מגזין

אוכל סרטים כחול לבן - חלק ג' (גלובאלי)

חלק שלישי ואחרון מעבודת המטה של רב גונדר לאון נפולאון פלדמן בה הוא סורק פריימים סודיים בקליפים ישראליים ומעביר אותם לאויב. והפעם: מי אוהב אותנו יותר מהגויים!

מאת לאון פלדמן. 24-04-2010

תגיות: קליפים

אוכל סרטים כחול לבן - חלק ג' (גלובאלי)

טעם הפלאפל על שפתי

 כמו כל דבר בצה"ל גם לסדרת הכתבות שלי על ציונות בקליפים יש שלושה חלקים, והנה, הגענו לחלק האחרון שמוקדש ברובו למה שקורה מחוץ לגבולות מדינתנו הזעומה. איך אחרים רואים אותנו ובעיקר, שומעים אותנו. אמנם חלק מהקליפים שאביא הם לא "ציוניים" אלא יותר יהודיים במהותם, אבל הי, גם זה עושה את עבודת היח"צ הטובה לה אנו זקוקים כאן במולדתנו מוקפת האויבים.

  

הנה למשל החברה מארגון "תגלית" שעושים כמעט הכל כדי שיאהבו את המדינה שלנו בחו"ל. הם מחברים שירים על מצות, ראש השנה, שולחים את ההורים שלהם לטיול בישראל ועושים תחרויות מוזרות ומאוד קריאטיביות הכוללות תמיד פרסומת טובה ולא סמויה לישראל. בחרתי להראות את הדבר המשעשע הבא:

ועכשיו תצטרפו לפזמון: אי וונט טו יזראל אנד אי לייקד איט!

 

הבאנו שלום? עליכם!

 הזכרתי כבר בפתיחה של המאמר הראשון את הקליפ של Army Of Lovers , הרכב דאנס שוודי מסוף האייטיז, הדוגל בקידום זכויות הגייז בעולם. לא ברור איך הוא מתקשר לאהבה לישראל, אך מסתבר שהשיר והקליפ שלהם לשיר יזראליזם, הוא אחת המחוות היותר ביזאריות למדינתנו. כנראה שהשיר הזה נעשה כתשובה עצמית ללהיט הדאנס שלהם קרוסיפייד שכבש את מצעדי הריקוד העולמיים הרבה לפני שמדונה התעסקה עם המושיע הנוצרי, וכחלק מהפרובוקציה שליוותה את כל שירי הלהקה, גוייסנו גם אנו למאבק הפצת האג'נדה החופשית והמאוד צבעונית של הלהקה. מי יודע, אולי זה היה גם אחד השירים שהשפיעו עשור מאוחר יותר על אירופה לקבל באהבה כ"כ גדולה את דנה הדיווה שלנו.

אז קבלו במחיאות כפיים סוערות וגוף נטול שיערות את הגרסא של צבא האוהבים להבאנו שלום עליכם:

 

אם כבר מזכירים את השיר הזה, אז יש אין ספור גרסאות ל'הבאנו שלום', חלקן מחמיאות ביותר וחלקן פחות ואפילו מאוד אנטישמיות, אבל אני בתור ציוני כמעט גאה, לא אתן להם אפילו לינקוקון זעיר במאמר הזה, כי התכנסנו לשמוח ולהלל. בדיוק כמו שעושים "משוגע ביץ' פארטי" - טריו סרף של דוסים (מחופשים) שנותנים את הגרסא שלהם לקלאסיקה היהודית:

 

עוד גרסא הזויה של השיר מבצעים החברה מלהקת הוויגלס, במקור, תוכנית טלוויזיה אוסטרלית בסגנון רחוב סומסום המבקשת לחנך ילדים דרך הטלוויזיה (טחח) לצד היכרות מוזיקלית רחבה (טחח בריבוע)  לא ברור מה הם ניסו להשיג בגרסא הבאה של היצירה הקאנונית הזו, אבל דורות של ילדים אוסטרלים ועשרות מכוני גמילה כנראה לא טועים.

 

 

הבה נגילה!

 נמשיך עם הפזמון היהודי המפורסם הבה נגילה, שגם הוא קיים בעשרות ביצועים, כולל כולל נסיון של ג'ון לנון (שלא כך כך מצליח ובסוף מקדיש לנו שיר אחר מרגש וציוני לא פחות) וגרסא אינסטרומנטלית המנוגנת על סינטור ע"י מוזיקאי איראני. אך נתמקד בכמה גרסאות קצת יותר הומוריסטיות. תחילה מהיהודי החם, רוברט צימרמן, aka בוב דילן היקר והטוב, שנותן את קולו, מפוחיתו וגיטרתו להרמת המורל הלאומי שלנו. ראשית, בגרסא קצרה של בלוז מדובר (שקיים בסדרת הבוטלגים שלו שיצאה לא מזמן):

 

כאן, יחד עם עוד כמה אנשים דגולים כמו הרי דין סטנטון, הוא מנגן את השיר על המפוחית המפורסמת שלו:

 

את הגרסא הבאה להבה נגילה מאוד הופתעתי למצא ברשת, כיוון שרק שמעתי אותה ע"ג קסטה שחוקה לפני יותר מעשור אצל אספן שטען שלא אחרים מאשר להקת ה"נשרים" (הוטל קליפורניה) גם היו בקטע היהודי. לא האמנתי לו, אך אין כמו לינק ביוטיוב שיוכל להכריע בויכוח עתיק יומין בין שני חברים. אז שאפו לך סנדי ידידי. ולהסבר המתבקש: נראה לי שפשוט טרנד נגינת הסרף של הפיפטיז והסיקסטיז, תפס את אוזנם של האיגלס ולאו דווקא החיבור למקורות שלנו. בכל מקרה, זוהי אחת הגרסאות האינסטרומנטליות המעולות לשיר הזה:

נישאר בחו"ל ונקבל באיפוק קומוניסטי את חבורת הסינים העליזה הבאה שמראה את אהבתם לישראל בגרסא שלהם להבה נגילה: 

ואם כבר חומות שרואים מהחלל, למה לא להביא את הגרסא של קפטן קירק וחבריו לאנטרפרייז לשיר העממי הזה :

זהו (לא) שיר אהבה

 כאמור, לא כל השירים המזכירים את ישראל עושים עמנו חסד, רבים מהקליפים בנושא זה דווקא די נגדנו. כך למשל גויס השיר - This is not a love song של להקת p.i.l (שבאופן מוזר למדי מזכיר את השם של הארגון הפלשתיני PLO) לפרופוגנדה אנטי ישראלית.

בניגוד לשיר הזה, שירה של סוזי והבאנשיז, יזראל, דווקא נכתב כמחווה למדינה ולבניה (איזכור היתומים היא התייחסות לשואה, ושירה על השגשוג מתייחסת על התקומה והיכולת הלאומית). השיר נוצר כנראה לאחר אחד הביקורים שלה ולהקתה כאן בשנות השמונים. השיר הפך לאחד הלהיטים הגדולים של סוזי ואפילו זכה למספר קאברים, כולל בפרוייקט הבוסה אייטיז נובל ווג. הנה הגרסא המקורית. 

 

נישאר באייטיז הקרירים וניזכר איך סיימון לה בון וחבריו מ"דוראן דוראן" ניגנו באלבום הבכורה שלהם מ81 את הנעימה האלקטרואוריינטלית "תל אביב" שכנראה נכתבה ע"י לה בון לאחר שהתנדב בשנות השבעים בקיבוץ ישראלי:

  

סיכומים וספיחים אחרים

 כמובן שלא רק האנגלים, הסינים האמריקאים והאוסטרלים עושים לנו כבוד. לאורך כל שנות קיומה של המדינה היו גויים שתמכו באופן מוזר בישראל, גם דרך המוזיקה. הגדילו לעשות ההולנדים שלא רק אימצו את ראלף עינבר אל חיקם ונתנו לו לעשות את הגרסא שלו לפספוסים, אלא הכינו לנו שיר תמיכה מיוחד בזמן מלחמת המפרץ. אז קבלו בשידור חוזר דרישת שלום מהולנד.

י

יכולתי להמשיך בעוד שלושה מאמרים על מוטיבים ציוניםישראליים בקליפים, אך היריעה כמו שאומרים קצרה מלהכיל. רק כדי לנסות להשלים את התמונה כולה, אני חייב להוסיף לפרק הראשון (היפ הופ ציוני) גם את היצירה של העולים החדשים מחבר העמים, שרואים את הציונות באור קצת שונה. כך למשל וולקן בשירו המעולה שמדבר על העליה לישראל, או היצירה המורכבת של החבר'ה מסאדייל שכבר זכו למעמד של קאלט מקומי בכל מה שקשור לקבלת האחר בחברה שלנו מרובת התרבויות אך קשת ההסתגלויות. גם לגבי הדג נחש שהזכרתי באותו פרק, צריך להזכיר את ההשתתפות בפסקול של הזוהאן, שם מלבד להביא הרבה כבוד לחומוס ולכוסיות של המדינה הוצגה באופן מגוחך דמותו של הצבר המיליטנתי ע"י אדם סנדלר.

גם בפרק השני, שעסק במחאה, השמטתי בטעות את הקליפ האנטי ציוני של אחת מהאמהות הרוחניות שלי בכל הקשור לקידום מוזיקה עצמאית - הבמאית והיוצרת המוכשרת שרון קנטור בקליפ הורוד והאנטי ציוני שלה.

קיימים עוד עשרות קליפים שיכולים לשמש כתעמולה חיובית או שלילית ציונית לכאן או לכאן, החל מהאחיות פיק, למירי מסיקה במדים, סינרגיה והצל, הדורבנים פוגשים את ששי קשת על הטנק, ג'ינה אקס פרפורמנס, החברים הפרוורטיים מפיסוק רחב וגם... צעירי תל אביב. אבל אני בוחר לסיים עם משהו די עדכני, מחווה דרום אמריקאית לישראל של וונדי הדולפין והטיגריס, בשירם : ארקוד על אדמתכם, אחד הדברים הכי הזויים שנתקלתי בהם.

אז שיהיה לכולנו חג עצמאות שמח ושנה טובה. ותזכרו, יש לנו ארץ נהדרת, רק חבל שאין איפה להראות קליפים בטלוויזיה שלה. 

 לאון פלדמן מגיש את התוכנית "נפולאון" שעוברת החל מהשבוע לשעה חדשה. כל יום חמישי ב-19:00

אוכל סרטים כחול לבן חלק א' - היפ הופ ציוני 

אוכל סרטים כחול לבן חלק ב' - ציונות מחאתית

איור חיצוני: אמיתי סנדי

תמונה פנימית: אסף בילט

תגובות

 • אחלה סיקור

  שיינברגר, 25-04-2010 09:35

 • איזב כיף, כולם אוהבים אותנו

  אגב, בכל הכתבות יש קרדיט לאיור חיצוני של הסנדוויץ' אבל אני לא רואה אותו בכלל

  אמיר, 25-04-2010 12:01

 • לאון, אתה השמעון פרס של האינדי

  ציוני גאה, 25-04-2010 12:35