מגזין

יודעי סוד

הסיקריט צ'יפס הגיעו להופעה אחת בארץ. אורלי נקלר שוברת שתיקה ומגלה מה בדיוק התרחש במופע של מנזר השתקנים

מאת אורלי נקלר. 03-05-2010

תגיות: Secret Chiefs 3

קהל לא קטן של יודעי סוד בירך את בואם של הסיקרט צ'יפס לארץ. מעריצי מיסטר באנגל, החברים של פאטון , אוהדי פרוג-רוק, חובבי סרף, מטאל ומה שביניהם, מוסיקאים ואנשים מהשורה, באו להצדיע למופע הראווה של טריי ספרואנס (מר באנגל)  וחבר מרעיו האגדיים. זה כמעט גובל בפשע לשבור את השתיקה ולספר קבל עם ועדה מה היה שם, בהופעת הקאלט של הצ'יפס, כי ההופעה כולה מדומה לכת ממנזר השתקנים ואוי למי שיוציא מילה או יספר את הסוד. ההרכב עולה לבמה עטוי גלימות נזירים שחורות עם ברדסים המכסים את פניהם כמעט לגמרי. אין מיקרופון על הבמה, החלטה מודעת לעצמה לקיים הופעה אינסטרומנטלית לחלוטין עם מינימום תקשורת מילולית עם הקהל.ראוי להגיד מילה על מופע החימום המקומי/ בינלאומי של קרוזנשטרן ופרוחוד, מופע שעומד בפני עצמו למרות מעמד הפתיחה. מופע שהוא בעצמו מופע חו"ל לכל דבר. קצב , דיוק וכריזמה הם השילוש הקדוש המנחה את הקרוזנשטרנים, קטעים ארוכים הנעים על הציר שבין פחד וטירוף לבין קברטיות ותיאטרליות. איגור -בסיסט על  וסולן- מאתגר את מיתרי הקול שלו עם צרחות מסמרות שיער, בכי קורע לב ושירה דקה גבוהה ורוטטת המדמה לפרקים את המערכונים של פלטפוס בראשותו של עידן אלתרמן ומשתלבת היטב בקרקס האוונגרדי שלהם. התופים הלא אנושיים של גיא שכטר עם בוריס מרצינובסקי באקורדיון והקלרינט של רוסלן, מציבים רף גבוה להופעה שלשמה הגענו. הם מציגים את חמשת נגני הצ'יפס שעולים לאחר התארגנות קצרה בגזרת הכינור/ קלידים/ תופים/ בס/ והכי חשוב- גיטרה.

 

 

   Photobucket        Photobucket 

 

ההופעה כולה במגמת פסקול עם מטרה מוכוונת לסחוף את הקהל למסע מוסיקלי צבעוני וטריפי, שמח-עצוב-מורט עצבים-מיסטי-מפחיד-מהפנט-מרגש, כל ז'אנר קולנועי ומוסיקלי המתיישבים להם יחד בכפיפה אחת. זה מצליח להם רוב הזמן , עד לרגעים שבין הקטעים, עם השקט הכבד שנופל תוך כדי חילוף הקטעים, שקט שמורגש יותר בהיעדר מיקרופון לקשקש בו כדי לשבור את השתיקה, נגן או שניים שיג'מג'מו על מנת לחפות על הדממה. אבל לא אנחנו צריכים ללמד אותם את העבודה. ממרום ניסיונם וכובד משקלם המוסיקלי הם מספקים שיעור לדוגמא לכל המוסיקאים בקהל, שיעור בשמירה על קצב ושבירתו, שיעור בלשבת בדיוק ביחד , שיעור בלעמוד על במה, גם כשלא מדברים עם הקהל וכל קטע מסתיים רק בניד ראש וקידה לאות תודה.

עריכת הקטעים, על בחירות כמעט רנדומאליות שהם עושים לפרקים, אמנם קצת גורעת מהקצב ,לעתים תוך תחושה שהם לא מצליחים לבחור מה לנגן מרוב מבחר אינסופי של הזדמנויות, אבל בהסתכלות על המכלול מדובר בהופעה סוחפת ומרשימה. שני סטים ארוכים והפסקה קצרה באמצע שבאה בדיוק בזמן וארכה מספיק בדיוק לטובת סיגרית אתנחתה. הציפייה שיחזרו בתחפושות שונות מתבדה. מנזר השתקנים חוזר לבמה לסט נוסף המדגים, כמו קודמו, מגוון השפעות מוסיקליות. מקטעי סרף דרך השפעות אוריינטליות וים תיכוניות ועד לפרוג, רוק ומטאל. אקסודוס , ערב הסעודית, מדבר סהרה, בלקן, סרטי אימה, פתיח לתכנית ילדים שיכול לשמש כאלטרנטיבה לקטקטים ,פתיח לתכנית ילדים נוספת, הפעם על ספידים, וגם גרסאות סרף-מטאל-אוריינטל ללהקת "הגבעתרון" המיתולוגית, במיוחד לקראת אירועי שבועות הקרבים ובאים לקיבוצים ברחבי הארץ.


Photobucket


הכינור (טימב האריס המחונן) מפליג למחוזות אחרים מלטף ומצליף בד בבד, עשן עולה מהמיתרים נוכח המהירות . מערכת תופים אלימה (ה-צ'ס סמית של מארק ריבוט) מרביצה במהירות ובכוח ופתאום משתתקת לטובת פרקשנס ערביים קצביים, חוזרת בשיא הכוח בתוך צעקות הגיטרה ומהלומות הקלידים. הכינור מפסיק פתאום לטובת מנגינה בארבע ידיים על הקלידים וחוזר לספק אווירה לשטיח פרסי מעופף לצד אווירת אימה פסיכוטית. תמיד מדברים על סאונד ושוכחים את התאורה, זה הזמן להצדיע לצבעוניות המהפנטת שהתרחשה על הבמה , התאורן ניגן את הקטעים בפנסים משתנים וספוטים, הדגיש במקומות הנכונים, החשיך ממש כשצריך והוסיף אווירה מחשמלת.

מחווה מקומית מתרחשת לקראת הסוף, ארז קריאל (גיליאם, לא דובים) מפתיע ומצטרף לצ'יפס על בוזוקי,  טריי כורע ברך לצידו ומצדיע לו. קטע נוסף והם יורדים, אבל חוזרים להדרן לא מתוכנן וארוך.
אחרי כמעט שעתיים של הופעה שמחזיקה בצוואר ולא מרפה, הקהל מפשיר מהמזגנים בחוץ, מותש מהתפוצצות אנרגיות. במחשבה שנייה היה שווה לחשוף את הסוד. אולי בפעם הבאה , כמו שקורה פה בארץ הרבה פעמים, כבר לא יחשבו פעמיים לפני שמפסידים כזאת הופעה.

 

תגובות

  • מסכים עם כל מילה

    הייתי שם גםכן, והיה קסום

    דה דוד מאסטר, 03-05-2010 21:41

  • הייתי חייב להזדהות ככה כי חזיתי בזה עכשיו.. איזה כיף לי נכון?

    אניווי, אחלה ביקורת, מסכים לחלוטיו. הופעה כיפית ושונה כל כך ממה שרואים פה כל הזמן. כן ירבו

    דוסים עם קקי במכנסיים, 04-05-2010 16:22