מגזין

נביא בעירו

קוואמי והחלבות בהרכב המחודש הצליחו לגרום לליאור שינברגר לקפוץ מצד לצד ולמצוא קרובי משפחה אבודים

מאת ליאור שיינברגר. 25-04-2010

תגיות: קוואמי

נביא בעירוגל בזל

כששמעו בתחנה שאני זה שהולך לסקר את ההופעה של 'קוואמי והחלבות' ציינו בפניי כי עליי להיזהר מעודף סופרלטיבים כלפי מי שמלבד היותו חבר וקולגה, נחשב גם לדמות מרכזית בעשיה המוסיקלית כאן בארץ. הרגעתי אותם והבהרתי שהאתיקה העיתונאית קודמת לכל, כך שלהופעה הזו אני מגיע על תקן צופה אובייקטיבי ותו לא. בדיוק מהסיבה הזו ארצה להתחיל במספר גילויים נאותים: אני רוחש סימפטיה עמוקה וכבוד לאדון פרידמן ופועלו מזה שנים, דניאל קיסלוק (הדי ג'יי בהרכב שפתח את החימום 'עמק הפטיפון') הוא חבר וקולגה לתחנה ובאסיסט החלבות- איליה שנברגר, הוא ככל הנראה קרוב משפחה אבוד שלי . עכשיו, אחרי שהדברים נאמרו, אפשר להתחיל את הסיקור הזה מהסוף: ההופעה שנתנו קוואמי והחלבות ביום שישי האחרון ב'אוזן בר' היתה טובה. טובה מאוד.

ההופעה, שהתקיימה לרגל יציאתו הקרובה של אלבום חדש ל'קוואמי והחלבות' בהפקתו של לא אחר מרמי פורטיס, הצליחה לכנס בתחומי האוזן בר קהל ביתי שידע בדיוק לאן הוא מגיע ובמי הוא עומד לצפות. ראשונים עולים לבמה 'עמק הפטיפון', הרכב היפהופ צעיר ומבטיח שכבר יצא לי להיחשף לחומרים שלהם בעבר. הם ביצעו כמה שירים, הקהל נע מצד לצד, הרים ידיים באוויר ובאופן כללי התחילה אווירה של מסיבה. עושה רושם שהם יודעים מה הם עושים.

החדשות לא מפסיקות לדווח לנו בתקופה האחרונה על פרשיות שחיתות חדשות: 'הולילנד' זו רק ההתחלה הם מבטיחים ונדמה שהקשר בין הון ושלטון מעולם לא היה חזק יותר. 'עמק הפטיפון' מפנים את מקומם לחלבות וקוואמי עולה לבמה ופותח באופן כה מתאים עם 'הכל פה זה קומבינה'. אני מוצא את עצמי תוהה מאיפה האומץ לעמוד ולצעוק לנו בפנים את מה שכולם יודעים אבל מפחדים לומר. מפחדים לעשות שינוי.

ראפ אמיתי, מחאתי ובועט, כזה שיש בו אמירה ולא עוד סתם שיר על כוסיות, אגו וכסף הוא מצרך נדיר שלא זוכה למספיק חשיפה במדיה השונים כאן בארץ. הסיבה די ברורה, אנשים מעדיפים לצרוך את התכנים הדהויים והמסממים שהתקשורת מספקת להם ללא הרף ולא מקדישים מחשבה נוספת לעוולות חברתיות כאלו ואחרות. עושה רושם שקוואמי הגיע כדי לנסות ולשנות את המצב. כשחברי ההרכב מבצעים את 'מי לא פליט פה' שמדבר על היחס המזוויע לפליטים ולילדיהם, הקהל כבר משולהב לגמרי, קופץ וצורח באוויר.

החלבות, בהרכב החדש והמשופר מצליחים בקלילות לגבור על חסרונו של אדם שפלן ועושה רושם שחברי ההרכב החדש מסונכרנים זה עם זה בצורה מושלמת. כאשר הם ביצעו את השירים החדשים מתוך האלבום שבדרך, כמו גם את השירים הישנים, הייתה הרגשה שמשהו עובד נכון. ההופעה נמשכה ללא הפסקה וקוואמי קרא לאורח מיוחד: אביטל תמיר (סולן להקת בצפר) עלה לבמה ויחד הם נתנו ביצוע מחשמל למלחמת פופ (שלא דומה בשום צורה לקליפ הקורע שמוצג ממש כאן):

הקול של תמיר הרעיד את האוזן בר למעלה ולמטה בעוצמות שמשאירות את הקהל המום ועם חיוך על הפנים. בשלב מסוים, רון בונקר (לשעבר חבר במידנייט פיקוקס ובימינו אחד מחברי 'טרמפולינה') התחיל לסלסל באמצעות הגיטרה החשמלית שלו קטע מזרחי שגרם לקהל למחוא כפיים לפי הקצב כשלפתע התברר שמדובר בעיבוד נוסף ומאוד מקפיץ ל'ימים שחורים' המוכר (שמספל את מארש האימפריה מתוך מלחמת הכוכבים).

השירים מתחלפים בקצב מסחרר, חדשים וישנים. קוואמי לא שוכח לחלוק כבוד אחרון לגורו, אחד מגדולי הראפרים שהלך לעולמו בשבוע האחרון אחרי שמחלת הסרטן גברה עליו. הקהל כולו קיבל סקירה ביוגרפית על האיש הגדול הזה שכבר לא איתנו כשג'וניור (אקס פרברים רפיוג'יז) נתן הומאז' על הפטיפונים והזכיר לכולם מאיפה הגיע ההיפהופ.

לקרוא לקוואמי והחלבות הרכב היפהופ יהיה לא מדויק בעליל. החבר'ה האלה משלבים כל כך הרבה סגנונות החל מראפ זועם, דרך רוק ואלקטרוניקה ('מאבד את הקצה' היה ונשאר קטע מחווה אדיר ל-LCD SOUNDSYSTEM) ואפילו בלוז קורע לב (כמו למשל בקטע 'דיכאון'). כששמעתי את 'מלחמת פופ' בפעם הראשונה, הקטע שהצליח להפוך אותי באלבום הזה היה 'הסיפור נגמר' עם פורטיס. מבחינתי, מדובר באחד הקטעים הטובים ביותר של קוואמי והחלבות אי פעם וללא ספק הקטע הטוב ביותר בהופעה אתמול (ראוי לציין את נמרוד טלמון שהפליא בשירה).

ההשפעות הרבות שקוואמי ספג במהלך השנים דרך טונות של מוסיקה, ניכרות בקטעים השונים ועושה רושם שהוא עולה לבמה מתוך תחושת שליחות: לחנך, ללמד ועל הדרך גם לשנות ולפעול למען חברה טובה יותר. ההופעה אתמול הוכיחה שהוא עלה על הנתיב הנכון בדרך להשגת המטרה ועל הדרך עשה לכל מי שנכח באוזן בר רק טוב.

החלבות הם: רון בונקר - גיטרות ושירה, נמרוד טלמון - קלידים, כלי נשיפה ושירה, איל סתת - תופים ושירה, איליה שנברגר - באס וג'וניור - פטיפונים וסימפולים.

צילומים: גל בזל

ליאור שינברגר מגיש יחד עם נתי חסיד את התוכנית "כבשה שחורה" כל חמישי ב-21:00

תגובות

 • אר.אי.אס.פי.אי.סי.טי

  אכן היה ערב בטוב טעם - רן בונקר תותח על!!! יא וולי!

  מוסטו, 25-04-2010 16:12

 • היתה הופעה מעולה !!!

  אין פה הרבה הופעות שמצליחות לשלהב ולסחוף את הקהל בצורה כזו.

  גל בזל, 25-04-2010 16:14

 • הופעה מדהימה. אחלה ביקורת

  קוואמי מלך. בשבילי מלחמת פופ היה משיאי הערב והשיר החדש - הביתה - ריגש אותי עד דמעות. מלך

  לאון פלדמן, 25-04-2010 22:31