מגזין

הולילנד כמשל

ערב יום העצמאות ה-62 שלנו בארץ הקודש ויורם רון תוהה כיצד הפכנו מעם של נוודים לעם של נדל"ן

מאת יורם רון. 19-04-2010

תגיות: פוליטיקה

הולילנד כמשל

כבר הרבה שנים שאני שואל את עצמי למה בדיוק מתכוונים כשאומרים "לשנה הבאה בירושלים הבנויה". ירושלים כבר בנויה, ובשנה הבאה המחירים רק יעלו. למה לחכות? לא רק שהיא בנויה, היא הולכת ומתכערת בפרויקטים גרנדיוזיים של כבישים, גשרים, מגדלים, שכונות לעשירים מחו"ל, חומות, בתי קברות על קומות. אולי הגיע הזמן שנתפלל שיהרסו שם סוף-סוף כמה דברים?

ירושלים אף פעם לא הייתה מאוחדת. גם כשדוד המלך בנה אותה, כבר היו שם גם יבוסים. גם עתה היא אינה מאוחדת. האוכלוסיות שגרות בה אינן מתערבבות זו בזו, והקשר בין מזרח העיר למערבה קיים בעיקר על מפות של פוליטיקאים. הדבר היחיד שמאחד את בירתנו היום הוא התסכול והשנאה שחשים תושביה זה לזה... וכלפי הפרויקט האימתני הקרוי "הולילנד פארק". אך לאמיתו של דבר, הולילנד היא רק קצה הקרחון: שיח ג'ראח, סילוואן, פרברי הקברים שמקדמים את פני העולים לעיר ממערב וגושי התתנחלויות שחוסמים אותה ממזרח - הכל נגוע באותו חיידק, הכל אותו דבר: ירושלים של זהב, ושל כסף ונדל"ן, הלא לכל שירייך אני קבלן.

"הולילנד" היה השם שבו כינו הגויים את ארץ ישראל עוד הרבה לפני שהיהודים התחילו לחזור לכאן בהמוניהם. בשנות ה-60 של המאה ה-20 קיבל את השם מלון שנבנה על רכס בגובה 800 מ' בין שכונת בית וגן למלחה. אחר כך נטעו שם אורנים ושמו ביניהם דגם מוקטן של עיר הקודש בתקופת בית שני. כך הפך המקום למוקד עליה לרגל עבור תיירים ותחנה בטיולים השנתיים של תלמידי בתי-ספר מכל הארץ. בראשית המאה הנוכחית נקנה השטח ע"י יזמים פרטיים. המלון נהרס, חורשת האורנים נעקרה ודגם הבית השני עבר דירה למוזיאון ישראל. היום מכסה את ההר פרוייקט נדל"ני עם מגדלים מכוערים שכולם בירושלים שונאים וכמה משפחות עשירות אוהבות כי מהפנטהאוז רואים את ים המלח ואת הים התיכון. והכל במחיר מציאה של 50,000 דולר למ"ר. הולי שיט.

בתורה לא מוזכר השם "ארץ הקודש" ולו פעם אחת. לפני שהחלום הציוני החל לקרום עור וגידים, דיברו היהודים לכל היותר על "ארץ מובטחת". היום ההבטחה כבר הוגשמה, הצבא שומר שלא ייקחו לנו, ונותר רק לסחור כאן בשקט בפיסות קרקע. למעשה, האדמה היא היום המשאב היקר ביותר של מדינת ישראל. לא תפוזים של ג'אפה, לא יהלומים, לא אתרים היסטוריים ודתיים, לא טכנולוגיה צבאית ולא המוח היהודי המשולב ב"חוצפה" הישראלית. אנחנו מעצמת נדל"ן. ישראל היא אחד המקומות היחידים בעולם שלא צנחו בו מחירי הדירות במשבר הכלכלי העולמי האחרון. איך אתם מסבירים זאת? הסוד הוא כנראה החיבור בין קדושה לאדמה: הקב"ה שומר על המחיר למ"ר.

כמו שבוודאי שמתם לב, פרשיית השוחד הנוכחית בירושלים לא הפתיעה אף אחד. ידענו מי זה א"א עוד לפני שאהוד אולמרט הכחיש. על ראש ההר בוער הכובע. לא הופתענו כי המגדלים הבולטים כל-כך בכיעורם ובגובהם (הם ניצבים באחד המקומות הגבוהים בעיר, שמלכתחילה לא הייתה שום הצדקה לבנות בו רבי קומות) לא אושרו לבניה סתם כך, בניגוד לכל אמות המידה המקובלות בעיר. אבל בעצם, לא הופתענו כי התרגלנו: מאז שאבותינו החלוצים עזבו את הפריקסטים לטובת מבני קבע, כמעט כל מה שקשור לנדל"ן ובניה בארץ התחיל להסריח משחיתות. כך הורגלנו באישורי בניה שניתנים בדיעבד למרפסות סגורות, באותה מידה שהתנחלויות הנבנות על קרקעות שנגזלו - זוכות לתעודת כשרות מצד המדינה. הטענה השחוקה של השמאל הישראלי כאילו ההתנחלויות הן אם כל רעה וכאילו הכיבוש הוא זה שמשחית, צריכה לדעתי להישקל ברצינות מחדש. ההתנחלויות כמו המרפסות, החומות כמו הכבישים, המגדלים שמסתירים את הים והקניונים שנבנים על אדמות חקלאיות - כל אלה הם סימפטומים של אותה מחלה, אותה תאוות בצע.

ראוי היה כמובן שהרשויות ימתנו את ג'ונגל הפיתוח הנדל"ני, אך תפקיד הרשויות התמסמס. בהפרטה המוחלטת של חלום הארץ המובטחת, אשר מתורגם כיום בציניות לדולרים בטוחים, "כולם מרוויחים". תאווה בלתי נשלטת זו, אותו רעב חסר גבולות לתוספת אחוזי בניה, הם אולי תוצאה של התהליך המואץ שעברנו, אנו היהודים, במעבר המהיר מעבדות לחירות. הפכנו תוך כמה עשורים מעם של נוודים לעם של בעלי בתים. תוצאותיה של "נורמליזציה" זו היא שעבור ישראלים רבים היום, דירה חדשה בפרויקט יוקרתי עם שם לועזי היא תמצית ה"עצמאות". מבחינה זו, "הולילנד" איננו משל אלא המציאות.

תגובות

 • מסכים לגמרי עם תאוות הבצע

  אלה תוצאות הגשמת החלום האמריקני במקום הגשמת החלום הציוני. אבל אם חושבים על זה ברצינות, בכל עיר ישנה מגמה של בניה לגובה, רק חבל שלעיתים קרובות מדי זה בא על חשבון החלשים. לגבי האיזכורים, בתנ"ך הארץ המובטחת משתרעת מהנילוס עד הפרת. ירושלים מוזכרת מעל 600 פעמים ואילו הולילנד אף לא פעם אחת :)

  עוז, 19-04-2010 18:36

 • מילים כדורבנות!

  A, 19-04-2010 19:19

 • אחלה כתבהההה

  אורי, 21-04-2010 01:21