מגזין

הסיפור מאחורי השיר - נועם וזאנה

סיפור אחד, אמן אחד, שיר אחד. והפעם נועם וזאנה חייה בהולנד, אך מבינה שבחורים באשר הם מתנהגים לרוב אותו הדבר, וכנראה שיש משהו שונה בתפיסה של שני הצדדים בשירה Personality

מאת קרן רובין. 25-03-2010

תגיות: נועם וזאנה

הסיפור מאחורי השיר - נועם וזאנה צילום: יחסי ציבור

איך השיר "נולד", ומתי?

"השיר נכתב בנובמבר 2008, בבית הורי בבאר שבע על פסנתר לא שהיה לא כל כך מכוון. בדיוק חזרתי מכיתת אמן בגרמניה אצל גלינה וורצ'בה, ובמהלכה עלה הרעיון להתחיל לנגן טרומבון ופסנתר במקביל. רק התחלתי להשתמש ברעיון, וחיפשתי משהו פשוט מבחינת הליווי. אקורדים פשוטים בפסנתר ומלודיה ברורה בטרומבון, כדי להקל על הביצוע. כשפיתחתי את המלודיה של השיר בעצם כתבתי מנגינה לטרומבון ורק אחרי שזמזמתי אותה יום שלם בראש הבנתי שאני צריכה לפתח מזה שיר, עם מילים כתובות ומסר מכיוון שהמנגינה הייתה מאוד חצופה ובלתי מתפשרת. השיר נכתב כדי להסביר בקצרה מהי האישיות של הבחורה הממוצעת כשאתה פוגש בפאב בשישי בלילה ועל מה היא תשמח לדבר אתך, ובעצם מתאר את עולמה הפנימי". 

מה ניסית להעביר בשיר?

למסר מגיעים בדרך כלשהיא. חשבתי על דיאלוג בין הקול שלי שהוא טיפה גבוה והטרומבון שהוא נמוך ועלה לי הרעיון שהם בעצם גבר ואשה. ואז חשבתי מה מעצבן אותי כל כך בבחורים. הרי הם כל הזמן שואלים את אותן השאלות; מאתרים אותך מהצד השני של המועדון, מחייכים חיוך רחב שיוצר רושם שיש להם מה להגיד וצועדים לקראתך כדי להציג בפניך את השאלון הבא: "מאיפה את בארץ?". יתכן והשאלה שתשאל מיד אחר כך תהיה "את מכירה את משה?", "מה את עושה? וואללה, מוסיקאית?, כמה את עושה להופעה...?!" וכך זה מן הפח אל הפחת".

חשבתי שרק הישראלים שואלים כמה משלמים לך. זכור לך בחור ספציפי בהקשר? או שזו התנהגות כללית שהבחנת אצל בחורים? 

"אכן זכורים לי מקרים ספציפיים של בחורים מצחיקים ביותר, ואני לא מדברת רק על "תגידי, זה כאב כשנפלת מגן עדן?". אבל ללא ספק מדובר בדפוס חוזר של בחורים ממדינות שונות בעולם. אז בהולנד ישאלו גם מה ההורים שלי עושים ובהודו ישאלו למה אני מדברת אנגלית ולא הינדו כי אני נראית להם כמו מקומית".

איך את חושבת שהגברים שפגשת היו מגיבים לשיר?

"אני לא בטוחה לגבי התגובות האותנטיות מהאנשים שיצאתי איתם, אבל הקליפ שצילמנו לשיר מראה כביכול רק את נקודת מבטו של הבחור. רואים אותי יושבת בבית קפה מול בחור בלתי נראה, הוא בוחר אותי מתוך תפריט ואנחנו יושבים לדייט. מתחת למצלמה ניתן לראות את הידיים שלו, כשהוא מתעסק באוכל, מסתכל לאזורים הלא נכונים ואפילו מתחיל עם המלצרית. בפזמונים עוברים לחלקים המשולבים באנימציה ומציגים את עולמי הפנימי".

מה הכוונה ב- "It's not who I wake up with" ? 

הרבה פעמים חלק מהגדרתו של בן אדם היא "עם מי הוא מסתובב". יכולים לקטלג אותך בתור "פריק" או "ערס", לשייך אותך למוצא/עדה, או יותר גרוע, לזהות אותך בתור "הנה החברה של דני". אז פה אני מנסה להדגיש שזה לא משנה עם מי אתה מתעורר בבוקר. בפזמון אני שואלת אם "Who I hang out with" באמת כל כך חשוב.

נועם וזאנה חיה כעת בהולנד כיום ואלבומה השני שיקרא "Daily Sketch"  עתיד לצאת בקרוב.

www.noamvazana.com 

  

  

 

 

Personality

Noam Vazana

  

What I grew up with

You think it's better without

You said you wanted to know me

I am all that

 

It's not who I wake up with

Or worse, where do I work

You ask too many questions

But get who I'm not

 

And when you get just a peek

You still seem to seek

and ask what do I do

And how much I earn

Where I live

and who I hang out with

Well, is that so important?

 

Forget your conception

Just ask what do I like

The rain, mountains and seesaws

and apple pie!

 

What I grew up with

You say it's better without

The rain, mountains and seesaws

I am all that

(and apple pie!)

תגובות