מגזין

ילד טבע

ז'אנר הטכנו מזוהה בעולם עם מועדוני ענק וחדרים אפלים. בארץ קיבל הסגנון תדמית כמעט היפית המזוהה עם שמיים כחולים ועשן מדורות. נדב לשם על המסיבה בה תקלט ה-D.J הברלינאי בוריס ברצ'ה

מאת נדב לשם. 02-05-2010

תגיות: בוריס ברצ'ה

ילד טבע

 

 בוריס ברצ'ה, נסיך האופל של יער הטכנו הברלינאי הגיע ביום שבת להזיז את השדונים והפיות ביערות הצפוניים של ארץ הקודש. הבטיחו לנו גשם ושמיים אפורים, רוח קרירה ואווירה מלנכולית, כזאת שתשאיר אותנו בתוך המאורה, לא בדיוק ל"ג בעומר שחלמנו עליו כל שנה בתור ילדים. לשמחתי הרבה, החזאים טעו והשמש השאירה את העננים והגשם לבדם מאחור בממלכה ובאה בדיוק בזמן כדי לחמם את מאות האנשים שהגיעו כדי לקבל מברצ'ה שקיות הפתעה מלאות בממתקים לאוזניים ולנפש.

לא מדובר פה בעוד אמן מינימל-טכנו רגיל שמחליף תקליטורים במועדונים חשוכים באירופה. בוריס ברצ'ה הוא חלוץ מוזיקלי, רב אמן בתחומו שהגדרתו לשגעת הזאת שהוא קורא לה מוזיקה היא "היי טק מינימל". הסט של ברצ'ה, שבאופן טבעי התחיל עם הזריחה וליווה את השעות הראשונות של הבוקר היה מלא בגרוב ואין ספור שינויי כיוון. כמעט כל טרק נעצר באמצע ולמעשה התחיל מחדש, בכל עצירה השחיל בוריס ערב רב של צלילים וסגנונות שנעים על קשת אלקטרונית רחבה. פעם אלקטרו, פעם IDM, פעם ברייק-ביט, פעם טכנו, פעם מינימל ופעם כולם ביחד.

ברצ'ה שאומנם יוצר מוסיקה אלקטרונית רק ב3 שנים האחרונות, הספיק לבסס לעצמו מקום של כבוד בקדמת היכל הטכנו העולמי ולשבת בשורה הראשונה יחד עם אגדות כמו סטפן בודזין, אוליבר הנטמן, מארק רומבוי,אקסטראוולט ועוד. ב-2008  החל לעבוד על פרויקט צד העונה לשם ANNA

שבו הוא מתרכז בצד האפל של הטכנו, מעין ביטוי לצד האפל באישיות של בוריס, הרבה פחות מלודיות והרבה יותר מתכות. כאמור הגרמני בן ה29 נחשב לכוכב עולה בשמי הטכנו ועד כה כל אלבום או סינגל שהוציא נחשבים ללא פחות ממעולים.

 

ניתן להשוות את המוזיקה של ברצ'ה למכונית ספורט גרמנית שנוסעת במסלול מרוצים על 50 קמ"ש. ברור שאם תצמיד את הדוושה לרצפה תגיע הכי מהר לסוף המסלול, אבל כשאתה יודע שהאוטו שלך יותר טוב משאר המכוניות,  נסיעה ב50 קמ"ש זה כל מה שאתה צריך כדי לזכות במרוץ. הבייס ליין האיטי שמאפיין את ה"היי טק מינימל" שלו שובה את הקהל בתוך עולם היפנוטי של סאונד מלודי אבל מתכתי, כזה שלא נותן מנוחה לרגליים ולאוזניים ומשאיר את הצופים ואת שאר המתחרים במרוץ פעורי פה מול המכונה הגרמנית.

כמעט בכל העולם, ז'אנר הטכנו ותתי הז'אנר שלו מזוהים עם חדרים אפלים במועדוני ענק או סתם מועדונים. בישראל מתחוללת תופעה כמעט בלעדית, שבה הטכנו וגרורותיו מתנגנים בטבע הפתוח והחופשי. למעשה מוזיקה המזוהה בעולם עם אורבניות ועשן תעשייתי קיבלה בארץ תדמית כמעט היפית המזוהה עם שמיים כחולים ועשן מדורות. אומני טכנו שמנגנים בישראל מופתעים כל פעם מחדש מהסצנה הכמעט דמיונית הזאת, הם נותנים לקהל את הכי הרבה שהם יכולים והקהל מחזיר להם אהבה.

 

זאת הפעם הראשונה שבה מנגן ברצ'ה תחת כיפת השמיים בישראל ואני בטוח שזאת לא תהיה האחרונה. מפיקי האירוע והחוגגים יעשו הכול על מנת שנסיך הטכנו ישוב ללמד את היושבים בציון מה זה היי טק מינימל, מה זה סאונד איכותי, ואיך צריך להישמע סט טכנו שמן, בועט וטהור.  

 

תגובות

  • כתבה מיוחדת במינה

    בתור מפיקי הארוע חשוב לנו היה לשמר את איכויות המוזיקה שמתנגנת במועדונים החשוכים ולהכניס בה את השמחה והאנרגיות המדהימות שביציאה לטבע. בוריס ברצ'ה מתן סט מלא עוצמה שהטבע האדיר וחיזק. הפקות שכאלו ימשיכו להתקיים ובתקווה שבעתיד הרשויות יכירו בתופעה ויתמכו מנהלית כדי שלכולנו יהיה יותר פשוט לבוא לטבע וליהנות. 

    מאור, 04-05-2010 20:45