מגזין

הצ'יפים הסודיים של המוזיקה

איך מוזיקה ערבית, גיטרות סֶרף ושירה אוריינטלית משתלבים יחד? תשאלו את הסיקרט צ'יפס 3 שבאים להופיע עכשיו בישראל. אמיר עטר מחמם

מאת אמיר עטר. 27-04-2010

תגיות: Secret Chiefs 3

הצ'יפים הסודיים של המוזיקה

קשה לנחש מה עובר במוחו הקודח של הגיטריס טריי ספרואנס, המוח והמייסד של להקת הסיקרט צ'יפס 3. הגיטריסט המוכשר הקים את ההרכב יחד עם עוד שני חברי להקת Mister Bungle באמצע שנות התשעים ומאז הוא משתדל להחליף מספר לא מבוטל של חברי הרכב וסגנונות מוסיקליים כאחד.

באמצע שנות התשעים השתתף ספרואנס בהקלטות האלבום King for a Day, Fool for a Lifetime של Faith No More ולהקת "מיסטר באנגל" הוציאה את אלבומה הניסיוני והמוזר ביותר Disco Volante. בנקודה הזאת בזמן, שבה הוא זוכה לביטוי אומנותי ומסחרי גדול מתמיד, מחליט ספרואנס ביחד עם הבאסיסט טרבור דאן והמתופף דני הייפץ מ"מיסטר באנגל" להקים הרכב אינסטרומנטלי וניסיוני עוד יותר. סביר להניח ששלושת חברי באנגל הרגישו תיסכול מכך שסולן הלהקה, מייק פאטון, היה עסוק למדי בסיבובי הופעות עם להקת Faith No More והחליטו למצוא פורקן אחר לשאיפותיהם המוזיקליות.

במהלך השנים שעברו מאז הוציאו הצ'יפים חמישה אלבומי אולפן, את רובם הוציא אגם בלייבל שאותו הקים ספרואנס בעצמו. הרבה נגנים באו והלכו עם הזמן וכך גם הרבה השפעות מוסיקליות. באלבומיהם תוכלו למצוא קטעי Surf מהירים לצד נעימות ערביות עם שלל כלי מיתר, מפלי גיטרות דת' מטאל מעורבבות עם סימפולי Drum&Bass וקטעים שקטים עם שירה הודית ענוגה.

ההשפעות של ספרואנס מרובות ובניהן אפשר למצוא פסקולים של סרטי בוליווד, מערבוני הספגטי של אֵניוֹ מוֹריקונה וגם נגיעות של דני אלפמן. בשנת 2008 הוציאו הצ'יפס את האלבום Xaphan, שלמעשה היה חלק מסדרת אלבומים שיצאו בלייבל צדיק שנקראת Book of Angels. בסדרה זו כל פעם הרכב או אמן אחר מבצע עיבודים משלו לפי קטעים מפרויקט Masada של ג'ון זורן.

השנה ההרכב צפוי להוציא שני אלבומים, הראשון הוא אסופה של מספר קטעים נדירים של הצ'יפס ושלל הרכבי הלווין שלהם (יש לא מעט). השני הוא אלבום אולפן חדש שיקרא Book of Souls.

  

ביום רביעי ב-20:00 יערך ספיישל מיוחד ללהקה בתוכנית "שכרון מעמקים"

הסיקרט צ'יפס 3 יופיעו במועדון הבארבי בתל אביב ב-2.5.2010 כחלק ממסע הופעות אירופאי נרחב.

תגובות