מגזין

מקיר לקיר

ההופעה הראשונה של אורי חכים בתל אביב משאירה טעם לעוד יוצרים מוצלחים שגדלו מחוץ לעיר הגדולה לפרוץ אליה. אדוה יוחנן סוגרת מעגל

מאת אדוה יוחנן. 27-03-2010

תגיות: אורי חכים

מקיר לקיר

המופע "מקיר לקיר" של היוצר אורי חכים, היה מבחינתי סגירת מעגל. את אורי שמעתי לראשונה כאשר טיילתי את הטיול של אחרי הצבא בדרום אמריקה. חברה טובה נתנה לי לשמוע את השיר "נפלאות התבונה", השיר המסכם של המופע, שאותו הלחין וכתב לפני ארבע שנים כשהיה חבר בהרכב אוזן פיל. השיר עבר מנגן לנגן והפך להיות ההמנון של החבר'ה, אולי בגלל הישראליות שבו, אולי בגלל הפשטות שבו.

המופע האינטימי משלב רוק ופולק עברי ונכתב בהשראת ניל יאנג ועמיר לב שמספרים סיפורים שלמים דרך מילות השירים שכתבו. כמו יאנג ולב, אורי יצר מופע מקורי שמילות השירים חודרת לנבכי הלב ומשאירות חותם. השירים במופע מספרים סיפורים של פרידה מאנשים וממקומות ומדברים על חוויות שלעולם יישארו. אורי מאמין שיוצר טוב הוא מי שהקהל מאמין לכל מילה שהוא כותב, מתחבר למנגינה ויוצא בתחושה שהוא חווה בעצמו את הסיפור שהשיר מספר.

במופע התארחו: רוני מאיר שמלווה את אורי בכל הרכב שבו היה ובדרך כלל מנגן על הבס, הוד שריד המתופף וגלעד מאיר הגיטריסט, שניהם מלהקת "כל החתיכים". שלושתם מלווים בגיטרה בלבד.

שם המופע "מקיר לקיר" נבחר משום המעבר שאורי עשה מהקיבוץ הירוק והשקט "רמת השופט" אל תל אביב. תחושת הסגירות של האנשים, התעשייתיות והגעגוע לאוויר הפתוח הביאה את אורי לנסות ולגבש הרכב שינגן את השירים שלו בעיר הגדולה. לאחר תקופה ארוכה של חיפושים אורי הרגיש שמשהו לא עובד ומכן באה ההחלטה לצאת במופע יחיד עם שירים שהוא כתב, הלחין, שר ומנגן.

אורי, 26, עשה מעבר מהקיבוץ, לטיול בהודו ומשם היישר לתל אביב. רוב הישראלים חווים את המסלול  הברור: נטייל קצת ואז נתחיל את החיים האמיתיים, עבודה, לימודים, החיפוש המתמיד אחר כיוונים חדשים. זאת הסיבה שקל מאוד להתחבר למוסיקה של אורי, הוא בא מהמקום שכולנו באנו ובאופן לא מודע הוא מצליח לזרוק אותך לסיטואציות ישנות ולגרום להסתכלות מחודשת על אנשים, "תמיד שמסתכלים על מישהו אנחנו רואים מישהו אחר, השינויים שאנשים עוברים בסיטואציות שונות, זה מה שמעניין אותי כיוצר".

ההתלבטות וההחלטה להתמסר באופן טוטאלי למוסיקה, התבשלו אצל אורי כבר שהיה בהודו, לכן החליט שמהודו הוא חוזר לתל אביב ולא לקיבוץ, "כאן קורים הדברים האמיתיים, רק כאן אפשר להתפתח מבחינה מוסיקלית". משפטים שנשמעים לא אחת, מיוצרים המגיעים ממרחק של שעה וחצי מתל אביב.

אז מה אורי עושה היום? אם תצטרכו להוציא את הכלב לטיול, אורי הוא הכתובת שלכם. התחרות בתעשיית המוזיקה בארץ היא גדולה ולכן הרבה יוצרים שלא רוצים להתפשר על האמת הפנימית שלהם מתפרנסים בעיקר מעיסוקים אחרים.  אורי מסכם את ההופעה הראשונה שהתקיימה ב"בר גיורא" בתל אביב, במשפט- " המוסיקה מתמצתת את כל הרוגע, דרך להתפרק ולהבין דברים, אני לא יכול לחשוב על עולם בלי מוסיקה, זה עושה אותי מאושר".

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      אורי חכים מזמין אתכם לחפש אותו בפייסבוק, ולהתעדכן בהופעות הבאות.

תגובות

  • אדוה את אלופה!!!

    תמר מייבום, 05-04-2010 23:44