי להאמין שההופעה תתקיים ממש בתוך החנות, בין האלבומים ולא בפאב שמעל החנות ("אוזן בר") . כך למעשה היה, אנשים "סמויים" שקודם לכן חשבתי שהם חלק מהקהל, פשוט הרימו את הכלים מפה ומשם והתחילו לנגן, ככה בתוך החנות.

"מארש דונדורמה" הוקמה בשנת 2004 וחברים בה כ15 נגנים. קצת קשה לתאר את המוזיקה שהם מנגנים, הם משלבים בין מוזיקה עממית מהעולם, בעיקר ממזרח אירופה לג'אז ופ'אנק. שלל חצוצרנים, טרומבוניסטים, סקסופוניסטים ומתופפים אשר שונים מאוד אחד מהשני בגיל ובסגנון, עומדים במעגל ונהנים מכל רגע בעוד דותן יוגב (סנר, הקשה ומקים הלהקה) יחד עם אודי רז (סוזאפון ודמות צבעונית בפני עצמו) רוקדים באמצע ודואגים לנצח על החפלה. התזמורת פתחה עם יצירה רגועה ובהמשך החליטה לוותר על הליין-אפ (כי חבל על הנייר שגם תמיד הולך לאיבוד) וכל פעם נגן אחר לפי הסדר החליט מה לנגן. הקהל גדל והצטופף בתוך החנות עד שכבר לא היה מקום. אנשים עמדו על גרם המדרגות המוביל לקומת ספריית הוידיאו והשקיפו מהויטרינות למעלה. הקהל התחלק לשניים: היו את אלה שעמדו, עצמו עיניים ונהנו מההרמוניה ומהמלודיה, והיו גם אלה שזזו.

בדיוק כזו היא המוזיקה של ההרכב, מקפיצה בחלקה וגם רגועה ומעניינת. שילוב של מופע רחוב מאולתר עם קונצרט מופתי. כותבי היצירות בתזמורת הם רבים ותורמים בכך לגיוון ולעניין, ראו "אבו ניגון" המקפיץ, "הצד התימני שבך" המיוחד ו"שלוש נשיקות" המרגש, ולכן, פשוט לא היה שום צורך בביצוע של bubamara ו underground של ברגוביץ' באמצע ההופעה.

 

יצאנו מהאוזן השלישית בשעה עשר וחצי לכיוון "לבונטין 7", שם התקיימה מסיבה צוענית עם הופעה של "בלקן במחסן". פתאום רחובותיה של תל-אביב נראו לי כבלגרד. כולם נראו לי כצוענים שבאו מהכפר לביקור בעיר, דמיינתי תרנגולים ועזים רצים לי בין הרגליים ושיכורים צועקים "הופ! הופ! הופ!". עצרנו בפיצה לאכול משולש עם גבינת עיזים וחצילים, שתינו בירות והרחנו כמו פועלים רומנים. כשנכנסנו "ללבונטין 7" בחצות כבר הייתי בטוח שהגעתי למדינת "צועניה-לנד":  כמות לא מבוטלת של בנות יחפות, מתולתלות ויפות עם שמלות לבנות, בנים לא מגולחים (לא, לא היו להם סנדלים וגרביים) וכולם רוקדים ריקודים צועניים כשהם שיכורים מבירה לצלילי מסיבת ה"בלקן רייב". תקלטו בערב DJ Prince Of Persia וDJ balkadan אך שיאו הגיע בעת הופעתם של התזמורת "בלקן במחסן".

"בלקן במחסן" הוא הרכב בן עשרה נגנים שמנגנים בכלי נשיפה, אקורדיון וכלי הקשה ומנגנים קטעים בלקניים עממיים יחד עם קטעים מקוריים שלהם.  ההרכב נוסד בשנת 2005 במחסן בפלורנטין ומאז נודד בארץ וגם בחו"ל. הם מנגנים מוזיקה בלקנית (תתפלאו...), משלבים אלמנטים ערביים, מרוקאים וכליזמרים יהודיים. תזמורת צוענית ים-תיכונית.

השעה הייתה אחת בלילה כאשר הם עלו לבמה מול קהל צמא לשיגעון. חבורה של נגנים ססגוניים, לבושים במיטב הקולקציה של מותגי יוגוסלביה, כובעים מצחיקים, חולצות פשתן ווסטים עממיים מתחילים לנגן קטע רגוע. הקהל לא רגוע, מרגישים שכולם רק מחכים לרגע שזה יקרה, לרגע שבו התופים יתחילו לפמפם ושהחצוצרות והקלרינטים יעלו טורים. ואז כל זה קורה,  התזמורת מתחילה לנגן בסגנון צועני- מזרחי- כליזמרי (כן, כן, זה אפשרי)  הקהל מתחיל לרקוד בסגנונות משוגעים, חלקו כמו דוסים בחתונת בתו של הרב, חלק נוסף כמו הרומנים מ"ארץ נהדרת" וחלק אחר כמו ערסים בהפלגה ים תיכונית עם מיטב הזמר המזרחי. אהבתי את הדגש על המוזיקה החסידית כליזמרית. מדובר בסגנון מוזיקה יפיפה שעושה שמח בעיקר בשמחות של חסידים. שמחתי לגלות שגם ציבור נוסף נחשף, נהנה ורוקד מסגנון זה והרגשתי כמו באירוע חסידי. השמחה התחזקה כאשר הפתיעה התזמורת וניגנה קטע חסידי מוכר.

 

שיא ההופעה היה כאשר ירדה התזמורת לנגן בין הקהל, אנשים רקדו סביבה והם רקדו בין האנשים. היה ניתן להרגיש את ההד הבוקע מהכלים, במיוחד מהתוף בס אשר תופף לידי. התזמורת נשארה עם הקהל לכמה שירים כולל הדרן וכולל עוד כמה בירות עד שהמשיכה אל עבר חדר האומנים.

השעה הייתה שלוש לפנות בוקר, התרנגולות הרצות הפכו לחתולי רחוב, השיכורים הרומנים חזרו להיות סתם שיכורים מוזרים ברחוב, גבינות העיזים הפכו לבורקס לא פריך ב-AM/PM, הצועניות היפות חזרו להיות פרחות שמחפשות מונית ובלגרד חזרה להיות תל-אביב.

תגובות

  • כל הכבוד יואב

    אתה משעשע ויצירתי ואהבתי. :)

    קרן רובין, 12-05-2010 02:03

  • זה באמת היה ערב מגניב

    גם אני הייתי בשתי ההופעות. מה שכן, מארש דונדורמה הם לא הרכב בלקני, הם עושים את הדבר שלהם ורק נוגעים מדי פעם במוזיקה בלקנית. יש הרבה יותר מוזיקה ערבית, ים תיכונית, ג'אז ופ'אנק במוזיקה שלהם, מאשר השפעות בלקניות. בלקן במחסן לגמרי בקטע הבלקני.

    חגי, 12-05-2010 14:53