מגזין

הסיפור מאחורי השיר - The Raw Men Empire

קרן רובין מציגה: סיפור אחד, אמן אחד, שיר אחד. והפעם צביקה פרוש מ- Raw Man Empire מספר על דפוסי התנהגות, על הרצון לעוף ועל "מועדון קרב" בשיר "Hallelujah"

מאת קרן רובין. 21-04-2010

תגיות: The Raw Men Empire

הסיפור מאחורי השיר - The Raw Men Empire

איך השיר נולד? "בגלגול הראשון שלי הייתה לי להקה שנקראה The Works. למעשה זה היה צמד, אני ויונתן מילר, שהוא היום הגיטריסט שלנו ב-The Raw Men Empire. היינו בבית שלו בקיסריה, היינו עושים חזרות של שטיפת מוח, מנגנים יומיים בלי להפסיק, והתחלתי לנגן את השיר הזה. כמו כל שיר חדש נורא התלהבנו וכבר היה לו מבנה, אבל אף פעם לא הגענו לסיים אותו ולהופיע איתו. אחרי כמה חודשים נפרדנו כי היו לנו חילוקי דעות יצירתיים, אחרי חברות של שנים, מגיל 13". איך חזרתם לקשר? "זה קרה באופן אורגני. הייתה הפסקה של שנה ביחסים האלה אבל תמיד גרנו לא רחוק אחד מהשני וקרו כמה דברים במקביל, שהעיקרי בהם זה שחיפשתי הרכב חדש כי הלהקה הקודמת (Dysfunctional Heroes) הפסיקה לעבוד יחד. חיממנו את ?Why בהופעה שלהם בארץ ואחר כך התפרקנו. בשלב הזה חזרתי לנגן קצת עם מילר וחזרנו ישר לשיר הזה, באופן מאד מודע וגם לא מודע". אז השיר היה מה שחיבר אתכם כשהתחלתם לעבוד שוב יחד? "כן. ללא ספק זה אחד השירים שהגדיר את המעגל הקודם של שנינו יחד במוזיקה ופתח מעגל חדש. פה הייתה תחילת דרכה של The Raw Men Empire. זה היה אחד השירים הראשונים שעבדנו עליו בהרכב, ואם לא הראשון אז השני, למיטב זכרוני".

מה משמעות המילים "I've got this jack beside me here says he wants to be put in a cage!"? "אני תמיד כותב ממקום של סיטואציה שאני נמצא בה ומתוך אסוציאציות. קרה שכתבתי שיר ואחרי כמה שנים הבנתי את המשמעות שלו או יכולתי לראות על מה הוא מדבר. משמעות היא תוצר לוואי של יצירה, אני לא יוצר מתוך משמעות, אלא מתוך הדבר הזה שבחר אותך או שאתה בחרת אותו, אולי מוזה זו מילה מתאימה. זה שיר עם המון רגש שצץ כשאני שר אותו. "כשביקשת שאשלח לך את המילים, עברתי עליהן וכשהסתכלתי עליהן נזכרתי בג'ק מהסרט 'מועדון קרב', שמדבר על עצמו בגוף שלישי. אנשים כבולים לסבל ולהנאה, ואפילו שאנחנו אומרים שאנחנו לא רוצים לסבול, אנחנו רוצים להיכנס לכלובים האלה. אנחנו משמרים דפוסים, סיטואציות מייסרות אותנו ואנחנו חוזרים אליהן. איתי (קויפמן, המתופף) אמר פעם שלדעתו הדת כולאת אותנו בכלובים האלה, אפשר להסתכל על זה גם ככה". "Hello father I am your son you built these wings for us, said not to fly too close to the sun". איך משל איקרוס ודדלוס מתקשר כאן? "דדלוס בנה כנפיים לו ולבנו איקרוס על מנת לברוח מהכלא בו היו כלואים. הוא הזהיר את הבן שלא יעוף גבוה מדי אחרת השמש תפורר לו את הכנפיים, אך איקרוס היה צעיר ופזיז ולא היה יכול לעמוד בפיתוי ועף אל על, וכשהגיע גבוה מספיק והתקרב לשמש, הכנפיים שלו התפרקו. זה משל שמתקשר לעובדה שכולנו חוזרים לדפוסים שלנו, שבויים בסבב ההנאה, כולנו רוצים לפרוץ את עצמנו, אבל נהנים מלהיות כבולים אליהם. איקרוס לא יכל לעמוד בפיתוי ואפילו שהוא כבר היה במעוף, הוא היה חייב לעוף עד השמש, למרות ההוראות שהזהירו אותו מזה". ומה משמעות המשל? "בעבודה עם יונתן למשל, עובדה שהתפרקנו כשזה לא עבד אבל למרות זאת באופן מאד טבעי כן חזרנו לנגן יחד אחרי שכל אחד עבר כמה דברים. לשנינו יש רובד אסקפיסטי באישיות. כמו שאיקרוס ודדלוס ברחו מהכלא, אולי גם אנחנו באיזה שהוא מקום מחפשים דרך מילוט מהמבוך החוצה, או מחפשים לעוף. שנינו אנשים חולמים שאוהבים לעוף". יש לך עצה לכותבי שירים? "אם יש לכם בית יפה שאתם אוהבים ומרגישים שהפזמון לא ממש טוב או ה-C Part לא ממש עובד, עדיף להניח לשיר גם אם זה סיפור של שנה-שנתיים, או שלוש או ארבע (מחייך) עד שהאמת של השיר מתגלה, ואז אפשר לסיים לעבד אותו. במילים אחרות - עדיף לשחרר ולא להתעקש על משהו שהוא 'לא ממש זה'. חשוב להקשיב לקול הפנימי הזה. אני לא מבין באקורדים אבל כן מנסה לתת ליצירה ולדרך לסחוף אותי. הדרך יכולה לצוץ מעצמה אחרי חודש או חודשיים, אבל לפעמים זה יכול לנוח קצת ולחזור אחרי ארבע שנים. זו עוד הוכחה לקלישאה שלכל דבר יש את הזמן שלו".

Hallelujah/ צביקה פרוש

hello hallelujah hallow be thy name ive got this jack beside me here says he wants to be put in a cage! hello father i am your son you built these wings for us said not to fly too close to the sun you will always be a part his life and you will always be a part of him when the night comes into life you will always feel your'e in a dream hello hallelujah hallow be thy name ive got this jack beside me here says he likes it fine in his cage! hello father i am your son you built these wings for us said not to fly too close to the sun.

The Raw men empire ישיקו את האי.פי השני שלהם ב-27 באפריל בהופעה חגיגית בלבונטין.

טור זה פורסם באתר NRG מעריב

לכתבות נוספות של קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לטור הקודם: הסיפור מאחורי השיר - תמר אייזנמן

 

תגובות

  • פשששששש

    יש מילים...

    דקסטר בוכניק, 23-04-2010 00:45