מגזין

וואחד מציאה!

אסף קפלן הלך לשמוח יחד עם "א גרויסע מציאה" ויצא משם יהודי טוב יותר

מאת אסף קפלן. 23-03-2010

תגיות: א גרויסע מציאה

וואחד מציאה!צילום: ערן דרור לבנון

רבי נחמן מברסלב אומר "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד". השמחה, היא ללא צל של ספק גרעין הטוב שטמון בכולנו, גרעין שמסלק את החושך ומפיץ את האור. שורש השמחה, הוא ההילה שעוטפת את ההרכב היהודי הכי מרנין שנפל לאוזניי לאחרונה "א גרויסע מציאה". שזה בתרגום לעברית (לאלו מכם שלא דוברים יידיש שוטפת) ביטוי שלרוב משתמשים בו בציניות ומשמעותו "מציאה גדולה". ובמקרה שלנו וואחד מציאה!

ששת הנגנים מגיעים מעולמות דתיים שונים (חילונים, דתיים ובעלי תשובה) כאשר אורן צור - כינור ושירה, נדב בכר - גיטרה חשמלית ושירה, שי פרלמן - גיטרה חשמלית ושירה, דוד עדה- קלידים, עופר אשד - בס, ואייל ניסנבויים על התופים. כולם יוצרים סאונד מרענן ומסוגנן, שהחל להתבשל לו כבר לפני 3 שנים בג'מים מאולתרים והביא להולדתו של גרוב יהודי לפנים, שכבר הספיק להוציא אלבום בכורה ובקרוב מאוד ישחרר אלבום שני שייקרא "התנועה לשחרור המיותר". שמו של האלבום שייצא, הוא תמצית המסר שהלהקה רוצה להעביר והוא במילים פשוטות - תרקוד, תשחרר, תהיה חופשי, תשמח על היותך יהודי, תהיה מחובר לעצמך וכדברי חז"ל "דע מאין באת ולאן אתה הולך".

בעולם שבו הרוחניות הפכה להיות כבר מזמן עוד מוצר על המדף בסגנון "שלם וקח", ממש לא קל להעביר את המסר והדרך לא פחות חשובה מהתוצאה. למרות הקושי, היצירה של א גרויסע עוברת בקלות ובטבעיות וזאת באמצעות הרבה הומור ולחנים מעובדים לעילא שמורכבים מפאנק, מטאל, רגאיי, כלייזמר וטקסט שנון ומעורר מחשבה. ההופעה עצמה החלה בניגון יהודי שמהווה בסיס אנרגטי לאורך כל המופע, משם החבר'ה העלו הילוך ונתנו בראש עם דיסטורשן שמתחלף בקצב פאנקי, המעניק משמעות חדשה למשפט הברסלבי המפורסם "אין ייאוש בעולם", זאת בתוספת מלל מקורי שמנפח את הטקסט הקיים. סצנת המוסיקה היהודית והחזרה אל המקורות, תופסת תאוצה בשנים האחרונות. בד"כ, פרט לפרשנות המוסיקלית הנפלאה של יוצרים ומלחינים כאלה ואחרים, כמעט ואין שום שינוי בטקסט הקדוש. התעוזה לקחת את הכוח שטמון במילים אלו "לשפץ" אותו ולצבוע את עקרונותיו הרוחניים הבסיסיים באופן חופשי יותר, היא נקודת החוזק של א גרויסע מציאה. שמשתמשים בשופר המוזיקלי או במקרה שלהם כינור, שמצליח בו זמנית לייבב, לעורר ולהרקיד את הלב והנפש ולמלא אותו באושר ושמחה אמיתית.

השמחה, ההתלהבות וגם ההלם של הקהל פרצו בשיא, כשפתאום משום מקום הגיחו שלושה חברים (או ליתר דיוק שלוש דמיות ססגוניות, הזויות ושמחות) מלהקת הרוק התיאטרלית "פרווה חמה". שעלו לבצע את השואו שלהם עם הקטע הנהדר - האות ו' והשאירו את הקהל מחויך ומופתע. אינני יודע מה טיב הקשר בין שני ההרכבים - אבל אני כן יודע, שהחיבור היה טבעי ושאלמנט ההומור וההיתוליות קיים בשפע אצל שניהם והוא מתפרץ החוצה באופן ישיר על הבמה. אחרי שהבובות ירדו מהבמה, הלהקה המשיכה לנדוד ולסחוף עם מעברים אינסטרומנטאליים, תיבלה בטראנס, שרה קצת ביידיש, ביצעה קאבר מטאליסטי מפוצץ אוזניים ל "מי אוהב את השבת" (ידעתם שאהוד מנור כתב את זה?) ולא שכחה להזכיר לנו שכולנו היינו יחד במעמד הר סיני וקבלנו את התורה. אז עד הפעם הבאה אל תשכחו "הכול ניגון אחד מושר".

 

א גרויסע מציאה הופיעו בתיאטרון תמונע בתל אביב ב- 16.3. אתם יותר ממוזמנים לתפוס אותם ב-1.4 בתיאטרון גבעתיים.

 

תגובות

 • יש סצנה תוססת

  של מוזיקה יהודית-חסידית היום יותר מאי פעם. החשיפה, כמובן, מבורכת

  סרוג, 23-03-2010 11:59

 • הקשר בין פרווה חמה להגרוייסע מציאה הוא נדב בכר החמוד

  הקשר בין פרווה חמה להגרוייסע מציאה הוא נדב בכר החמוד

  אחד שיודע, 23-03-2010 17:39

 • אחלה קשר ואחלה גיג היה שם:)

  שתי הלהקות מעולות- פרווה חמה הופיעו כאן בקיץ מספר פעמים והם גם הוציאו DVD המתעד את השואו הקרקסי שמתרחש בהופעות שלהם. שיבואו שוב... מה שבטוח שתי הלהקות שמחות, אנרגטיות ומגיע להן הרבה כבוד!

  אסף קפלן, 23-03-2010 18:20

 • בחורים מוכשרים מוסיקה מצויינת הופעה סוחפת

  עדנה, 27-03-2010 22:37

 • משהו מבורך קורה למוזיקה כאן - במקום לשיר ולקפץ על ריק אנחנו נחשפים לתוכן פנימי ורוחני

  וכשאני בתור חילוני הייתי שם וקלטתי את הזרימה של האומנים האלו קלטתי שיש משהו חזק בפנימיות התורה. איך הם אומרים? הכל ניגון אחד מושר ונראה לי שהוא מוביל לאלוקים

  דור, 08-04-2010 01:22

 • wondérfull musik

  i cant under stand the words but tha musik its very good love it

  michel frumé, 27-04-2010 02:24

 • HYllgfdsmkY

  Zy9HZl <a href="http://zwqombzhdleu.com/">zwqombzhdleu</a>, [url=http://slkthuvhqxmt.com/]slkthuvhqxmt[/url], [link=http://kgyfzpioadcb.com/]kgyfzpioadcb[/link], http://ubagtlniubly.com/

  yyvmpmptc, 30-12-2010 16:02