מגזין

גיבור-על ליום אחד

בסוף השבוע יחגג יום הקומיקס חינם ברחבי העולם. לכבוד האירוע, טל אטרקצי, חובבת קומיקס מושבעת, ערכה ראיון עם המארגנים המקומיים

מאת טל אטרקצי. 28-04-2010

תגיות: ראיון, קומיקס

גיבור-על ליום אחד

ישנו ריגוש תמידי בללכת לחנות קומיקס ולגלות שהגיע גיליון חדש של הסיפור או היוצר האהוב עלייך. להרים מבט אל המדף העמוס, להושיט יד ובזהירות להוריד את החוברת מהמדף, להריח את הדפים המודפסים, להסתחרר משלל הצבעים ואז להגיע הביתה, להתיישב על המיטה ולקרוא משבצת אחרי משבצת, עמוד אחרי עמוד. חוויה זו היא אחת מרגעי האושר הקטנים האלה שיש לי מידי פעם בחיים. ממש כמו הרגעים שהיו פעם, כשהייתי מחכה שיצא דיסק חדש לאומן שאני כל כך אוהבת - רצה לחנות הדיסקים הקרובה, שולפת אותו מתוך ערימת הדיסקים המסודרים, קורעת את הניילון ורצה הביתה, לחדר, לשמוע אותו בפעם הראשונה. אתם מבינים, מאז ומעולם הייתי פריקית של קומיקס, וכמו המוזיקה- גם לקומיקס חלק גדול בעיצוב דמותי במהלך השנים.

 Comic Books - Blondie

 

לרגל "יום הקומיקס חינם" העולמי שייחגג בסוף השבוע הקרוב (30.4- בישראל, 1.5-בארה"ב), הלכתי לגלות מה בעצם יש ליום הזה להציע. יובל שרון, מבעלי חנות הקומיקס "קומיקס וירקות" עזר לי לרדת לעומק הדברים.

 

אז מה זה בעצם "יום קומיקס חינם"?

"יום הקומיקס חינם" זה יום עולמי שהתחיל לפני 8 שנים, בו חנויות הקומיקס מחלקות קומיקס חינם לכל דורש. זה התחיל בארה"ב- כמה בעלי חנויות קומיקס חשבו שזה רעיון טוב והקימו את האגודה. כבר בפעם הראשונה שזה קרה, אנחנו (קומיקס וירקות) השתתפנו בזה. בהתחלה זה תמיד היה יוצא יחד עם סרטים, למשל ה-Free Comics Book Day הראשון היה כשספיידרמן הראשון יצא, ואז כביכול הייתה סיבה לעשות את היום הזה, אבל ככל שהזמן עבר האירוע עצמו תפס תאוצה ונפח משלו. חברות הקומיקס נותנות חוברות מיוחדות לאותו יום, שבו חנויות הקומיקס מחלקות אותן, והמבחר הוא גדול מאד- superheroes, איך לצייר, המלצות, פשע, אימה, רומנטיקה, ילדים- הכל.

האם מתוכננים דברים נוספים לאותו יום, מעבר לחלוקת חוברות בחינם?

לחנות שלנו בת"א יבואו שלושה אומני קומיקס- אביב אור, ערן אביאני מסטודיו קומיקום, ודורית מיה גור היוצרת של "פלאפלמן", שגם יחתמו על דברים שהם עשו וגם יציירו סקצ'ים לכל דורש. בשנה שעברה עשינו את זה בפעם הראשונה וההתלהבות הייתה גדולה.

 מה המטרה מאחורי האירוע?

לקדם את התרבות של הקומיקס- לתת לאנשים בחינם גם כדי שאנשים שבדרך כלל לא קוראים יסתכלו ויכירו, וגם שאנשים שכבר קוראים קומיקס יוכלו לקחת דברים שהם בדרך כלל לא קוראים. אם יש מישהו שאוהב רק superheroesאז זה הזמן בשבילו לקחת חוברת שמתעסקת באימה או בפשע, לפתח טיפה את העולם.

1

איך התגובות התפתחו במהלך השנים? יש היענות?

בהחלט, גם מבחינת חברות הקומיקס- בהתחלה החוברות היו רק re-prints, כל מיני דברים שהיו כבר לחברות הקומיקס והן הוציאו שוב. היום כבר יוצאות גם חוברות קומיקס במיוחד ליום הזה. למשל, ב-2011 מתוכנן לצאת האירוע הגדול הבא של סופרמן בקומיקס, שנקרא War of The Superman, והחוברת האשונה שלו תצא ותחולק ללא תשלום ב"יום הקומיקס חינם". חברות הקומיקס משתמשות בזה בתור אחלה פלטפורמה לקדם אירועים. החברות הגדולות כמו DC ו-MARVEL מוציאות יותר מחוברת אחת, בדרך כלל אחת שמכוונת לקהל הבוגר יותר, ואחת לילדים.

האם מרגישים שינוי בסצנת הקומיקס בישראל בשנים האחרונות?

הקומיקס הישראלי מתחיל לתפוס נפח ותאוצה. יש יותר ויותר אומנים ישראלים, חלקם מצליחים גם בעולם- רותו מודן לדוגמא זכתה באוסקר של הקומיקס (פרס אייזנר). בנוסף, הקומיקס נהיה מדיום לגיטימי ומתחילים להשתמש בו. הסרטים דוחפים אותו, קמו חנויות קומיקס מקצועיות בארץ. המבחר בארה"ב ובישראל זהה מבחינת קומיקס- אין דבר כזה קומיקס שיוצא בארה"ב שאי אפשר להשיג פה- כל זה, יחד עם ההתפתחות של האינטרנט, דוחף את הפופולאריות של הקומיקס בארץ.

 

2

 

 Art Brut - DC Comics and Chocolate Milkshake

 

איך נפטרים מהסטיגמה שקומיקס הוא רק לילדים?

אחד הדברים הכי מסובכים בתור מוכר קומיקס זה למכור קומיקס לילד, זה קרוב לבלתי אפשרי. אני אומר שאין דבר כזה בן אדם שלא קורא קומיקס, יש פשוט בן אדם שעוד לא פגש את הקומיקס הנכון. החוכמה זה להתאים לבן אדם חוברת שלא תפחיד אותו, חוברת שתדבר אליו- וזה ממש לא בעיה. בתור מוכר קל לי יותר למכור לבן אדם מעל גיל 20 מאשר לילד בגיל 10, אבל לכל אחד אני יכול למצוא חוברת, זאת לא בעיה.

תוכל להסביר את הקסם שיש בקומיקס בעינייך?

קודם כל, אני קורא חוברות חודשיות אז זה כמו לראות סדרה טובה שכל חודש אתה מקבל עוד פרק והסיפור מתקדם הלאה. אני אוהב את הציפייה ואני אוהב לחכות ולראות איך זה מתקדם. דבר שני זה האסקפיזם- אתה יושב וקורא משהו ומתנתק. בתור ילד, לקרוא סופרמן ובאטמן היה מדהים מבחינתי, לראות את הדמויות האלה שהן גדולות מהחיים. חלק מהקסם הוא שכל אחד יכול להתחבר, כל אחד יכול למצוא משהו ולגלות את העולם הטוב שנמצא שם. הציורים, הדרך שהמדיום הזה נותן לאנשים להתבטא, עושה אותו מאד עשיר כי אתה לא מוגבל, אתה יכול לעשות מה שאתה רק רוצה בקומיקס וזה הקטע היפה.

3

Rick Springfield - Comic Book Heroes

 

  

  צילום: טל אטרקצי   

"יום קומיקס חינם", יום שישי ה- 30.04.10, בחנויות:

  

"קומיקס וירקות"- רחוב קינג ג'ורג' 40 תל אביב, רחוב אחוזה 125 רעננה

"קומיקאזה"- דיזינגוף סנטר, תל אביב 

 

תגובות

  • קומיקס חינם? ענק! מקווה שאצליח להגיע למקום.

    רפי , 28-04-2010 23:54