מגזין

זמן אויר

לפני הגעתם של ארט ברוט בשישי הקרוב לישראל, אדי ארגוס, סולן הלהקה בשיחה עם שירן מוסטובוי על מוסיקה, מפגשים מקריים, פרנק בלאק והשטן

מאת שירן מוסטובוי. 28-03-2010

תגיות: ראיון, Art Brut

זמן אוירצילום: יחסי ציבור

אני תופסת את ארגוס בשעת בוקר מוקדמת ועוד מנומנמת במשכנו בלוס אנג'לס, בעוד הוא תר את אמריקה עם הרכבו השני Everybody was in the French Resistance...Now  , אותו הוא חולק בין היתר עם חברתו לחיים, סולנית The Blood Arm דיאן ולדז. משם יטוס לחזרות עם ארט ברוט בלונדון ומשם לישראל ולבסוף להופעות בפסטיבל SXSW בטקסס עם הרכב הצד.

כיצד הכרתם אתה וחברי הלהקה ואיפה?

"תמיד רציתי להיות בלהקה אז עברתי ללונדון כדי להקים אחת, וכשיצאתי לבלות שאלתי את כל מי שנקרה בדרכי וכולם אמרו לא. המשכתי לשאול אנשים והבנתי שאני צריך לשקר כדי לגרום לאנשים להיות איתי בלהקה, אז התחלתי להעמיד פנים שאני יודע לשיר כמו ארת'ה פרנקלין".

בסוף שכנעתי את דודי כריס, הוא הסכים והשכנה שלו למדה לנגן על גיטרת בס כדי להיות איתנו בלהקה, לאחר מכן מצאנו מתופף באוטובוס ושאלנו אותו אם הוא רוצה וכמובן הוא הסכים. נשאר עוד מקום אחד בלהקה והרגשתי מאוים בגלל שכולם היו חברים של כריס, אז הצעתי לחברי איאן שהיה גיטריסט של להקת האבי מטאל והוא אמר כן ואפילו עזב את הלהקה שהיה בה. אחרי כמה זמן כריס עזב וחברי ג'ספר הצטרף".

קראתי שאתה טוען שהביוגרפיה בוויקיפדיה עליך לא נכונה.

"הייתי בראיון ומישהו שאל אותי שאלות עלי שלא היו נכונות בכלל, זה נהפך לדיון שטותי כי הוא אמר שאני אוסף בובות של חיות ומביים סרטי פורנו וכל מיני שקרים והמצאות כאלה. התעצבנתי על זה ואז מישהו תיקן את זה די מהר ואני חושב שעכשיו הכול אמת, לא יודע לא בדקתי".

השיר Bad Weekend הוא אהוב אישי שלי ורציתי לדעת איך ולמה כתבת אותו? במשפט שאומר, "Popular Culture No Longer a Place for Me", ניסית להשפיע על אחרים?

"קצת כן, זה היה סופ"ש ואני גר בלונדון, לא היה מקום מרגש ללכת אליו. בטלוויזיה כל התוכניות היו נוראיות וברדיו לא שידרו מוסיקה שאני אוהב, התעצבנתי שאין שום דבר בשבילי. החלטתי שאני כותב שיר כועס על המצב הזה, על התרבות הפופולארית הדלה, בלי לדעת שיש עוד אנשים שיזדהו עם האמרה, וזה נחמד שהם כן, יש לי עוד חברים בזכותו".

מה משמעות השם Art Brut vs. Satan? ואיך הגיע שיתוף הפעולה עם פרנק בלאק מהפיקסיס שהפיק לכם אותו?

"להקליט עם פרנק בלאק היה קול, אני חושב שהוא מושלם בשבילנו, זה האלבום האהוב עלי עד כה. הקלטנו אותו בעשרה ימים איתו כשהוא בעצם "מביים" אותנו. ידענו שהוא אמר דברים טובים עלינו בעבר והוא אמר שהשיר Jealous Guy הוא אחד האהובים עליו. אמרנו וואו, פרנק בלאק אוהב אותנו אז שלחנו מייל והוא אמר כן. זה היה די קל, אבל אז בדרך להקלטות, בטיסה לארה"ב התחלנו להילחץ ולהבין את מי אנו עומדים לפגוש. כשפגשנו אותו גילינו שהוא אדיב לב ואדם מבריק, שאי אפשר להרגיש מאוים ממנו. בזמן שהוא היה איתנו הוא ממש היה חלק מהלהקה.

השם הוא קלישאה, אנשים אומרים שארט ברוט היא מסוג הלהקות שאו שאוהבים או ששונאים. השם מתייחס לזה בכך, שאם אתם שונאים את ארט ברוט אז אתם השטן ואנחנו נגדכם ושונאים אתכם בחזרה. בעצם השטן הוא דימוי לכל מי שלא מחבב אותנו".

אתה מרגיש משהו שונה באלבום הזה?

"כל כך נהניתי להקליט. הוא גם נשמע אחרת כי הוא נשמע כמו אלבום לייב. ניגנו וניגנו והקלטנו את זה. אני אוהב לעבוד ככה אני חושב שכך זה יהיה מעכשיו, זה טוב".

אתה כותב את כל המילים, נכון?

"כן, ואני לא יודע לנגן על אף כלי. בתור מתבגר ניסיתי לנגן על גיטרה וזה לא עבד, ואז ניסיתי בס וזה לא עבד ואז בקלרינט זה כבר כאב. אז חשבתי, בוב דילן לא יכול לשיר, לו ריד גם לא, אז עדיף שאני פשוט אהיה הזמר, אני גם לא יודע לשיר. זה טוב, פחות בשבילי לסחוב".

מה התוכניות העתידיות?

"עסוקים. אני בטור עם EWITFRN, בדיוק התחלתי לכתוב את האלבום הרביעי של ארט ברוט ואת השני ל-EWITFRNאז אני די עסוק משני הפרויקטים האלה".

שמעתי שאתם בלתי צפויים, מה בתוכנית להופעה בישראל?

"אנחנו מתאמצים כדי לעשות את זה. אני לא יכול להגיד לך מה יהיה כי אז לא תהיה הפתעה. אבל זו הפעם הראשונה שלנו בישראל וזה טוב כי נוכל להשתמש בטריקים הרגילים שלנו ואך אחד לא ידע (צוחק), וגם ננגן שירים משלושת האלבומים. אני מאוד מצפה להופעה".

איך תגדיר את ארט ברוט כלהקה? מה ההשפעות שלכם?

"ארט ברוט קשה להגדרה, גם כי כולנו נפגשנו במסיבות ואוטובוסים וגם כי לכולנו יש טעם שונה במוסיקה. אני אוהב סינגר- סונגרייטרים ואינדי לואו-פיי. אני מאוד אוהב את ג'פרי לואיס, הוא גם כותב קומיקס ונדמה לי שהוא גם מגיע לישראל. איאן היה בלהקת מטאל, פרדי אוהב מוסיקה טובה כמו הפיקסיז, וג'ספר אוהב בחורות. אני חושב שבגלל זה, בגלל הערבוביה של ההשפעות אנחנו נשמעים כמו שאנחנו".

 ארט ברוט יגיעו להופעה יחידה בישראל ביום שישי ה-2.4, 21:00, בבארבי תל אביב.

  

תגובות

  • מצוין.

    רק הערה קטנה - popular culture no longer applies to me... ולא כפי שכתוב

    מיכל ישראלי, 30-03-2010 19:01

  • תודה

    מזל שהמשמעות נותרת בעינה...

    על תשומת הלב, 31-03-2010 11:11